01. apríla 2019

Jarná úroda! 7x dôvod, prečo sa oplatí zber púpavy

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je u nás známou rastlinkou, ktorú pozná už každé dieťa. Treba priznať, že rastlina vie byť pekne otravnou burinou, ale ponúka tiež úžasné liečivé vlastnosti či možnosti na využitie v kuchyni. Prečítajte si, prečo sa oplatí vybrať na zber tejto všednej byliny s nevšednou silou.

Kvety púpavy žiaria a vábia nielen užitočné včely.Autor: profimedia.sk

Ako sme spomínali v záhrade či na poli a najmä v udržiavanom trávniku rastlina asi nepoteší. Vedeli ste však, že v minulosti ľudia vytrhávali trávu, aby urobili miesto púpave? 

Môžete využiť celú rastlinku

Púpava sa dá použiť úplne celá. Zberá sa od kvetu až po koreň. Listy je ideálne zberať, keď rastlinka nekvitne. Koreň sa zberá na jar a na jeseň. Nezabudnite však, že rastlinu treba trhať len na čistých miestach, ktoré sú ďaleko od ciest. 

Listy a do šalátov 

Listy sú výborné do šalátov. Môžete ich pripraviť s varenými vajíčkami, zemiakmi či paradajkou a uhorkou. Pokojne si k nim primiešajte aj tuniaka či obľúbený syr. Vedeli ste, že listy púpavy obsahujú viac vitamínov ako špenát? 

TIP: Listy púpavy môžete sušiť na tienistom a dobre vetranom mieste. Trvá to však dlhší čas a počas sušenia je vhodné listy otáčať. Dobre usušené listy budú mať peknú zelenú farbu. Skladujte ich na suchom a tmavom mieste. 

Kvety púpavy 

To, že je z púpavy vynikajúci prírodný med či sirup snáď netreba ani spomínať. Taktiež sa z nich pripravuje chutný čaj. Čoraz modernejšie je pridávať kvety aj do šalátov, ale aj iných jedál. Sú chutné, radia sa medzi obľúbené jedlé kvety a zároveň pôsobia dekoratívne. S kvetmi by ste nemali mať problém, keďže púpava patrí k rastlinám s najdlhšou dobou kvitnutia. 

Bohatá na vitamíny 

Rastlina je bohatým zdrojom vitamínu A, C, D a niektorých vitamínov skupiny B. Obsahuje tiež draslík, vápnik či železo, ktorého zdrojom sú práve čerstvé listy. 

Púpava pri prechladnutí

Už spomínaný med či sirup pomáhajú pri liečbe kašľa, keďže podporujú vykašliavanie. Púpava je vo všeobecnosti dobrou voľbou pri chorobách dýchacích ciest.  Zároveň je vhodnou prevenciou proti angíne či chrípke. 

Je výborná na podporu trávenia a pre zdravie čriev

Púpava podporuje trávenie. Taktiež stimuluje tvorbu tráviacich štiav. Celá rastlina dobre vplýva na funkciu čriev a môže pomôcť aj pri ich zápale. Stačí, ak ju zaradíte do svojho jedálneho lístka. Bylina tiež pomáha pri zápche. 

Skvelá na detox

Ako sme už spomínali púpava je výborná na trávenie a pre zdravie čriev. Taktiež však prečisťuje obličky (pôsobí tiež močopudne), pečeň, žlčník či lymfatický systém. Keďže prečisťuje celý organizmus pomáha aj pri problémoch s akné a ekzémoch. 

Autor: Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jarná úroda! 7x dôvod, prečo sa oplatí zber púpavy
Patrícia Poklembová