11. mája 2019

Fotopostup : Overený recept na domáce mydlo s vôňou levandule

Výroba mydla je príjemná alchýmia, ktorá si vyžaduje poriadnu dávku opatrnosti a overený recept. My jeden taký pre vás máme a to priamo z vlastnoručne dopestovanej levandule.

Autor: Jarmila Szabóová

Skôr než sa odhodláte k prvému kroku, mali by ste vedieť, že sa jedná o prípravu mydla spôsobom za studena. Znamená to, že nebudete potrebovať hotovú mydlovú hmotu, ktorú len rozpustíte a obohatíte esenciálnym olejom. V recepte sa stretnete s hydroxidom sodným, ktorý je klasifikovaný ako žieravina. Preto by ste si mali zadovážiť rukavice a ochranné okuliare. Nádoby použité pri výrobe určite odložte bokom a v kuchyni ich ďalej nepoužívajte! Rovnako je na tom aj náradie na miešanie, mixovanie či plnenie foriem, teplomer.

1. Na výrobu mydla za studena budete potrebovať tuky a to 600g olivového oleja a 450g kokosového oleja. Oba dostanete bežne kúpiť v potravinách. Ďalej si pripravte 155g NaOH (hydroxidu sodného), výluh z levandule alebo čistú destilovanú vodu o hmotnosti (nie objeme) 336g. Na prevoňanie zmesi si zadovážte 30g levanduľového esenciálneho oleja, farbu na mydlo podľa ľubovôle a sušenú levanduľu.

Predchádzajúca strana 1 / 12 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Fotopostup : Overený recept na domáce mydlo s vôňou levandule
Jarmila Szabóová