Ilustračná fotografia: Na vaše otázky o ovocnej záhrade odpovie odborník.
12. júna 2013

Odborník radí: Nepodceňujte starostlivosť o ovocné stromy

Nedarí sa vašim ovocným stromom? Neviete si vybrať správnu odrodu alebo si poradiť s rezom? Prečítajte si rady odborníka na čitateľské otázky.

 

Odpovedal odborník na ovocnú záhradu Ing. Marián Komžík zo spoločnosti KOHAplant.

Otázka Dátum
Dobry den, mam 4 roky rodiacu ceresnu, ktora na jar vzdy krasne zakvitne , vytvori mnozstvo plodov, ale potom ma vzdy iba niekolko zrelych ceresni, ostatne plody opadaju este pred dozretim a nove listy na konci konarov zacnu vzdy kuceraviet. Je potrebny postrek dreviny a v akom obdobi, alebo je mozna naprava aj bez chemie? Dakujem.

Plody môžu opadnúť vďaka monilióze, vďaka prirodzenému opadu či vďaka neskorším mrazom. Problémom však môže byť i partenokarpia. Vzniká vtedy keď strom nemá v okolí vhodného opeľovača. Vytvorí tak plody bez opelenie (a logicky bez kôstky), ktoré nedokážu dozrieť a preto opadajú. Overte si či tie vaše opadané kôstku majú, aby ste lepšie vedeli určiť príčinu tohto opadu. Kučeravenie listov spôsobujú vošky, tie treba rozhodne včas streknúť.

10.06.2013 08:08
Na marhuli nachazam vyschnute plody a konceky konarikov .

Ide zrejme o apoplexiu, ktorej pôvodcom sú baktérie. Napadnuté časti stromu je potrebné odstrániť, rany ošetriť a zatrieť a zvyšok stromu sa snažiť udržiavať v dobrej kondícii.

10.06.2013 08:26
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať,čím by som mal postriekať broskyňu.Žltnú na nej listy objavuje sa dierovitosť listov a listy opadávajú.

Žltnutie spôsobuje nedostatok železa, prípadne i dusíka, zrejme máte veľmi zásaditú pôdu. Odporúčam postrek listovými hnojivami (kľudne i klasický Kuprikol) na list a toto ošetrenie zopakovať ešte zo dva krát v 10-14 dňových intervaloch. Po troch ošetreniach si stromy nespoznáte... Na dierkovitosť fungujú postreky organickými fungicídmi.

10.06.2013 09:07
Prosím poradiť, ako sa starať o marhule, broskyne a slivky a čerešne, aby nevysychali a plody nehnili. Treba tieto stromy aj hnojiť, napr. kompostom? Ako ich zavražovať? Poraďťe nejaké dobré , odolné a výnosné odroby. ďakuje Andrej Sekela.

Je to široká téma, na ktorú tu nie je priestor. Odporúčam naštudovať si základy pestovania, napríklad na stránke www.kohaplant.sk v sekcii Poradenstvo. Následné doplňujúce otázky vám samozrejme vždy rád zodpoviem. Na margo toho hnitia - základným pôvodcom hnitia sú moniliózy, ochranu proti nim treba vykonávať každoročne, opakovane a v stanovených termínoch.

10.06.2013 09:29
Dobrý deň, máme 4-ročnú čerešňu, odroda Techlovan. Tento rok nám asi pred mesiacom začala vädnúť. Má zvädnuté všetky konáre, plody dozrievajú teraz.Vedľa kmeňa sa pri polievaní objavila veľká diera a tiež v okolí sú asi malé krtice. Nevieme či je to od krta, alebo či je to choroba. Dá sa zachrániť?

Pošlite mi prosím fotografie na adresu riaditel@kohaplant.sk.

10.06.2013 13:25
Dobry den, ako mam zakrocit proti kuceravosti ceresni v tomto obdobi? Ma to vobec zmysel? Vraj sa maju postihnute listy ostrihat a spalit.

Kučeravosť čerešní neexistuje, hovoríme zrejme o voškách. Pri silnom napadnutí treba rozhodne riešiť chemickú ochranu. Prípravky vyberajte s kratšou ochrannou dobou, aby sa ochranná lehota nekrížila s dobou dozrievania plodov. Pokiaľ radšej siahate po alternatívnych metódach, tak v ostatnom čísle časopisu Záhradkár je článok, ktorý sa tejto téme venuje. Účinok alternatívnych podomácky vyrobených preparátov však nie je nikým garantovaná ani 100%-ne zaručená.

