16. marca 2019

Štiavec krvavý: Kyslá bylinka, ktorá spestrí vašu kuchyňu

Dnes už o bylinky na pultoch obchodov nie je núdza, dostanete ich kúpiť počas celého roka. Medzi bežnými sa občas objaví druh, ktorý až taký známy nie je. Napríklad štiavec krvavý (Rumex sanguineus), častejšie nazývaný štiav.

štiavec krvavý (Rumex sanguineus)Autor: profimedia.sk

Primárne sa však štiavec krvavý pestuje v záhradách ako okrasná rastlina s veľkými listami s výraznou žilnatinou. Poznajú ho hlavne majitelia jazierok, do blízkosti ktorých sa často vysádza. Vyhovujú mu totiž zamokrené pôdy. Má rád polotienisté stanovište a mierne kyslú pôdu.

V dobrých podmienkach rastie veľmi bujne. Rozširuje sa aj samovýsevom, preto ak mu chcete zabrániť v nechcenom šírení, odstraňujte súkvetia. Zároveň tým podporíte rast nových listov. Rozmnožiť si ho môžete delením väčších trsov.

Opis rastliny

Je to vytrvalá rastlina, ktorá vo voľnej prírode rastie vo vlhkých priekopách, na lúkach a vo svetlých lesoch nielen v Európe, ale aj v niektorých častiach Ázie a Afriky. Tvorí prízemnú ružicu oválnych asi 10 cm dlhých listov na dlhých stopkách. Na začiatku leta sa objavujú na vrchole vysokých stoniek drobné, zelené kvety. Z nich sa vyvinú hnedočervené plody. Rastlina je plne mrazuvzdorná.

Kuchynská bylinka

Listy štiavca sú nielen krásne na pohľad, ale sú aj veľmi chutné. Lepšiu chuť – sviežu a  mierne kyslú – majú mladé listy. Konzumujú sa surové alebo po krátkej tepelnej úprave napríklad ako špenát. Môžu byť originálnym spestrením polievok, zeleninových šalátov alebo sa dajú použiť ako dekorácia.

Veronika lekárska: Bylinka na pamäť i na kašeľ

Štiavcu sa dobre darí aj v nádobách. Môžete ho mať celoročne na balkóne spolu s inými kuchynskými bylinkami, ale môžete ho pestovať aj na kuchynskom okne či ako netradičnú izbovú rastlinu. Nezabúdajte na to, že je to močiarna rastlina, ktorá vyžaduje bohatú zálievku. Nezaškodí, ak v miske bude stáť voda. Odroda 'Red Stripe' má krásnu vínovočervenú žilnatinu.

Autor: Danka Ačová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Štiavec krvavý: Kyslá bylinka, ktorá spestrí vašu kuchyňu
Danka Ačová