09. decembra 2011

Záhrada snov: Vyberáme rastliny

Všetka technológia je už v zemi, záhony aj cestičky vytýčené, je čas pohnúť sa ďalej. Prestaňte sa teda hrabať v zemi a dajte jej vydýchnuť. Po všetkých zemných úpravách môžete vyzuť gumáky a uchýliť sa do tepla svojej obývačky. Kým mráz pôdu prevzdušní a jarné dažde ju dôkladne uľahnú, vy si môžete dôsledne povyberať rastliny do svojej záhrady.

Pri vyberaní rastlín sa poraďte s odborníkom.Autor: profimedia.sk

Dlhý zimný čas využite na dôkladný výber druhov do vašej záhrady. Ich vzájomný súlad, aj to ako sa im bude dariť, dajú vašej záhrade konečný punc.

Farebne ich zosúladiť istotne viete. Naštudovať si môžete v literatúre aj obdobie kvitnutia jednotlivých druhov. No viete, ktoré rastliny môžu rásť vedľa seba a ktoré vás určite nesklamú?

Napríklad, ak sa vám páčia ruže, pokojne si ich doprajte. Spolu s nimi vysaďte aj levandule, kocúrnik, krušpán a rebríček. Budú ruže chrániť pred voškami, ale vytvoria spolu aj pekný farebný súlad. Vynikajúci vzájomní susedia sú aj orlíčky a stračonôžky.

Do trvalkového záhona môžete vysadiť vedľa seba aj hľuznaté druhy ako georgíny a mečíky, okrasné maky a orlíčky. Veľmi pekné sú pivonky, konvalinky a fialky. Pozor však na jedovaté druhy! Ak máte malé deti, zvážte použitie náprstníka, konvalinky, či tisu. Posledne menovaný je jedovatý úplne celý okrem červeného osemenia.

VYBERAJTE DO VÄČŠÍCH SKUPÍN

Ak sa snažíte dosiahnuť vo svojej záhrade harmóniu, nerobte z nej zbierkové arborétum. Vyberajte vždy menej druhov, do väčších skupín a  dajte každej jednej rastlinke priestor na rozrastanie sa. Najmä vzdialenosť od plota je dôležitá. O desať rokov, keď má tuja miesto pol metra zrazu štyri a pol a široká je jeden a pol metra, sused sa začne pýtať čo má robiť s tým, čo mu prerastá cez plot.  Neraz si mnohí z vás sadia sotva polmetrové tuje len pol metra od plota. O desať rokov, keď má tuja miesto pol metra zrazu štyri a pol a široká je jeden a pol metra, sused sa začne pýtať, čo má robiť s tým, čo mu prerastá cez plot. No sú aj iné kritériá, ktoré by ste mali zohľadniť.

Druhy si vyberajte aj podľa náročnosti na starostlivosť. Mali by byť mrazuvzdorné, nenáročné na pôdu a dlho kvitnúce. Tieto kritériá spĺňa napríklad nátržník, tavoľník, vajgélia, či budleja.

POZOR NA PÔDNE NÁROKY

Nezabúdajte, že existujú skupiny druhov, ktoré vyžadujú rozdielnu pôdnu reakciu. Ak sa vám páčia rododendrony, azalky a hortenzie - nech sa páči, pokojne si ich doprajte. Ale nezabudnite do pôdy primiešať dostatok kyslej rašeliny, pretože tieto druhy obľubujú nízke pH pôdy. Rovnako i brusnice, čučoriedky a vresy. No pozor! Dráč, krušpán a vtáčí zob uprednostňujú zasa mierne zásadité pH a v neutrálnej pôde sa najlepšie "cíti" orgován, kalina, či lieska. 

KOĽKO VODY?

Druhy, ktoré majú rovnaké nároky na pôdu a aj na vodu môžete pokojne sadiť spolu aj keď sú navonok celkom rozdielne. Do neutrálnej pôdy s  minimom vlahy pokojne zasaďte skalník, tavoľník, či okrasnú ríbezľu. Dobre sa v ich spoločnosti bude "cítiť" aj dráč, hoci uprednostňuje mierne zásadité pH pôdy. Veľa vody, presnejšie vlhkejší substrát zasa znesie bergénia, vŕba, slivka, ale napríklad ja váš kobercový trávnik, ktorý je smädný neustále.

KOĽKO SLNKA? 

Kombinácia suchá neutrálna pôda a navyše na plnom slnku znesie, ba priam vyžaduje skupina polodrevitých krov z oblasti Stredozemného mora. Výborne sa tu bude dariť levanduli, rozmarínu, ale aj bylinkám ako je saturejka, mäta, majoránka,   medovka, či šalvia. Okrem toho, že znesú podmienky, ktoré sú pre mnohé druhy extrémne, až neprijateľné, prinášajú ešte jeden skvelý efekt do vašej záhrady - vôňu. Preto si takýto záhon naplánujte k terase, k posedeniu, jednoducho najbližšie k miestu, na  ktorom v záhrade trávite najviac času.

Naopak, do miest, ktoré sú pritienené veľkými stromami, či budovami vyberajte druhy, ktoré tieň obľubujú. Tu nájdu uplatnenie aj vaše obľúbené rododendrony, či hortenzie. Ako sme si však povedali už na  začiatku, týmto druhom musíte do pôdy primiešať kyslú rašelinu. Na pôdu nenáročné druhy sú v tieni napríklad kvitnúca kalina, či vždyzelený tis.

MOJA RADA

Dve, tri rastlinky z jedného druhu a navyše tesne vedľa seba. Toto je najčastejšia chyba, vyhnite sa jej. Plánujte radšej plochy s desiatimi, až pätnástimi rastlinami jedného druhu a každej rastlinke doprajte dostatok miesta. Predstavte si aká bude veľká v dospelosti. Takto máte polovicu úspechu zaručenú a zo záhrady si  tak určite nespravíte malé ázijské trhovisko.

 

 

Radí vám záhradný architekt Martin Čurda.

 Ďalšie časti nášho seriálu:

Naplánujte si záhradu svojich snov - 1. časť
Naplánujte si záhradu svojich snov - 2. časť
Naplánujte si záhradu svojich snov - 3. časť
Naplánujte si záhradu svojich snov - 4. časť
Naplánujte si záhradu svojich snov - 5. časť

Autor: Martin ČURDA
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Záhrada snov: Vyberáme rastliny
Martin ČURDA