19. mája 2020

Vyberte si z krásnej ponuky georgín, ktoré odporúča známy český pestovateľ a pýšte sa napríklad "Včielkou Majou"

Na záhonoch sa pestujú od leta do jesene, ich krásu však môžete obdivovať aj v byte, lebo sa výborne hodia na rezanie kvetov do vázy.

Farebná škála súkvetí georgín siaha od svetloružových a karmínových odtieňov cez svetlofialové a purpurové, žlté, oranžové až po sýtočervené. Listy sú tmavozelené a podľa odrody majú oválny tvar so zaokrúhleným vrcholom alebo sú na okrajoch zúbkaté.Autor: shutterstock.com

Ste milovníkom georgín a bežne dostupné odrody už kraľujú vašej záhrade? Nezúfajte, stále je veľa krásnych, ktoré si ešte môžete dopriať, stačí sa len trochu viac posnažiť. Kým na Slovensku sa môžeme pýšiť skvelým šľachtiteľom mečíkov (gladiol), pánom Petrom Lelekom, po georgínach sa treba poobzerať skôr v zahraničí.

Jednotkou na českom trhu je špecializované záhradníctvo Dahlia pána Luďka Brzáka z obce Sloveč pri Městci Královom. V Rakúsku je známe záhradníctvo Wirth vo Viedni a Peter´s záhradníctvo v Micheldorf in Oberösterreich. Z Nemecka možno odporučiť záhradníctvo Paul Panzer v Bad Köstritz. Georgíny dobrej kvality a širokej rozmanitosti odrôd možno zohnať aj v Poľsku, Lotyšsku, Holandsku, v Spojenom kráľovstve, USA, Austrálii a na Novom Zélande.

Poznáme až 10 skupín georgín

Od roku 1962 sa georgíny rozdeľujú do desiatich základných skupín podľa usporiadania kvetných úborov (tvaru súkvetí).

1. Jednoduché: Žltý stred (terč) je zložený z rúrkovitých kvetov, lemovaný okruhom väčších plochých jazykovitých kvetov.

2. Veternicovité: Podobajú sa na kvety predchádzajúcej skupiny, ale medzi žltým stredovým terčom a obvodovými jazykovitými kvetmi je ešte prstenec vystúpených rúrkovitých kvetov.

3. Náhrdelníkovité: Jednoduchý kvetný úbor má medzi žltým stredom a hladkými okrajovými lístkami vložený kruh (náhrdelník) z lupienkov polovičnej dĺžky.

4. Pivonkovité: Kvetný úbor sa skladá z dvoch alebo viacerých prstencov zvlnených lupienkov, pričom žltý stred je vždy viditeľný.

5. Dekoračné: Majú plnokveté úbory, pričom stred nemôže byť viditeľný. Základným rozlišovacím znakom je stočenie jazykovitých kvetov (lupienkov) – ich okraje smerujú nahor. Z tejto skupiny sa vyčlenila podskupina leknovitých kvetov – spravidla 3-5 radov vonkajších lupienkov je plocho rozvinutých a stredové lupienky tvoria uzavretý, vystúpený terč (stred). Úbor pripomína kvet lekna.

6. Guľovité: Kvetné úbory sú dokonale guľovité. Husté, kratšie lupienky sú zvinuté viac ako do polovice svojej dĺžky.

7. Pompónkovité: Stavbou úboru sú podobné predchádzajúcej skupine. Lupienky sú stočené rúrkovito, úbor pôsobí dojmom včelieho plástu. Priemer kvetov je zvyčajne 5 cm.

8. Kaktusovité: Okraje lupienkov sú stočené smerom nadol, viac ako do polovice svojej dĺžky. Niekedy sú aj úplne rúrkovito stočené, čo vytvára dojem lúčov. Úbor je plný, stredový terč nie je vidieť. Špičky lupienkov môžu byť niekedy ohnuté do stredu úboru (typ pavúkovitý) alebo rôzne hlboko rozstrihnuté (typ parohatý).

9. Polokaktusovité: Lupienky sú stočené rovnakým spôsobom ako pri kaktusovitých odrodách, ale len do menej ako polovice svojej dĺžky. Sú širšie a pôsobia voľnejším dojmom.

10. Rozmanité: Do tejto skupiny patria všetky odrody, ktorých úbory nie je možné zaradiť do niektorej z predchádzajúcich skupín. Ide hlavne o georgíny chryzantémovité, orchideovité a hviezdicovité.

Autor: Sedláček Harničárová Lucia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Vyberte si z krásnej ponuky georgín, ktoré odporúča známy český pestovateľ a pýšte sa napríklad "Včielkou Majou"
Sedláček Harničárová Lucia