25. septembra 2013

ONLINE rozhovor s odborníkom: Všetko o ovocných stromoch

Chystáte sa na výsadbu ovocných stromov? Neviete, aké odrody ovocných stromov sú vhodné do vašej oblasti alebo ako a kedy treba stromy rezať? Prečítajte si rady nášho odborníka.

JabloňAutor: Zuzka Slaninka

Odborník na ovocné stromy Ing. Marián Komžík zo spoločnosti KOHAplant odpovedal ONLINE na vaše otázky. 

 

Odpovede

Otázka: Silvia
25.09.2013 11:30
Pekný deň. Máme cca 5-ročnú čerešňu, ktorá je ale na svoj príliš malá a nedarí sa jej ani rodiť tak, ako by mala. Je možné, že je už od výsadby kazová a nedá sa jej už pomôcť? Ak áno, ako? Ďakujem a želám pekný deň.
Odpoveď:
Odporúčam ju v jarnom období hlbšie zrezať a zintenzívniť výživu a závlahu. Tiež by bolo vhodné vysadiť ku nej vhodného opeľovača.

Ďakujem za vaše otázky a prajem príjemný zvyšok týždňa!
Otázka: Jana Baloghová
25.09.2013 11:28
čo môžem zasadiť na miesto po vyrúbanej marhuli? darilo by sa tam čerešni? Môžem ešte teraz presádzať višňu a marhulu? Ako ich treba pred výsadbou ostrihať?
Odpoveď:
Kôstkovinám by som sa na danom mieste vyhol. Presádzanie cca druhá polovica októbra, konáre čiastočne zrezať a v jarnom období hlbšie.
Otázka: Braňo, Zbrojníky
25.09.2013 11:27
Na záhrade mi vyrástol orech, sám od seba, ale nerodí. Asi sa úrody nedočkám. Či sa mýlim? Rodia neskôr? Som laik, začiatočník...
Odpoveď:
Je to semenáč, môže z neho vyrásť čokoľvek, nič nie je vopred garantované. Môže z neho vyrásť špičková odroda rodiaca už v treťom roku veľké kvalitné plody a dosahujúca každoročne obrovské úrody. Ale tiež taká ktorá vám zarodí po 20. rokoch a rodiť bude ročne za hrsť drobných orieškov. Alebo že nezarodí vôbec...
Otázka: Lenka
25.09.2013 11:26
Aký je rozdiel medzi stihlym a superstihlym vretenom?
Odpoveď:
Štíhle vreteno má v spodnej časti akúsi jemnú korunu, ktorá ho mimo iného robí širším, vďaka čomu sa sadia stromky ďalej od seba. Superštíhle vreteno túto časť buď nemá alebo oveľa užšiu. V prípade superštíhleho vreteno iba viac-menej iba o terminál, na ktorom sa pravidelne a veľmi intenzívne obmieňa rodivý obrast a rodivé polokostrové konáre.
Otázka: Ľubica
25.09.2013 11:23
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na vhodné odrody slivky do oblasti Trenčína odolné proti šarke. ďakujem
Odpoveď:
Prakticky ktorékoľvek z ponuky tolerantných odrôd. Odporučiť možno napríklad odrody Toptaste, Tophit, Gabrovská, Stanley,...

Otázka: Tomáš
25.09.2013 11:17
Dobrý deň. Pred časom nahradil starú čerešňu novou. No nedarí sa jej. Ako je to možné, keď povodný strom na rovnakom stanovišti prekvital?
Odpoveď:
Príčin môže byť viacero. Vo všeobecnosti však platí, že rovnaký strom by sa na rovnaké miesto nemal sadiť aspoň niekoľko rokov. To môže byť zásadná príčina..

