21. novembra 2011

Záhrada snov: Čo v nej chcete mať?

V minulej časti sme si povedali, ako tvoriť plán, zakresľovať pôdorys pozemku a plánovať cestičky. Teraz si povieme, ako vyberať rastliny a v ďalšom pokračovaní ako preniesť celý plán do priestoru záhrady. Ako na to?

Pri výbere druhov zohľadnite aj stanovište, aké viete rastlinám ponúknuť.Autor: profimedia.sk

Najskôr si jednoznačne vyberte solitérne druhy, to znamená také, ktoré budú stáť v priestore celkom samostatne. Ich úlohou nie je vytvárať zelenú masu, ako rastliny na záhonoch, ale priťahovať pohľad svojím nevšedným zjavom.

Solitérne rastliny by preto mali byť zaujímavé druhy, no nemusí ísť nevyhnutne o exotiku. Môže to byť napríklad aj borovica, ak je okolo nej dostatok priestoru a v pozadí záhon kvitnúcich krov. Naopak, pri prevládajúcich vždyzelených druhoch môžete ako solitér vysadiť napríklad okrasnú jabloň, alebo čerešňu. Zaručí premenlivosť počas roka a určite pritiahne pohľady počas kvitnutia, na jeseň a dokonca i v zime.

SOLITÉR NIE JE VŠETKO

Aby dokonale vynikol, potrebujete mať zladené záhony v pozadí. Vytvoriť jednotu nie je ťažké, ak vyberáte druhy systémovo a nie lokálne. To znamená, že netvorte každé zákutie osobitne, ale celý priestor do rastlín akoby "obliekajte" postupne. Vyberte si najskôr kostrové druhy. Tie budú jednak najvyššie, jednak zaujímavé a dominantné aj v zime.

Najlepšie urobíte ak budete voliť z druhov, ktoré u nás prirodzene rastú, respektíve, aby ste získali čo najvyššiu estetickú hodnotu, vyberajte spomedzi ich okrasných odrôd. Kostru vašich záhonov tak môžu tvoriť rôzne odrody kaliny, zlatovky, hlohu, ale i smreka, jedličky, či borovice. Použiť môžete aj budleju, muchovník, orgován či dulovec. Jednodlivé druhy tvoria kostru, čiže nemusia na seba nadväzovať a tvoriť súvislé plochy. Tie vytvorte pomocou strednej etáže - kvitnúcich krov.

DRUHÁ ETÁŽ

Je to vlastne väčšina zelenej hmoty vo vašej záhrade. Tu sa uplatnia hlavne kvitnúce kry dorastajúce do výšky zhruba jedného metra. Mnohé z nich prirodzene rastú aj vyššie, no súčasné odrody môžete udržiavať v potrebnej výške rezom. Tu už je dôležité, aby ste jednotlivé druhy sústreďovali do skupín, pretože inak by záhrada pôsobila chaoticky.

Rastliny nevyberajte len s ohľadom na ich farebnosť, či obdobie kvitnutia a nároky na stanovište, ale vždy sa v záhradníctve informujte ako rýchlo rastú, či náhodou neobsahujú alergény a ako dobre znášajú rez. Zaujímavé môžu byť aj  presnejšie informácie o vzhľade, teda ako dlho kvety na rastline vydržia a ako bude rastlina vyzerať po opadnutí listov.

Čo sa týka nárokov na stanovište, veľa vám napovie už samotná stavba rastlinného tela, či tvar listov. Všimli ste si už niekedy obrovský rozdiel v stavbe listov medzi levanduľou a funkiou? Podobne je to aj medzi rozmarínom a konvalinkou a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Rozdiely sú skutočne veľké, pretože kým levanduľa, či rozmarín majú z listov úzke zelenomodré čiarky, funkia i konvalinka majú široké, kožovité a často sýtozelené listy. Je to tým, že levanduľa a rozmarín sú prispôsobené na plné celodenné slnko a naopak, funkia a konvalinka na mäkký tieň.    

TRVALKY AŽ NA ZÁVER

Pri výbere druhov končite trvalkovými záhonmi, pričom v štádiu plánovania sa nezaoberajte konkrétnymi druhmi, ale len výškou záhona a jeho farebnosťou. V záhradníctve potom povedzte, ako dlho na záhon svieti slnko, aká je tam aspoň približne pôda a akú výšku by mal záhon mať. No a samozrejme "nahláste" aj želanú farebnosť.

Odborný personál záhradníctva vám na mieru vyberie kombináciu dvoch, maximálne troch druhov, ktoré sa vám do tohto trvalkového záhona hodia. Okrem farebného súladu by mali spolu korešpondovať aj výškovo.

Nezabudnite, že nemá význam sadiť len dva kúsky vedľa seba. Na jednotlivé trvalkové záhony vždy venujte aspoň dva - tri metre štvorcové, čo predstavuje desať až osemnásť kusov. Jedna, či dve rastliny totiž celkom zaniknú a z opačného konca záhrady ich nebudete ani vnímať.

MOJA RADA

Pri výbere druhov zohľadnite aj stanovište, aké viete rastlinám ponúknuť. Napríklad panašovaný bršlen má rád podstatne viac slnka ako jeho sýtozelený príbuzný. Ak ho dáte do tieňa, bude sa snažiť vykrývať stratu slnečného žiarenia tým, že vo svojich listoch nahradí žlté farbivo zeleným, aby využil celú plochu listov na chytanie slnečných lúčov. Pre vás z toho vyplynie to, že vám nádherne žlto-zelený brečtan po čase jednoducho zozelenie.

Ďalšie časti nášho seriálu:

Naplánujte si záhradu svojich snov - 1. časť
Naplánujte si záhradu svojich snov - 2. časť

Autor: Martin ČURDA
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Záhrada snov: Čo v nej chcete mať?
Martin ČURDA