10.06.2013 13:26
Hľadám vhodnú odrodu sliviek do suda, vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem,pekny deň!

Vhodných odrôd je veľa - Durandzia, Toptaste, Čačanská rodná, Herman,... Pokiaľ ste pravidelným čitateľom časopisu Záhradkár tak v jednom z dvoch najbližších čísel nájdete článok, ktorý sa danej téme podrobne venuje.

10.06.2013 13:27
Dobrý deň. Na jar som si kúpila rastlinku goji, ktorú pestujem v črepníku. Asi pred mesiacom ju napadli vošky, ktorých sa mi podarilo dosť ťažko zbaviť postrekom. Potom rastlinka ostala lepkavá. Umyla som ju vodou a asi po dvoch dňoch jej začali hnednúť listy. Ak ju úplne ostrihám vyrastie znova?

S voškami treba vždy bojovať už v ich zárodku, čiže pri ich prvom spozorovaní. Sčernanie spôsobili saprofitické huby, ktoré sa priživujú na medovicových povlakoch ktoré zanechali po sebe vošky. Čo sa týka rezu tak práve teraz prichádza optimálne obdobie.

10.06.2013 14:09
Už dva roky mám zasadenu mladú marhulu a ešte nemala plody. Kedy môžem očakávať prvú úrodu?

Príčin neúrody môže byť viac. Pokiaľ máte vhodného opeľovača, marhuľa normálne zakvitne a kvety či mladé plody nepoškodia neskoré jarné mrazy tak by už rodiť mala.

10.06.2013 14:31
Čo je to "druhý čerešňový týždeň" Záhradkár č.5/2013 str.100 Nezvyčajné čerešne. Ďakujem.

Odrody čerešní sú rozdelené podľa obdobia dozrievania do tzv. čerešňových týždňov. Úplne najskoršie patria do prvého, následne do druhého,... Druhý čerešňový týždeň je zvyčajne niekedy na prelome mája a júna, aktuálny priebeh počasia v danom roku ho však dokáže posunúť o pár dní skôr či neskôr.

10.06.2013 19:19
Po kolkych sezona rodi oskorusa? Dakujem!

Semenáč od cca 15.-25. roku, štepené o hodne skôr. V prípade oskoruší však aj v prípade štepených stromov nie je až také dôležité kedy začne rodiť, ale kedy začne dávať hospodársky zaujímavú úrodu...

11.06.2013 12:59
Dobry den, vo velkom mi zacali opadavat nedozrete plody z ceresne, visne aj marhule. Je to nejaky skodca? Ziadne ine poskodenie som nespozorovala. Dakujem!

Je to kombinácia slabého opelenia (ktoré bolo v danom roku veľmi typické), partenokarpie, prirodzeného júnového oapdu a moniliózy. Udržať všetky tieto faktory v aktuálnom roku na uzde je pre drobného záhradkára prakticky nemožné...

11.06.2013 13:00
Akú odrod novších rezistentných jabloní by ste doporučoval? Ďakujem!

Admiral. Rezistentná, úrodná, atraktívna, prudko jedlá. Z ďalších Luna, Opál, Ametyst, Red Topaz, Karneval,...

11.06.2013 13:01
Aký je rozdiel medzi stihlym a superstihlym vretenom?

Štíhle vreteno má spravidla v bazálnej časti (cca 70-80 cm nad zemou) základnú korunu a nad ňou sa udržuje na terminále už iba rodivý obrast, ktorý pravidelne obmieňame. Superštíhle vreeno je tvorené viac menej iba týmto obrastom. Pokiaľ spodnú základnú korunu ponecháme tak treba vedieť citlivo pristupovať k rezu. Superštíhle vreteno je totiž dvakrát intenzívnejší pestovateľský tvar, pri ktorom sa stromky v rade vysádzajú až 50 cm od seba. v Prípade štíhlych vretiem je to cca 100 cm.

11.06.2013 13:02
Ako ochranu pred mravcami pouzivam lepidlo na mysi, ktorym potriem kmen stromu. Neskodi to ovocnym stromom?

To netuším. Na mravce sa používa samostatné lepidlo, ktoré určite neškodí. V prípade mravcov však treba zvoliť systémový a kombinovaný boj a skutočne vyskúšať všetky možné i nemožné spôsoby boja.

11.06.2013 13:03
Dobry den, aku odrodu hrusky by ste mi odporucili do okolia Martina?

