28. mája 2019

Pestovať levanduľu sa oplatí! Dôvody, ktoré vás presvedčia, aby ste podľahli jej čaru

Vôňu levandule zbožňovala už anglická kráľovná Viktória, ktorá s obľubou popíjala levanduľový čaj. Niet divu, že si ho dopriala. Čaj z tejto bylinky totiž pôsobí upokojujúco. Okrem toho, že levanduľu môže využiť aj takto, má množstvo ďalších skvelých pozitív. Presvedčte sa a pestujte ju aj vy!

Autor: Shutterstock

Levanduľa je veľmi obľúbená bylinka. Najviac sa jej však pestuje vo Francúzsku, Anglicku a USA. U nás si tiež čoraz viac nachádza miesto v okrasných či bylinkových záhonoch. Vôňa z jej listov a pekných modro-fialových kvetov je totiž naozaj očarujúca a aj užitočná.  Je neodolateľná pre včely a motýle. Tento užitočný hmyz sa v záhrade postará o bohatú úrodu.

Avšak levanduľa patrí  aj k rastlinám, ktoré odpudzujú dotieravý hmyz (napr. komáre), čo určite oceníte pri posedení na balkóne či terase. V záhrade sa odporúča vysadiť ju do blízkosti ruží, keďže ich pomáha chrániť pred voškami. 

Pestovanie

Levanduľu môžete pestovať v črepníku, ale je to pomerne náročné, pretože rastlina veľmi zle znáša sucho. Ideálnejšie ju je vysadiť do záhrady. Vhodným obdobím je jar, keď už nehrozia mrazy. Taktiež ju však môžete vysádzať aj na jeseň. Vybrať však treba obdobie aspoň dva mesiace predtým, ako nastanú mrazy. V záhradných centrách, na trhoch či na internete nájdete bohatú ponuku rôznych druhov. Dokonca aj odrody s bielymi kvetmi. 

V záhrade pre ňu vyberte slnečné miesto a doprajte jej dobre priepustnú pôdu. Pri zalievaní buďte opatrní, pretože levanduľa zle znáša premokrenie a skôr jej vyhovuje suchšia pôda. Nespokojnosť zo zálievkou vám dá rastlinka na známosť prostredníctvom listov. Žlté listy znamenajú, že má vlahy priveľa a nedostatok vody oznámi vädnutím a vysýchaním. Aby bola krásna a mala kompaktný tvar, nezabudnite na pravidelný strih. 

Kvety sú jedlé 

Okrem krásy a jedinečnej vône ponúka bylina aj originálnu jedlú dekoráciu. Levanduľové kvety sa radia medzi obľúbené jedlé kvety, ktoré sa využívajú nielen na ozdobu jedál, ale tiež na ich dochutenie. Levanduľa sa využíva najmä pri príprave dezertov, sušienok, limonád, džemov ši sirupov a dokonca aj k rybám. V lete ju oceníte v chutných limonádach. Samozrejme, si ich môžete nasušiť a pripravovať z nich voňavý čaj. 

Využijete v domácnosti 

Úžasná vlastnosť rastliny, ktorú od nepamäti využívali aj naše babičky. Voňavé vrecúška v šatníkoch sú totiž výbornou ochranou šatstva pred nepríjemnými moľami. 

Úžasná pre zdravie aj krásu

Levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Vďaka siliciam, ktoré obsahuje, tak pozitívne vplýva na nervovú sústavu a pomáha aj pri nespavosti.  Pridajte si voňavý olej večer do kúpeľa alebo si pár kvapiek nakvapkajte priamo na vankúš. Taktiež pôsobí antibakteriálne, protizápalovo a dezinfekčne. Vďaka týmto vlastnostiam ju možno využiť pri hojení rán a popálenín. 

Pomáha pri migréne. Stačí, ak si silicou alebo olejom natriete spánky. Rovnako dobre zmierňuje bolesť svalov po preťažení. Využíva sa aj pri dne.
Treba spomenúť aj to, že je dobrým pomocníkom pri prechladnutí. Kloktadlo totiž pomôže s upokojením a liečením podráždeného hrdla. A taktiež pomôže vylúčiť hlieny.

Levanduľa je obľúbenou bylinkou, ktorá sa využíva pri príprave rôznych druhov kozmetických prípravkov a parfumov. Prospieva pokožke, ktorú trápi problém s akné, ale aj vlasom, keď čelíte nadmernému vypadávaniu. 

Vďaka nej si tiež doma v kúpeľni jednoducho vytvoríte hotové wellness. Pripravte si relaxačný kúpeľ, ktorý prospeje svalom, pokožke aj psychike. Taktiež využite voňavý olej pri masáži. 

Čítajte tiež: 

 

Autor: Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Pestovať levanduľu sa oplatí! Dôvody, ktoré vás presvedčia, aby ste podľahli jej čaru
Patrícia Poklembová