Otázka: Katka
25.09.2013 11:16
Z broskyne nam vyteka miazga,aj na plodoch,strom je 3rocny,je to choroba,nedostatok zivin,co s tym.
Odpoveď:
Je to glejotok, čiže reakcia stromu na stresové situácie. Vyvarujte sa im v budúcnosti.
Otázka: Andulicka
25.09.2013 11:14
Chcem sa opýtať na strihanie stromov. Každoročne v mesiacoch júl-august zostrihávame dlhé šviháre tak na tretinku. Niektoré vyrastú z roka na rok aj meter dlhé, hlavne na slivke a hruške. Počula som, že sa to nemá robiť. Čo nám poradíte?
Odpoveď:
Na každý rez reaguje strom rozkonárovaním. A čím je rez silnejší, tým je silnejší aj následný rast výhonov. V danom období letorasty neskracujte ale nevyhovujúce a neperspektívne odstraňujte proste celé na konárový krúžok alebo na prevod.
Otázka: alena
25.09.2013 11:10
dobrý deň, mám pripravenú u vás objednávku, len sa chcem uistiť, či som objednaním Red Topaz, Rubín a Juno neurobila chybu, budú sa znášať ? Zakladám novú ovocnú záhradu na ploche cca 8x20 m. Je nejaké pravidlo, podľa ktorého môžem niektoré stromy dať vedľa seba a niektoré nie ? Ďakujem za odpoveď
Odpoveď:
Nakoľko odroda Rubín je odroda rodiaca na dlhom dreve, radšej by som ju nahradil nejakou klasicky rodiacou. Bude sa vám to jednoduchšie ošetrovať.
Tých pravidiel je viac, každopádne by ste už vopred mali myslieť na to, ako si ošetrovanie a celkové pestovanie už vopred čo najviac uľahčiť a zjednodušiť.
Otázka: Ingrid Šimoniková
25.09.2013 11:09
Dobrý deň, prosím Vás včera som na stlpovitej broskyni na listoch objavila škodcov , neviem čo s tým.Je v jeseni potrebný nejaký postrek?
Odpoveď:
V tomto období by som už škodcov veľmi neriešil, čoskoro pomrznú. Nakoniec, ste si istá že to bol škodca? Na listoch sa zdržuje i užitočný hmyz...

Otázka: Otília
25.09.2013 11:08
Dobry den, chcem sa spytat ohladne hnojenia v case sadenia stromcekov. Ake hnojivo treba dat s postupnym uvolnovanim aby sa nespalili korienky, je nejaky presny nazov takehoto hnojiva ? dakujem pekne za odpoved
Odpoveď:
Každopádne by to malo byť čosi ekologické. Osobne používam Rokosan alebo Rokohold. Môžete použiť tiež kompost, ten však musí byť dostatočne vyzretý a rozložený.

Otázka: Karol
25.09.2013 11:06
kydy urobiť hlboký rez na hraboch cca 6m chcel by som ich zkrátiť na výšku 3m a dosiahnuť zahustenie.
Odpoveď:
V jarnom období a následne v priebehu roka vždy keď je potreba. Mimochodom, akú úrodu ste na nich tento rok mali?  :))))
Otázka: Dana
25.09.2013 11:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať, kedy je najlepšie urobiť rez jablone, odrodu presne nepoznám ? Chcem, aby bola koruna husto zalistená a súčasne s bohatšou úrodou ( urodilo sa 5 jabĺk v druhom roku a stále rastie len do výšky ). Ďakujem !
Odpoveď:
Odporúčam kombináciu jarného a letného rezu. V prípade odrôd rodiacich na dlhom dreve treba zohľadniť toto špecifikum a neskracovať konáre.

Otázka: Gerda
25.09.2013 11:02
Dobrý deň, využívam príležitosť! Na jablkách (hlavne Golden delic., ale aj ostatné)sa nám posledné roky objavujú sivo-čierne fľaky, ktoré sú vodou umývateľném, sú len na šupke, neprenikajú do hĺbky dužiny. Poraďte, čo robíme zle okolo stromov, ako si máme pomôcť? Jablkám to chuť neberie, ani nehnijú kvôli tým fľakom. Je to len škaredé, pritom jablká sú čo do veľkosti, tvaru krásne.Ďakujem.
Odpoveď:
Ide o saprofitické huby, ktoré parazitujú na medovicových povlakoch po voškách. Precíznou ochranou proti voškám túto komplikáciu dokonale vyriešite.
Otázka: Peter
25.09.2013 10:59
Dobrý deň, upravujú sa stromčeky vysadené na jeseň hneď, alebo mám počkať do jari?
Odpoveď:
Lepšie na jar. V prípade prehnane bohatej koruny môžete odstrániť už v jeseni nadbytočné výhony a ponechané výhony čiastočne skrátiť. Detailne až na jar.
Otázka: Jana
25.09.2013 10:58
Dobrý deň, je pravda, že ak vysádzam jabloň na slabo rastúsom podpníku, tak čím vyšše nad pôdu ho umiestnim – to miesto štepenia, tým silnejší je oslabujúci vplyv podpníka? Ďakujem
Odpoveď:
Áno.
Otázka: Lubica Linhartova
25.09.2013 10:57
Dobry den p.Komzik, na dvore nam rastie vlassky orech, ktory ma velke jadra a tenku skrupinu. Avsak bol vysadeny na nevhodnom mieste. Chceli by sme z neho zasadit novy strom. Prosim Vas o radu, ako sa da zasadit orech z plodu? Plody sa sadia do volnej zahrady, do kvetinacov alebo do skleniku? A kedy sa sadia, uz teraz cerstve plody, alebo az na jar, ked budu plody suche? Vopred Vam dakujem za radu. S pozdravom Lubica
Odpoveď:
Vysadením plodu nezaručíte to že vám narastie strom s rovnakými vlastnosťami a parametrami. Práve naopak - môže vám vyrásť čokoľvek a vy sa namiesto radosti dočkáte sklamania. Štepenie orecha je v domácich podmienkach hodne zložité, najlepšie je preto zaobstarať si štepený výpestok kultúrnej odrody. Je to síce drahší variant ale verte že najlepší.