Určite nič nepokazíte odrodou Konferencia, ktorá je nielen chutná, ale i spoľahlivo plastická na prostredie. Zo skorých možno odporučiť napríklad odrodu Clappova, z neskorších novšiu odrodu Bohemica.

11.06.2013 13:04
Dobry den, existuje nejaka moznost ochrany sliviek proti piliarke aj bez chemie? Diky za odpoved.

To je pomerne zložité a nefunguje to úplne na 100%. Radšej odporúčam spoľahnúť sa na nejakú tú jemnejšiu chémiu a piliarky poriešiť tak ako sa patrí. Nakoniec, ide o jeden postrek do roka..

11.06.2013 13:06
Na zahrade mame stromy o ktorych neviem ako su stare nikto sa o ne nestaral maju drobne ovocie a velmi malo...da sa s tym nieco robit? Je mi luto ich vyrubat...jedna sa o hrusku a jablon

Každý takýto strom treba posudzovať individuálne. V prípade starých stromov treba vždy posúdiť ich zdravotný stav a pokiaľ je ešte vitálny a stromy nám neprekážajú na danom mieste tak je správne ich ponechať. Rozhodne im pomôže zmladzovací a hlavne presvetľovací rez a kvalitná výživa, ktorá sa im už zrejme dávnejšie nedostala. Na zväčšenie plodov využite určite prebierku plodov.

11.06.2013 16:45
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čím môže byť spôsobený zvláštny rast sliviek v mojej záhrade. Ide o čečenské slivky, ktoré sú staré cca 7 rokov a vysoké cca 5 m. Sú pravidelne orezávané, ale aj napriek tomu majú veľmi veľa konárov, ktoré sú od bázy vyholené, suché a olistené spolu s plodmi sú len na koncoch....takisto na strome neustále schnú všetky tenšie konáre. Ide o nejakú chorobu, alebo škodcu?? Rovnaký problém máme aj s višňou, ktorá tiež nie je veľmi stará. Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Martina V. :)

Podľa mňa ide iba o kombináciu nevhodného rezu a zlej výživy. Pošlite mi prosím fotky predmetných stromov na adresu riaditel@kohaplant.sk a posunieme sa ďalej.

11.06.2013 18:12
Dobrý den, na jabloniach sa mi po odkvitnutí objavili masy vošiek na nových listoch, ktoré ostali skrútené.Sú tam i drobné pavučinky zo spodnej strany listu.Priamy postrek voči voškám priamo z aerosolovej flaše sa mi zdal silný, nakolko listy spálil.Preto by som radšej vyskúšala jemnejší, ale účinný postrek nejakou zmesou. Poradíte ? A kedy je najlepšie aplikovať ? Dakujem.

Vošky sú škodcovia, ktoým sa treba venovať v priebehu celej vegetácie. Dôležité je zasiahnuť včas, t.z. hneď po objavení prvých jedincov. V dobe kedy už máte na stromoch kolónie je postrek síce stále účinný ale je už neskorý a vošky už stihli narobiť škody. Preto stromy denne pozorujte a ochranu vykonávajte skutočne hneď po zistení napadnutia. Postrekov je veľa, každopádne však odporúčam vyberať menej agresívne prípravky a striedať ich účinné látky.

11.06.2013 20:28
Dobrý deň, kúpila som si vo Veselom broskyňu vreteno. Má 2 roky a na jar som ju nestrihala, čakala som kým odkvitne a potom som nevedela ako ju mám ostríhať. Teraz je dosť hustá. Prosím Vás o radu ako a kedy je vhodné strihať broskyne vreteno. Ďakujem

Broskyňa rastie veľmi bujne, preto si vyžaduje hlboký a pravidelný rez. Jarný rez vykonávajte po uplynutí zimných mrazov ale ešte pred pučaním. Letný rez sa vykonáva v tomto období a v priebehu celého leta a následný rez je po zbere plodov. Sledujte časopis Záhradkár, najbližšie dve čísla sa tejto téme budú venovať...

11.06.2013 22:53
Ked strom nerodi resp. ma drobne ovocie moze to byt vekom?neviem ako su stare tie stromy a doteraz sa o ne nik nestaral...je mi luto dat ich vyrubat jedna sa o jablon a hrusku...dakujem za odpoved

Každý takýto strom treba posudzovať individuálne. V prípade starých stromov treba vždy posúdiť ich zdravotný stav a pokiaľ je ešte vitálny a stromy nám neprekážajú na danom mieste tak je správne ich ponechať. Rozhodne im pomôže zmladzovací rez a kvalitná výživa, ktorá sa im už zrejme dávnejšie nedostala.

