29. novembra 2019

VIDEOpostup: Upaličkujte si s nami Vianoce

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku a my sme sa rozhodli pripomenúť si tvorbu čipky paličkovaním. Jednoduchý vzor zvládne každý a môžete sa z nej tešiť na vianočnom stromčeku.

Paličkované ozdoby vyniknú aj na fikuse...Autor: Jarmila Szabóová

Paličkovanie síce nie je záhradkárska téma, ale prečo si teraz, keď vonku prevláda pochmúrne počasie nespríjemniť dni? Paličkovanie ako také patrí k najstarším a hlavne stále zachovaným technikám výroby odevov. Na naše územie sa toto krásne remeslo dostalo v rozličných časových úsekoch a z odlišných krajín. Rozmanitosť tvorby vzorov a obmena samotného postupu výroby čipky je preto odlišná. 

Zvládne to i začiatočník

Základnú techniku, ktorú vidíte aj na videu, ma naučili kedysi na základnej škole. A napriek tomu, že som sa jej roky nevenovala, opäť som valček s paličkami vytiahla a pustihla sa do toho. Ak uvažujete nad tým, že je to drahý špás, lebo ste si práve vygooglili cenu valca, stojana aj paličiek. Neplašte sa, áno paličky si kúpiť musíte, bez nich to nejde. Valec si ušijete i doma, alebo vám pomôže šikovná suseda. Mali by ste naň použiť pevnú tkaninu, z ktorej ušijete tunel. Otvory upchajte z oboch strán kruhom z tvrdého  papiera a stred vypchajte slamou, zvyškami látok a podobne. Valec musí byť pevný, aby si čipka zachovala tvar a držali sa v ňom špendlíky. 

Ďalší postup je nákres predlohy, podľa ktorej sa vzor paličkuje. Ja si obrázky kreslím sama. Takže to zvládnete i vy. Dôležité je vyrobiť si šablónu z tvrdého papiera, výkres je ideálny. Obrázok musia tvoriť dva obrázky rovnakého tvaru, no jeden menší a druhý väčší. Šírka pásu, ktorý budete paličkovať závisí na vás, no čím širší, tým viac párov paličiek budete potrebovať.

Šablónu si vystrihnete a podľa nej urobte nákres, opäť na výkres. Pripravený obrázok prekryte plastovým vrecúškom a prišpendlite k valcu. Namotajte si bavlnku (vhodná je na vyšívanie alebo háčkovanie) na paličky, tak ako to vidíte vo videu. Zapichnite špendlíky a ide sa na to.

Vo videu vidíte dva spôsoby tvorby čipky. Plátenko je v ňom iba na začiatku a vždy na okrajoch pri ukončení riadku. Toto plátenko môžete aj použiť na vypletenie celého vzoru. Môjmu oku je bližšia polodierka, je efektnejšia a rýchlejšia (avšak iba o trochu).

Ukončenie celého stromčeka, gule alebo hviezdy je jednoduché. Keď sa prelúskate celým obvodom obrázka, dostanete sa na začiatok. Uvoľnite paličky, aby sa vám ľahšie pracovalo, ale zatiaľ nestrihajte. Pomocou háčika na háčkovanie, z každého páru prevlečte jednu niť cez oká, ktoré vznikli pod hlavičkou špendlíkov. Keď sa vám podarí, urobte slučku, prevlečte cez ňu párovú šnúrku a spevnite hrčkou (ukončenie je viditeľné na úvodnom obrázku). Iba najvrchnejší pár odstrihnite tak, aby sa z bavlnky dalo urobiť uško na zavesenie.

Na finálnu úpravu (ešte stále na valci) budete potrebovať štetec a škrob napríklad na háčkované výrobky. Potrite ním celú čipku a nechajte zaschnúť. Až potom môžete vzor odšpendliť. 

Čítajte, pozerajte a kochajte sa:

Raz-dva hotový! Vytvorte originálny advetný svietnik​

Inšpirujte sa a tvorte! Krásne a lacné nápady na adventné dekorácie​

Voňavé Vianoce! 4 spôsoby sušenia citrusov aj tipy na krásne dekorácie​

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

VIDEOpostup: Upaličkujte si s nami Vianoce
Szabóová Jarmila