Otázka: Alena
25.09.2013 10:57
Chcem sa spýtať na rez slivky. Má druhý rok, avšak v minulom roku mi nerástla, nebolo čo strihať. V tomto roku jej narástli metrové konáre, čiastočne obrastené, boli na nej aj zopár sliviek. Mohli by ste mi poradiť, aký tvar a ako ju rezať. Je vhodná aj dutá kotlovitá koruna ako pri broskyniach? Slivky a ringloty sa režú rovnako? Mám ešte jednu otázku: Máme 2 veľmi staré hrušky,ktoré asi nikdy neboli rezané. Ako na nich, aby sa omladili a mali kvalitnejšiu úrodu? Hrušiek na nich je len sú maličké a veľmi vysoko. Za odpovede Vám pekne ďakujem Alena
Odpoveď:
Áno, slivky a ringloty sa režú rovnako. Otázka rezu je kúsok dlhšia téma, preto odporúčam naštudovať si základy na tomto odkaze: http://www.kohaplant.sk/2008070001-tvarovanie-a-rez-ovocnych-drevin, čo sa sliviek týka tak konkrétne tu: http://www.kohaplant.sk/2008070009-tvarovanie-a-rez-slivkovin a tu: http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/videonavod-nami-zvladnete-aj-rez-slivky.html
Prípadné následné nezrovnalosti rád vysvetlím, kľudne mi napíšte na adresu riaditel@kohaplant.sk.
Na uvedenej adrese nájdete tiež všetky informácie ohľadne zmladzovacieho rezu. Pozrite si aj tento článok: http://www.pluska.sk/izahradkar/okrasna-zahrada/dreviny/zlate-pravidla-rezu-tvarovania-drevin.html
Otázka: Andulka
25.09.2013 10:52
Koncom júla až začiatkom augusta zvykneme zostrihať (skrátiť) šviháre z ovocných stromov asi tak o tretinu. Je to vhodný čas na strihanie? Počula som, že sa to nemá robiť.
Odpoveď:
Namiesto zostrihania by som skôr v danom období odstránil rezom na prevod alebo na konárový krúžok všetky neperspektívne a nevyhovujúce letorasty.

Otázka: Miro
25.09.2013 10:51
Mám černicu-druh neviem, je beztrnistá, po zbere som orezal bočné výhony za 5 listom. Hlavné výhony, som nechal 5ks, ale sú dlhé 5-6metrov. Kedy ich mám skrátiť? Teraz, alebo až na jar a na ako dlhé?
Odpoveď:
Vyrodené výhony sa po zbere odstraňujú celé, i tak v priebehu zimy uhynú. Uvedený rez sa robí na letorastoch, na dĺžku sa skracujú podľa možností, spravidla na cca 2,5 metra.
Otázka: Mikuláš
25.09.2013 10:48
Dobrý deň, zároveň by som sa chcel spýtať, že ktore odrody barackov, broskýň, jabĺk a hrušiek odporúčate sadiť na samom východe krajiny, -nížina. Ďakujem.
Odpoveď:
Je to lokalita vhodná pre ktorékoľvek odrody z nášho sortimentu. Osobne preferujem pri výbere chuťové hľadisko a odolnejšie odrody.

Otázka: Mikuláš
25.09.2013 10:48
Dobrý deň, máme na záhrade pomerne mladu baracku (cca do 10 rokov), aj pekne rodila, no minuleho roku nam praskla v ,,srdci,,. Inak vyzera byt zivotu schopna. Je mozne ju nejako zachranit? Akym sposobom by sa mala osetrit? Ďakujem, s pozdravom, Mikuláš
Odpoveď:
Ak myslíte pojmom "v srdci" miesto rozkonárovania základných konárov tak tam je to kúsok komplikované. Vhodné je dané miesto zatrieť stromovým balzamom a chrániť strom pred rozštiepením v budúcnosti.