12.06.2013 09:20
M=am trojročnú hrušku. Asi by uz mala rodit, vsak?

Áno. Pokiaľ je správne tvarovaná a vedená k rodivosti. Ak vám zatiaľ nerodí, odporúčam vám dvojstupňový sektorový rez, ktorý je pre hrušku vynikajúci nakoľko má sklon k vertikálnemu rastu. Vďaka nemu odkloníte viac konáre a prinútite ich diferencovať kvetné puky.

12.06.2013 09:20
V zahrade mame trpasliciu nektarinku a uz niekolko rokov za sebou sa jej skuceravia listy, plody akoby splesneli su male, listy pokrutene. Neviem co s tym. Da sa to nnejako riesit aj v tomto obdobi, aby aspon na buduci rok bola zdrava?

Ide o klasickú kučeravosť listov, ktorú eliminujete jedným dokonalým postrekom v období nalievania sa púčikov. Plesnivenie plodov spôsobujú moniliózy, nektarinka je na ne pomerne citlivá. Zvlášť zakrpatená, ktorá sa vyznačuje hustou korunou, čo moniliózam vysoko prospieva. Každopádne, postrekmi sa dá dnes takmer všetko riešiť..

12.06.2013 09:31
Dobrý deň, zaujímal by ma váš názor na stĺpovitú černicu odroda ‘Navaho’. Skutočne jej ako opora stačí jeden kôl? Nebude sa rozrastať do okolia novými výhonkami? Ďakujem

V prípade černíc sa za stĺpovité zvyknú označovať skôr odrody so vzpriamenými výhonmi, medzi ktoré daná odroda patrí. Ak by som mal odpovedať priamo na danú otázku tak áno, jeden kolík k rastline jednoznačne stačí, nie je však zvyčajne potrebný. A s novými výhonkami samozrejme rátajte, sú súčasťou jej dvojročného životného cyklu.

12.06.2013 09:48
Ktorú odrodu slivky, rezistentnú proti šarke by ste mi odporučil na pestovanie v okolí Trenčína. Ďakujem

Moja obľúbená je odroda Toptaste. Výborných odrôd je však ďaleko viac - Amers, Herman, Presenta, Hanita, Tophit,...

12.06.2013 09:51
Poradíte mi prosím mrazuodolnú odrodu čučoriedky na výsadbu na záhon? Ďakujem

Čučoriedky znesú mrazy v závislosti od odrody od -28 do -40 stupňov Celzia, takže mrazov sa obávať nemusíte. Sortiment na trhu je veľmi široký, stačí si len vybrať. Kritérium výberu by som však rozhodne zvolil iné ako je mrazuodolnosť.

12.06.2013 10:00
Dobrý den, Mám vo dvore starú čerešňu, ktorá už päť rokov po sebe nezarodila. Rozkvitne, ale po kvetoch sa neobjavia žiadne plody. Kde by mohol byť problém? Ďakujem,

Komplikácia je jednoznačne v opelivosti. Je potrebné vedieť, akú odrodu máte vysadené, následne vám vieme poradiť vhodného opeľovača.

12.06.2013 10:03
Dobry den. Zaujimalo by ma pestovanie ovocnych stromov "na pletive" do tvaru ovocnej steny. Ake odrody su na to vhodne?

Do ovocných stien sú vhodné najmä jablone, ktoré sa do palmiet výborne tvarujú. Pri výbere však radšej nesiahnite po odrodách rodiacich na dlhom dreve (Rubín, Rubinola, Bohémia, Gold Bohémia, Viktória,...), ktorých tvarovanie je predsa en špecifickejšie.

12.06.2013 10:10
Kúpila som si pred tromi rokmi stĺpovitú jabloň zo zásielkového obchodu ale rodí omnoho menej ako na obrázkoch v katalógu. Tam je obsypaná odhora nadol veľkými plodmi a mne narastie iba zopár malých plodov vo veľkosti plánok. Navyše kyslých. Oklamali ma, alebo robím niekde chybu?

