Potrebujete poradiť pri výbere kosačky?
06. marca 2013

Poznáte vretenové kosačky? Pýtali ste sa odborníka

Počuli ste o vretenových kosačkách? Viete, v čom spočívajú ich výhody a nevýhody? Uvažujete nad kúpou takejto kosačky? Aké typy existujú? Na vše otázky odpovedal náš odborník.

 

Na vaše otázky odpovedal odborník a poradca pre vretenové kosačky Ing. Martin Dvořák z firmy ORAG Slovakia (www.anglickytravnik.sk).

06.03.2013 12:41 Peto, Kezmarok:
Dobry den, nie je jej udrzba tazka? Ako sa to cisti?
Údržba vretenovej kosačky môže byť pre technicky zdatného človeka hračka a zároveň nočná mora pre technický antitalent. Medzi údržbu sa pri vretenových kosačkách počíta: nastavenie strihania, nastavenie výšky kosenia, kontrola vzduchového filtra a jeho výmena alebo prečistenie. Brúsenie a lapovanie (jemné zabrúsenie) je dobré prenechať odborníkom. Čistenie stroja je jednoduché v lete po kosení stačí vyfúkať stlačeným vzduchom a omiest metličkou. Umývanie a streiekanie vodou by som použil len v krajnom prípade. Pokiaľ je to možné nikdy tlakovou umývačkou a nikdy nie priamo na ložiská a ložiskové domce.
06.03.2013 12:41 Anton:
To su bez elektriky?
Pohon stroja môže byť pomocou elektromotora, benzínovým motorom alebo mechanický. Pri vretenovej kosačke ide skôr o spôsob strihania trávy.
06.03.2013 12:33 Denis:
Na akom principe to funguje? Ked netreba elektriku? Dakujem za odpoved.......
Pohon vretenovej kosačky je elektrický, pomocou benzínového motora, alebo mechanický, vtedy je od kolies tlačených cez rúčku obsluhou, prevod na vreteno. Takže pri tlačení sa od kolies roztáča vreteno. Pri elektrickom a benzínovom pohone, je od motora (benzínového alebo elektromotora) pomocou hriadelí a reťazí či klinových remeňov poháňané vreteno a pojazd stroja.
06.03.2013 12:33 Miloslav K.:
Neudupe takato kosacka travnik? Nie su vhodnejsie klasicke, nozove kosacky?
Vretenová kosačka v zábere 17“ váži okolo 40 kg a pohybuje sa po dvoch valcoch (jeden vpredu a jeden vzadu stroja) rozloženie váhy je potom na dva 43 cm dlhé pásy, čo je väčšia styčná plocha s podložkou ako 4x koliesko rotačnej kosačky. Tlak na podložku je preto veľmi nízky a prijateľne rozložený. Kosením aj zároveň valcujete trávnik a vytvárate efektné krásne pásy ako je vidieť na futbalových a golfových ihriskách.
06.03.2013 12:10 Milan Hromník:
To su mechanické alebo elektrické kosačky? Ďakujem za odpoveď. Lebo na chate nemám prívod elektriny až po koniec trávnika.
Pohon vretenovej kosačky môže byť mechanický (tlačením), elektrický (pomocou elektromotora) alebo pomocou benzínového motora. Pokiaľ nemáte prívod elektriky na koniec pozemku je vhodnejšie použiť benzínovú kosačku. Otázkou však vo Vašom prípade môže byť následne počet kosení nakoľko sa jedná o chatu. Kosenie vretenovou kosačkou má význam častom kosení 2-3 krát týždenne. Pre zriedkavo navštevovanú chalupu je podľa mňa najlepšou voľbou rotačná kosačka.
06.03.2013 11:54 P. Malik:
Kolko taka sranda stoji?
Najnižšiu cenu majú ručne tlačené stroje okolo 65 EUR s DPH, s použitím motora a viacerých kosiacich jednotiek cena stúpa. Preto napríklad profesionálne stroje so záberom cez 3m, dieselovým motorom a 7 kosiacimi jednotkami majú cenu presahujúcu 40 000 EUR bez DPH. Pre bežné použitie na záhrade je cena poloprofesionálneho stroja v bežnom zábere 17“(43,18 cm) s pohonom benzínovým motorom cca 1700 EUR s DPH.
06.03.2013 12:23 Frantisek, BB:
Dobry den, aky siroky zaber majú?
Vretenové kosačky majú záber od cca 30 cm pre domáce použitie do ca 3,05m pre profesionálne použitie. V istých špecifických prípadoch aj viac. Bežné šírky pre použitie v domácnosti alebo údržbe záhrad sú 14“ (35,5cm), 17“ (43,18 cm), 20“ (50,8) cm. Voľba pracovného záberu (šírky stroja) je v závislosti od tvaru kosenej plochy. Čím jednoduchší tvar, tým sa môže použiť väčší záber stroja.
06.03.2013 12:24 Tomas:
Sú tieto kosačky vhodne aj na lučne porasty?
V zásade nie ale neodporúčam to, vzhľadom na nerovnosť lúk. Pokiaľ ide o domáci trávnik osiaty lúčnou zmesou nie je s použitím problém ak trávy nevytvárajú trsy. Potom je pohyb stroja po takomto trsovom povrchu komplikovaný a náročný a je vhodnejšie použiť bežnú rotačnú kosačku nastavenú na vyššiu výšku.
06.03.2013 12:25 Eva Straková:
Dobrý deň, kde mám kúpiť vretenovú kosačku. Predajňa Monfield alebo kde v Lipt.Mikuláši. Chcela by som čo najjednodušchsiu, prípadne prosím napísať aký druh. Vôbec sa v tom nevyznám. Viem len, že netreba el.prúd ani pohonné hmoty. Chytíš a ideš. Pekný deň.
V súčasnosti už je niekoľno predajní vretenových kosačiek na Slovensku a záleží na Vašej dostupnosti k tej ktorej predajni. Pokiaľ môžete, popýtajte sa vo Vašej nabližšej predajni záhradnej techniky. (v LM Mountfield, Merkur...) Čo sa týka pohonu stroja, bohužiaľ sklamem Vás, pre všteky známe vretenové kosačky je potrebná buď elektrická energia, benzín, alebo vlastný pohon, čo je však najprácnejšia verzia pohonu. V oblasti vretenových kosačiek zatial niečo na spôsobe kosiaceho robota nie je.
06.03.2013 12:29 L. Novota:
Dobrý deň. Je vhodná aj do strmého/kopcovitého terénu?
Vretenová kosačka s benzínovým motorom má zvyčajne aj pojazd, otázkou pri použití v svahu je jej odmedzenie svahovej dostupnosti ca 5-10 stupňov (nakoľko su použité benzínové motory s mechanickým a nie tlakovým mazaním) a bezpečnosť pri práci. Tak isto obmedzujúci faktor je rovinatosť kosenej plochy, aj keď vretenová kosačka je schopná veľmi dobre kopírovať terén (pri použití pojazdu po dvoch valcoch). Pri strmom/kopcovitom teréne by som odporučil použitie skôr rotačnej kosačky určenej na strmý terén alebo rotačnú kosačku na vzduchovom vankúši. Výhodou je, ak kosačka pri použití na svahu má dvojtaktný motor (nemusíte sa báť poškodenia motora v svahu).
[<<<] 1, 2 [>>>]
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 
Poznáte vretenové kosačky? Pýtali ste sa odborníka
iZáhradkár