Otázka: Ján Kollár
25.09.2013 10:44
Mám v záhrade marhule cca 25 ročné, o ktoré sa po 5 rokoch nikto nestaral, sú vyrastené do veľkej výšky. Chcem sa opýtať ako sa dajú zrezať (príp. vrúblovať) a dosiahnuť nižší udržateľný vzrast (výšku).
Odpoveď:
V tomto prípade to bude už kúsok komplikovanejšie. Odporúčam naštudovať si danú problematiku tu: http://www.kohaplant.sk/2008070001-tvarovanie-a-rez-ovocnych-drevin a následne to robiť na etapy v priebehu cca 3 rokov.
Otázka: záhorák
25.09.2013 10:38
Dá sa presadiť 5-ročný vlašský orech? Ak áno, tak za akých podmienok
Odpoveď:
Dá. Čo najširšie ho v novembri obkopať aby sa zachránilo čo najviac koreňov, následne komplikovane preniesť do vopred pripravenej jamy, pravidelne zalievať a v jarnom období hlboko zrezať.

Otázka: Július Pele
25.09.2013 10:33
Mám v záhrade 5 ročnú čerešňu Reginu. Na jar krásne zakvitne, ale úroda je minimálna.Podľa môjho názoru nemá nablízku vhodného opeľovača.Bolo by možné naštepiť do Reginy niektoré vhodné opeľovače ako z Kordii, Van a pod. alebo zasadiť vhodného opeľovača do záhrady. Mám nedostatok miesta, takže rozmýšľam týmto smerom.Nedarí sa mi obstarať potrebné prútiky a kedy je najvhodnejšie preštepovať? Ďakujem
Odpoveď:
Vrúbľovať môžete začiatkom mája z dobre uskladnených vrúbľov, očkovať sa dá z čerstvo odobratých vrúbľov v priebehu leta.

Otázka: Zuzana Erniholdová
25.09.2013 10:33
Dobrý deň, mám jabloň Rubinolu a nechce mi kvitnúť, prosím o radu ako a kedy strihať aby zarodila, ďakujem
Odpoveď:
Je to odroda rodiaca na dlhom dreve, pravdepodobne rezom odstraňujete kvetné puky. Odporúčam zamerať sa skôr na skoré letné rezy mladých letorastov v priebehu mája a jarným rezom len preriediť vyrastené letorasty.

Otázka: janalu uscoňová
25.09.2013 10:33
ako správne zadiť čerešnu a višnu
Odpoveď:
Jednoducho a v kocke:
http://www.kohaplant.sk/2008060018-navod-na-vysadbu-ovocnych-drevin a prečítajte si starší článok: http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/jahody-maliny-ceresne-aj-vy-mozete-pestovat-ovocie.html
Otázka: Magdaléna Ivaničová
25.09.2013 10:26
Dobry den, prosim o radu: velka zahrada v mienom svahu orient. na vychod v Sklenych Tepliciach, cca 400 - 450 m.n.m., chceme vysadit jablone, hrusky, slivky, marhulu, broskynu,liesku. Prosim, poradite odrody a sposob pestovania? Miesta mame naozaj dost. Dakujem. Ivanicova
Odpoveď:
Na vašom mieste by som išiel skôr do voľnejších tvarov na klasických podpníkoch v prípade kôstkovín, v prípade jabloní na stredne silno rastúcich a v prípade hrušiek na hruške planej. Z odrôd jabloní odporúčam napríklad odrody Karneval, Admirál, Merkur, Allegro, Juno, Rozela, Opál, Orion, Red Topaz,... Hrušky Nojabrskaja, Konferencia, Clappova. Liesky prakticky ktorékoľvek, broskyne Inka, Redhaven a Harnas, marhule napríklad Harcot, Hargrand či Bergeron, každopádne však na chránené miesto.
Otázka: Miroslava Hanzalíková
25.09.2013 10:24
Dobrý deň pán Komžík, bývame v Malackách, na menšiu záhradu chceme vysadiť 4 stromy - jablon, hruska, marhula, broskyna - s korunami v dospelosti do 3,5m priemer, viete prosím poradiť, ktoré druhy sú vhodné? Zem je piesočnato-hlinitá, viac zásaditá. V okolitých záhradách sa vyskytujú všetky tieto druhy stromov. Ďakujem Vám za odpoveď. Hanzalíková
Odpoveď:

Jabloň - nejaký kvalitný rezistent na stredne silno rastúcom podpníku, napríklad Merkur či Admiral na podpníku M26.
Hruška - napríklad Boscova či Nojabrskaja na hruške planej.
Marhuľa - prakticky akákoľvek, v suchých obdobiach jej však treba pomáhať chrániť sa pred stresovými situáciami.
Broskyňa - Redhaven, Inka.