Všetko je to odrodová záležitosť. Stĺpovité drody tu boli už pár desiatok rokov späť ale k ich rozšíreniu nedošlo lebo išlo skôr o odrody určené pre okrasné účely. Plody sú síce jedlé, ale ich chuťové parametre nie sú optimálne, často je chuť dokonca podradná. K veľkému boomu ohľadne stĺpovitých odrôd došlo až nedávno a to vďaka skutočnosti, že súčasné stĺpovité odrody už dosahujú veľmi zaujímavé hospodárske výsledky, veľkosť ich plodov je porovnateľná s konvenčnými odrodami, rovnako i chuť. Vždy si treba vybrať vhodnú odrodu a nebrať prvé čo zbadáte na obrázku...

12.06.2013 10:11
Pri prebierke plodov som zistil, ze kvety z kralovskeho puku su mierne poskodene. Ostatne vyzeraju v poriadku. Mam teda nechat radsej druhy plod?

To je princíp prebierky plodov v prípade že došlo k poškodeniu kráľovského plodíka jarnými mrazmi. Samozrejme že prioritne nechávame kráľovské plody, pokiaľ sú však poškodené tak ich bez milosti treba odstrániť a ponechať iný pekný plod zo súplodia. Má ešte dosť času, dobehne to...

12.06.2013 10:12
Dobry den, p. Komzik. Hladam vhodnu odroduu Broskyne na zavaranie - aby isla lahko od kostky. Dakujem!

Úplne pokojne klasický Redhaven alebo neskoršie odrody Suncrest či Cresthaven

12.06.2013 10:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať na stlpovu jablon Pomfital. Vlani som ju zasadil a tento rok mala strašne veľa krásny ch kvetov a aj vela plodov z ktorých som nechal asi 3. Sromček ale veľmi nenarástol do výšky. Nevadí to alebo som niekde urobil chybu?

Nemôžete od mladého stromčeka očakávať že bude aj rodiť aj rásť. Mladé stromky treba v prvých rokoch nechať rásť, nech si vybudujú základ korunky a hlavne mohutný koreňový systém. Až následne môže vďaka týmto základom vstúpiť do rodivosti.

12.06.2013 10:19
Dobry den, V poslednych dvoch rokoch vidim v okoli na kmenoch listnatych stromov cerveny povlak. Najprv to boli javory a postupne sa to zacina chytat uz aj na jablone. Postupuje to zdola nahor, ako nejaky mach alebo huba. Je to skodlive? O co ide a ako s tym nalozit?

Pre správnu identifikáciu to potrebujem vidieť. Pošlite mi prosím detailný záber na adresu riaditel@kohaplant.sk.

12.06.2013 10:19
Aky je vas nazor na malinojahody a ine podobne vymysly :-) Oplati sa to?

Sú to také tie krížence ktoré zaujmú svojou netradičnosťou a preto ich ľudia chcú vyskúšať. Osobne menej známym ovocným druhom veľmi fandím, nakoľko ide zväčša o veľmi nenáročné druhy s vysokou nutričnou hodnotou plodov. Čo sa týka samotnej malinojahody, tak tú som jedol kedysi pred rokmi a osobne ma chuť veľmi neoslovila, nakoľko bola taká mdlá a málo sladká. Do výrobkov si ju po pridaní cukru samozrejme viem živo predstaviť. Navyše, rastliny sú ideálne na nízky živý plot od zlého suseda, nakoľko sú veľmi tŕnité a pomerne husté.

12.06.2013 10:25
Dobrý deň, mám jabloň, ktorá má popraskanú zhrubnutú kôru a je prederavená chodbičkami nejakého hmyzu. Niektoré konáre vyschli a myslela som, že odíde celý strom, ale snaží sa. Je možné ho zachrániť? Ďakujem pekne

Ide zjavne o nejaky drevokazny hmyz ktorý sa odstraňuje pomerne obtiažne. Skúste ho mechanicky vyšpárať z kôry a rany následne natrieť. Prípadne mi pošlite fotky na adresu riaditel@kohaplant.sk. Každopádne, záchrana je predpokladám stále možná.

12.06.2013 10:51
Dobrý deň, máme slivku čačanskú lepoticu, má asi 4 roky. Kedy ju treba strihať? Ďakujem

Rez treba vykonávať každoročne. Optimálny termín je na jar, následne v priebehu celého roka je potrebné odstraňovať nadbytočné a iné neperspektívne výhony, aby zbytočne neodčerpávali vodu a živiny tým perspektívnym.

12.06.2013 11:08
Nájdených 37 záznamov.

 

 

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 
Odborník radí: Nepodceňujte starostlivosť o ovocné stromy
Záhradkár