Poradíme vám so všetkým ohľadom izboviek
20. marca 2013

Potrebujete poradiť s pestovaním izboviek? Odpovedali sme na vaše otázky

Nedarí sa vašim izbovkám? Tie, ktoré by mali kvitnúť, nekvitnú a ostatné sú ako bez života? Radila vám naša redaktorka.

 

Na vaše otázky o pestovaní izboviek odpovedala naša redaktorka Lucia Harničárová.

20.03.2013 14:20 Catty:
Krásný den, potřebuji prosím poradit s pěstováním kávovníku. Hnědnou mu listy a dělají se na nich hnědé fleky. Děkuji za radu
Toto je častý jav, s ktorým sa pestovatelia stretávajú. Môžže to mať niekoľko príčin. Ktorá je tá správna, však viete posúdiť iba vy, keďže poznáte podmienky, v ktorých rastlinu pestujete. Ak je nová, problém mohol nastať zmenou prostredia, hlavne ak bola rastlinka dopestovaná v skleníku odbornou starostlivosťou a vy ste ju priniesli do bytu na okenný parapet. Ak kávovník nejaký čas pestujete, príčina hnednutia môžže byť príliš suchý vzduch alebo príliš vlhký substrát. Jeden pestovateľ, od ktorého som si ja kúpila svoj prvý kávovník mi poradil (aj keď to bude znieť asi strašne :), aby som ho zalievala až keď mu už mierne zvädnú listy. Neviem, či vďaka tomuto prístupu, ale listy hnednúť prestali...
20.03.2013 14:32 Marta:
Dobrý deň, rada by som vedela aké bylinky, resp. kvitnúce izb. kvety sú vhodné na parapetu JZ okna v kuchyni. Doteraz mi všetky vydržali max. 2 mesiace, iba rastline "rodinné šťastie" sa darí. Mám tam kochlíky lechuza, hydroponické (samozavlažovacie). Ďakujem. S pozdravom a želaním príjemného dňa Marta
Sukulenty, kaktusy, prýštec najkrajší, rôzne druhy byliniek. V samozavlažžovacích črepníkoch by nemala mať výrazné problémy takmer žžiadna bylinka. Hlavne v lete, keď je príliš silné slnko odporúčam rastliny tieniť (pomocou žalúzií).
20.03.2013 14:19 Gabriela:
Dobrý deň. Ako sa pestuje bromhelia a ako často sa polieva?
Predpokladám, že myslíte bromélie. Tieto rastliny vyžadujú priepustný substrát, preto je v črepníku dôležžitá drenᾞna vrstva. Substrát nesmie celkom vyschnúť. Často sa radí nalievať vodu aj do listovej ružžice... Z vlastnej skúsenosti by som to, ale nerobila, keďže môžže v bytových podmienkach ľahko vzniknúť hniloba. Rastliny môžžete rosiť.
20.03.2013 11:59 Viera:
zamiokulkas mi rastie veľmi pomaly, raz za rok vyženie jednu paruť s listami, čo urobiť aby rástol rýchlejšie ? Skúšala som aj hnojiť tyčinkami do kvetináča, ale nič.Je pravda, že je v kúte obývačky, kde je menej svetla. Ale čítala som, že znesie aj horšie svetelné podmienky. Aká je pravda?
Zamioculcas nerastie príliš rýchlo hlavne keď má veľmi veľký črepník. Vyžaduje rozptýlené svetlo a miernejšiu zálievku (raz za dva týžždne úplne stačí). Menej svetla znesie, ale viac svetla (nie priame slnko) mu určite prospeje. Prihnojovať môžžete tekutým hnojivom na rastliny okrasné listom podľa návodu na obale. Často sa rast zbrzdí práve po presadení rastliny do nového črepníka.
20.03.2013 14:31 Viera:
pred týždňom som presadila ficus benjamina do novej zeminy, nejako sa nevie spamätať, listy ovisli a opadávajú. Čím to ? Preberie sa ešte?
Ak opadli ešte zelené listy, problém môžže byť v príliš suchom vzduchu. Listy môžžu hnednúť a opadávať tiež z prievanu, príliš chladného vzduchu alebo veľkých výkyvov teplôt. Záležží na tom, či ste rastlinu po presadení aj premiestnili inam, ako bola pôvodne. Zmena prostredia môžže tiež viesť k opadu listov napríklad, ak sa zhoršili svetelné podmienky. Dôležžité je skontrolovať či rastlinu nenapadol škodca.
20.03.2013 14:31 Janka:
Dobry den, chcela by som sa opytat, ako mam pestovat maly brectan. Dostala som ho v malej guli a uz sa rozrástol. Neviem, do akeho drepnika ho dat alebo presadit. Ci potrebuje teplo a vela vody alebo menej. Koren je medzi kamienkami, zeminy je pomenej. Dakujem, Janka.
Brečtan je nenáročný, znesie polotieň aj nižžšie teploty. Ak však chcete zachovať kresbu na listoch, doprajte mu viac svetla. Presadiť ho môžžete do črepníka o niečo väčšieho ako je pôvodný. Substrát udržžujte stále mierne vlhký. Aj naďalej ho môžžete tvarovať či už ako guľu alebo oblúk. Oporu si môžžete jednoducho vyrobiť z pevnejšieho drôtu alebo kúpiť. Rez mu nijak neublힾi. Vhodný je aj do závesných nádob.
20.03.2013 14:23 Maťa:
Dobry den, doma mam bambus v crepniku. Niektore kusky krasne rastu a zelenaju sa, ine neskutocne schnu. V com moze byt problem? Uz som ho aj presadila do vacsieho crepnika, no nepomohlo to. Vdaka.
Len na upresnenie by som chcela zdôrazniť, aby nedošlo k nejakému omylu, že rastlina označovaná ako "bambus šťastia" nie je skutočný bambus, ale Dracaena sanderiana. Odrezky tejto rastliny môžžete pestovať jednoducho vo váze s vodou. Ak však pestujete skutočný bambus, základ je, aby mal stále dostatok vlahy, ale nestál vo vode. Dôležžitá je preto dobrá drenើna vrstva. Pre bambusy sú vhodnejšie nižžšie a širšie nádoby. Prihnojiť môžžete hnojivom s vyšším obsahom dusíka.
20.03.2013 14:23 Lucia:
Dobry den, chcela by som sa opytat ako sa spravne starat o Pachiru. Predchadzajuca rastlina mi po presadeni vyhynula. Terajsia sice rastie do vysky (neviem ako ju upravit do tvaru hribika), no spodne listy zacinaju opadavat. Mam ju druhy rok.
Asi sa budem opakovať, ale osobne nepovažžujem pachiru za ideálnu rastlinu do bytových podmienok. Je síce pekná a efektná, ale...vyjadrenia o jej absolútnej nenáročnosti neuznávam. Za vhodné podmienky sa považžuje dostatok svetla, ale nie priame pálivé slnko, vysoká vzdušná vlhkosť. Zalievajte tak, aby substrát nepreschol a zároveň ste rastlinu nepreliali. V zime sa tak, ako u iných rastlín odporúča znížžiť zálievku. Prihnojovať môžžete kažždých 14 dní. Rastlina dobre znáša tvarovanie, preto sa nebojte zaštipovať vrcholky.
20.03.2013 14:19 Andrea Drengubiakova:
mám kvet rodinné štastie a vädne mi .mám ho pol roka .
Soleirolia "rodinné šťastie", vyžaduje dostatok svetla, ale nie priame slnko a pravidelnú zálievku. Nikdy však nezalievajte priamo na listy, ale do podmisky. Substrát nesmie celkom preschnúť ani byť príliš premokrený. Rastlina často od stredu vädne, pretože pre veľké množžstvo výhonkov nemá v týchto miestach dostatok svetla. Odporúčam rastlinu zostrihnúť a odstrihnuté výhonky použžiť na dopestovanie nových rastlín.
20.03.2013 11:58 Pavlina, Komarno:
Dobry den, zasadila som semienko z figy a vyrastla mi mala rastlina. Ako sa mam o nu spravne starat? Dakujem a prajem pekny den!
Figovník môžžete letniť, prezimovať musí v tmavej miestnosti bez mrazu. Figovník dobre znáša pestovanie ako bonsaj, nie je tak náročný na vodu. Aby sa pekne rozkonáril, môžžete zaštipovať zelené výhonky za 3 – 4 listom. Staršie rastliny môžžete v teplejších oblastiach Slovenska celoročne pestovať vonku, avšak na zimu ich musíte starostlivo prikryť, aby nevymrzli. Osvedčila sa výsadba na chránené stanovište napríklad pri múr domu. Odporúčam nasledovný článok: http://www.pluska.sk/izahradkar/pestujeme-rastliny/exoticke-rastliny/figy-z-vlastneho-kricka.html
[<<<] 1, 2, 3 [>>>]
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 
Potrebujete poradiť s pestovaním izboviek? Odpovedali sme na vaše otázky
izahradkar.sk