13. júna 2019

Tieto práce by ste mali stihnúť v okrasnej záhrade či na balkóne

S nástupom tropických horúčav definitívne skončila jar a v záhrade má každý plné ruky práce s denno-denným zalievaním, častým kosením trávnika či odstraňovaním odkvitnutých kvetov. Na balkóne a terase už treba prihnojiť kvitnúce rastliny, v okrasnej záhrade je ideálny čas na vegetatívne množenie majestátnych hortenzií.

Autor: shutterstock.com

Teplé júnové počasie si vyžaduje vašu prítomnosť v každom kúte záhrady. Dreviny vysadené v blízkosti budov zalievajte každé ráno pretože tu výrazne trpia suchom. Ak pestujete kosatce vylámte na nich zvyšky kvetov, aby sa mohli rozvinúť ďalšie púčiky. Stonky, ktoré ostanú bez listov odrežte až po odkvitnutí posledného kvetu. Navštívte obchod s potrebami pre záhradkárov a zásobte sa oporami pre vysoké trvalky, aktuálne majú tendenciu skláňať sa k zemi pod tiažou kvetov. Milovníci sirôtok ešte môžu urobiť posledné výsevy. Rovnako sa ešte smú siať ďalšie dvojročky ako sedmokrásky či nezábudky.

Bohato zakvitnú

Surfínie v nádobách umiestnené na slnečnom stanovišti chránenom pred vetrom sú zárukou bohatého kvitnutia. Pri ďalšom ošetrovaní však myslite na pravidelnú zálievku s hnojivom, ktorú si v čase kvitnutia vyžadujú raz až dvakrát týždenne. Ich kvitnutie podporíte aj pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

Na výber máte z veľkokvetých a mnohokvetých odrôd, ktorých kvety takmer úplne prekrývajú listy. Veľmi atraktívne sú plnokveté surfínie. Kvitnú od júna do prvých mrazov. Spolu s nimi v tomto období kvitnú aj minipetúnie známe ako million bells. Je to druh Calibrachoa, ktorý je príbuzný petúniám.

Predchádzajúca strana 1 / 6 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

empty
Tieto práce by ste mali stihnúť v okrasnej záhrade či na balkóne
Jarmila Szabóová