15. apríla 2018

Pestujeme nenáročné a krásne okrasné cesnaky

Okrasné cesnaky poznáte už z diaľky podľa typických guľovitých súkvetí, ktoré sa najčastejšie otvárajú na jar a začiatkom leta.

Pre okrasné cesnaky vyberajte miesto podľa ich výšky v čase kvitnutia.Autor: profimedia.sk

Väčšina pochádza z horských a zo stepných oblastí, takmer všetky sú mrazuvzdorné. Na pôdu nemajú špeciálne nároky, okrem premokrených pozemkov sa im darí všade, najmä ak majú dostatok svetla a slnka. Výnimkou je len cesnak zlatožltý (Allium moly), ktorému vyhovuje polotieň a vlhká hlinitá pôda.

Rôzne výšky aj farby

Medzi okrasnými cesnakmi nájdete nízke druhy vhodné do skaliek či do nádob, ale aj  viac ako meter vysoké exempláre, ktoré vyniknú ako solitéry. Najbežnejšia farba ich kvetov je fialová, no kvety bývajú aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové. Sú drobné, hviezdicové a usporiadané do súkvetí, v každom môže byť až stovka kvietkov. Súkvetia bývajú veľmi husté, ale aj riedke a majú rôznu veľkosť. Najväčšie dosahujú priemer až 20 centimetrov, najmenšie majú len pár centimetrov. Mnohé z nich sa dajú výborne sušiť a použiť do kytíc.

Listy cesnakov sú zväčša tmavozelené, úzke, po rozdrvení vydávajú typický cesnakový zápach. Širšie listy má napríklad cesnak medvedí (Allium ursinum), ale aj Allium karataviense

Použitie v záhrade

Pre okrasné cesnaky vyberajte miesto podľa ich výšky v čase kvitnutia. Vyššie druhy sa hodia do trvalkových záhonov, kde vysadené do skupiniek vyniknú nad nízkymi rastlinami, ktoré zároveň zakryjú pôdu pod nimi. Túto ich úlohu oceníte hlavne v čase, keď listy cesnakov žltnú a zaťahujú sa do pôdy. Výbornými spoločníkmi pre ne sú aj letničky, trávy, iné druhy cibuľovín, ako aj dreviny, ktoré ich prirodzene dopĺňajú.

Nižšie druhy sú vhodné do skaliek, k nim patrí napríklad Allium oreophilum, Allium karataviense či cesnak zlatožltý (Allium moly), ale vytvoriť z nich môžete aj nádherné farebné lemy a okraje záhonov. Na tento účel je vhodný napríklad Allium christophiiAllium coeruleum, na obruby sa často využíva aj pažítka (Allium schoenoprasum), ktorej listy využijete aj v kuchyni. Odkvitnuté cesnaky nemusíte zo záhonov hneď odstraňovať, lebo súkvetia sú atraktívne ešte ďalší mesiac, keď vytvárajú semená. Predĺžite tak obdobie, počas ktorého sú ozdobou záhona.   

Okrasné cesnaky s úspechom môžete pestovať v nádobách, vhodné sú však len nižšie druhy, ako je Allium christophiiAllium karataviense, no a, samozrejme, pažítka. Stonky vysokých druhov sa v nádobách často vylamujú a veľmi esteticky nepôsobia ani listy, ktoré sa začínajú zaťahovať už počas kvitnutia.

Čítajte tiež: 
Už je čas vysádzať okrasný cesnak! Vieme, ako na to 
Krásne poniklece! Pozrite si TOP vyšľachtené odrody 

Autor: Záhradkár, Danka Ačová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Pestujeme nenáročné a krásne okrasné cesnaky
Záhradkár
Danka Ačová