09. októbra 2018

Chrípkové obdobie? Echinacea posilní imunitu + Tipy na recepty

Aj keď sa nám krásne oteplilo a užívame si babie leto, z každej strany sa na nás valia informácie o začínajúcom období chrípky. Je teda vhodný čas na posilnenie imunitného systému, aby ste sa vyhli nepríjemným virózam, prechladnutiu či už spomínanej chrípke siahnite po echinacey, ktorá s tým rozhodne pomôže.

Liečivá echinacea Autor: profimedia.sk

Rastlinka pochádza z oblasti Severnej Ameriky, kde ju už v minulosti využívali na liečebné účely severoamerickí Indiáni. K nám sa dostala asi až  okolo 17.  či 18. storočia. Už vtedy bola obľúbenou rastlinkou v záhradách pre svoje pekné a výrazné kvety. Aj dnes sa pestuje ako liečivá aj ako okrasná rastlina. Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) je trvalka, ktorá dorastá do výšky vyše 1 metra. Kvitne tmavoružovými kvetmi v období od júna až do októbra.

Pestovanie

Ľahko si ju môžete dopestovať zo semien, ktoré môžete vysiať v priebehu marca do kvetináčov či pareniska. Mladé rastlinky potom vysádzajte na záhon asi v polovici mája. Priamo na záhon semienka vysievajte počas apríla. Rastlinka obľubuje slnečné miesta, ale zvládne aj polotieň. Vyhovuje jej dobre priepustná pôda, ktorá je bohatá na vápnik. V čase kvitnutia uvíta hnojenie, ktorým môžete dobu kvitnutia predĺžiť. Echinacea sa dobre rozmnožuje delením, ktoré je vhodné vykonať na jar alebo v jeseni.

Echinacea pre zdravie

Je vynikajúca pre podporu imunitného systému. V organizme podporuje činnosť bielych krviniek, ktoré sú nápomocné pri ničení chorôb. Pomáha tiež pri zápaloch kĺbov, močových ciest, prostaty, ale aj zápaloch všeobecne. Čaj sa odporúča piť v čase, keď je zvýšený výskyt chrípky či angíny, keďže je naozaj dobrou prevenciou.

Taktiež po nej môžete siahnuť, keď už aj pociťujete príznaky prechladnutia. Tinktúra alebo čaj vás opäť pomôžu dostať do formy. Nie je však vhodná na dlhodobé užívanie a určite ju neužívajte dlhšie ako 3 týždne. Taktiež nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s pečeňou alebo trpia autoimunitnými chorobami.

Predchádzajúca strana 1 / 4 Nasledujúca strana
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

8 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

11 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ospravedlňujeme sa, ale nastala chyba pri vykonávaní komponenty cat position. Prosím, skúste to neskôr.
Chrípkové obdobie? Echinacea posilní imunitu + Tipy na recepty
Patrícia Poklembová