30. septembra 2019

Toto ste o ňom zaručene netušili! Prezradíme vám, kde okrem okrasných záhonov môžete využiť láskavec

Láskavec je krásne kvitnúca letnička, ktorá vás dokáže tešiť svojimi kvetmi až do októbra. No nemusíte ho využívať len v záhrade. Má aj iné využitie.

Amaranthus tricolora je v porovnaní s ostatnými druhmi menší.Autor: profimedia.sk

Čo ste o ňom netušuli?

Láskavec (Amaranthus) sa zaraďuje medzi nepravé obilniny. A prečo by sme ho mali jesť? Patrí medzi jednu z najvýživnejších rastlín sveta. Má význam pre ľudí trpiacich celiakiou, práve preto, že neobsahuje žiaden lepok. Zároveň je vhodný aj pre diabetikov, pretože obsahuje množstvo zložených sacharidov. Ocenia ho aj ľudia trpiaci nadváhou alebo alergici.

Plný proteínov

Táto krásne kvitnúca rastlina obsahuje veľké množstvo proteínov, dokonca najviac zo všetkých obilnín. Taktiež obsahuje lyzín, aminokyselinu podporujúcu tvorbu mozgových buniek. Je súčasne zdrojom kyseliny listovej, vlákniny, železa, horčíka, vápnika, zinku, vitamínov skupiny B, vitamínu E a C.

Nájde uplatnenie aj v kuchyni

Semená láskavca sa zomelú a vyrába sa z nich múka. Má korenistú, mierne štipľavú chuť a využíva sa na pečenie. Pripravujú sa z nej cestoviny, sušienky,chlieb či pečivo. Zo semien získava olej a to lisovaním semien. Ďalšou skvelou vlastnosťou je, že takýto olej zvyšuje imunitu organizmu, a je výborný pre ľudí trpiacich psychickou či fyzickou záťažou.

Vzhľadom sa vám semienka láskavca môžu podobať tým sézamovým. Sú sfarbené do žlta a majú orieškovú, mierne sladkú chuť. Môžete si ich opražiť dochrumkava alebo pridávať do pokrmov. Listy láskavca taktiež obsahujú množstvo vitamínov, môžete ho použiť podobne ako špenátové listy.

Druhy láskavca

Najrozšírenejší u nás v záhonoch je láskavec chvostnatý (Amaratnhus caudatus). Dorastá do výšky 120 cm a je bohato rozkonárený. Jeho dominantou sú purpurovo sfarbené kvety, ktoré sú husto usporiadané do dlhých visiacich súkvetí. Známe sú aj ich odrody ‘Virdis’ a ‘Intense purple’.

Láskavec trojfarebný (Amaratnhus tricolor) býva nižší ako láskavec chvostnatý a to 50 až 60 cm. Nemá také dominantné kvety, naopak jeho prednosťou sú práve listy. Sú zeleno-žlto-červenej farby. Sú žiarivé počas celej sezóny a sú jedlé.

 Láskavec m etlinatý (Amaratnhus cruentus) sa využíva v záhradníctve. Má výrazne vyfarbené zeleno-bordové listy.

 

Zaujímavosti o láskavcoch

  • Na hnojenie používajte len hnojivá obsahujúce fosfor a draslík. Prečo? Korene tak, ako aj korene strukovín, dokážu viazať dusík.
  • Neverili by ste, ale z láskavca sa dá vyrobiť dokonca aj čaj. Z usušených listov sa pripravuje zmes, ktorá pomáha pri vysokom krvnom tlaku, dokáže znížiť cholesterol a pomáha zvýšiť obranyschopnosť.
  • Jeho kvety sa využívajú vo floristike na rôzne aranžmány, sušené súkvetia sa používajú na rôzne kytice a sezónne dekorácie.
  • Súkvetia vydržia vo váze 7 až 10 dní a tak sa tešia obľube aj ako rezané kvety. Zrezávajte ich vtedy keď už majú otvorených ¾ kvetov.

Čítajte tiež:

Autor: Sedláčková Soňa
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Toto ste o ňom zaručene netušili! Prezradíme vám, kde okrem okrasných záhonov môžete využiť láskavec
Sedláčková Soňa