07. novembra 2019

Netradičné šaláty nabité vitamínmi bez pestovateľskej námahy

V bežnom ponímaní záhradkára sú nižšie spomenuté rastliny burinami, ktoré sú nepríjemní sprievodcovia kultúrnych druhov zelenín. Niektoré z nich zaplienia trávnik a je ťažko sa ich zbaviť. Ale premýšľali ste už niekedy nad tým, že by ste ich využili vo svoj prospech?

Aj zdanlivo obyčajné rastlinné druhy môžu byť chutná prísada do zdravého šalátu.Autor: profimedia.sk

Pamätám si ako si môj ocino diabetik pochutnával na horkej šťave plne rozkvitnutej púpavy. Hustá biela šťava vytekala z miesta prerušenia cievnych zväzkov v dutej stonke kvetu. Okrem toho, že je púpava veľmi aromatická, jej šťava je aj lepkavá a navyše veľmi horká. A zároveň magicky liečivá. A spolu s ňou do tejto kategórie spadá veľmi veľa ďalších druhov rastlín. Vybrali sme spomedzi nich tie, ktoré sa v našich záhradách vyskytujú najčastejšie.

Púpava lekárska

Obyčajná žltá púpava, ktorej je všade dostatok, má mnohoraké využitie. Všetky jej časti sú jedlé. Listy môžete jesť surové či tepelne upravené, varené korene ako zeleninu. Šalát z listov je prospešný pre diabetikov vďaka obsahu inulínu. Upražené a pomleté korene sa dajú použiť aj ako náhrada kávy. Púpava je bohatá na vitamín A, C a vápnik, má močopudné účinky.

Predchádzajúca strana 1 / 8 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Netradičné šaláty nabité vitamínmi bez pestovateľskej námahy
Szabóová Jarmila