Otázka: Alena
25.09.2013 10:22
Mám veľkú 20-árovú záhradu. Asi na 5-ároch chcem vysadiť ovocné stromy a trávu. Ako mám začať? Do teraz sme mali v záhrade plodiny.
Odpoveď:
V prvom rade pozemok vyrovnajte a odburiňte. Pokiaľ budete robiť aj oporné konštrukcie, urobte tak ideálne ešte pred samotnou výsadbou. Následne samotná výsadba. Výsev trávnika či samovysiatie medziradí nechajte na záver.
Otázka: Dana K.
25.09.2013 10:17
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na rez moruše. Máme ju dosť rozkonárenú a rastie do výšky. Ďakujem. Pekný deň
Odpoveď:
Žiaľ, s tým musíte rátať. Moruša je proste silno a vysoko rastúci strom. Zrezaním stredníka ju však donútite rásť viac do šírky. Aspoň dočasne...
Otázka: Alena
25.09.2013 10:17
Prečo škrupina orechu je stále obalená hnedou dužinou, orech sám nevypadne a neostane čistý ako iné orechy. Treba to ručne čistiť ?
Odpoveď:
Stáva sa to v prípade napadnutých plodov.
Otázka: Lucia
25.09.2013 10:14
Dobrý den,mna zaujíma kedy sa majú orezávať a prestrihávať marhule.Neviem sa nikde o tom dočítať,všetky kríky,stromy to nájdem ale o marhuliach nič.Dakujem za odpoved.
Odpoveď:
Osobne tieto rezy riešim po odkvete, následne začiatkom júna a do tretice po zbere plodov. Viac nájdete tu: http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/videonavod-ako-spravne-rezat-broskyne-marhule.html a tu: http://www.kohaplant.sk/2008070014-tvarovanie-a-rez-marhul


Otázka: Ingrid Šimoniková
25.09.2013 10:11
Dobrý deň, mám vysadene stlpovité stromky a jedine jabloň mi rastie stlpovito, slivka sa mi rozrástla , tiež hruška a netuším ako ich strihať.Viete mi poradiť. Prípadne prísť pozrieť som z Krškán pri Leviciach. Som začiatočníčka a netuším ako ošetrovať stromky. Neposkytujete takuto službu na jar a na jesen? Prípadne by som sa prihlásila aj na kurz ak by ste taký zaviedli. Dakujem za odpovede. Prajem Vám vela úspechov
Odpoveď:
Jediný ovocný druh s geneticky podmieneným stĺpovitým rastom sú jablone. Ostatným druhom treba do spomínaného tvaru pomôcť rezom bočných letorastov na čapík či konárový krúžok a pravidelnou obmenou týchto bočných vyrodených výhonov. Kurzy zatiaľ nerobíme, záhradkárske prednášky a inštruktáže v praxi samozrejme hej. Stačí sa zorganizovať a osloviť ma, kontakt na mňa je riaditel@kohaplant.sk.
Otázka: Ján
25.09.2013 10:08
Dobrý deň, mám orech kráľovský, ktorý sa rozriastol do veľkých rozmerov. Chcel by som ho opíliť a docieliť menšiu korunu stromu. už som tak aj urobil ale rast konárov sa ešte znásobil do výšky aj šírky. Kedy a ako postupovať aby som dosiahol želaný výsledok a zmenšenie koruny. Ďakujem
Odpoveď:
Sklamem vás, ale orech jednoducho potrebuje ísť hore a každým jedným rezom jeho rast iba zintenzívnite. Sú to prirodzené veci, prírodu je často zložité skrotiť. Odporúčam priviesť ho čo najskôr do rodivosti rezom na dutú korunu. Vhodný termín na odstránenie terminálnych častí je máj, v období kedy majú letorasty dĺžku cca 10 cm.
Otázka: Lenka
25.09.2013 10:04
Dobry den, chcela by som sa opytat na vhodne odrody visne,slivky,marhule a hrusky pre nad.vysku 565 n.m.
Odpoveď:
Višne a slivky prakticky ktorékoľvek, ide o plastické ovocné druhy. Hrušky napríklad Konferencia a s marhuľami by som sa v tejto výške moc nezahrával. Keď už tak výhradne v intraviláne a na dostatočne chránenom mieste.
Nájdených 36 záznamov.

Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

ONLINE rozhovor s odborníkom: Všetko o ovocných stromoch
Záhradkár