30. júna 2020

Poponáhľajte sa so zberom slezu lesného! Upokojí žalúdok, ale aj zbaví hlienov

Slez lesný je v naša domáca trváca bylina, ktorá od leta kvitne krásnymi ružovo-fialovými kvetmi. A práve v týchto dňoch je čas vhodný na ich zber.

Slez lesný je liečivá trvalka s krásnymi kvetmi. Kvitne od júna do augusta, kedy sú kvety a zdravé listy vhodné na zber.Autor: pinterest.com/garten-von-ehren.de

Slez lesný (Malva sylvestris) stretnete na poliach, rumoviskách, pozdĺž múrov či zrúcanín. Obzvlášť sa mu páči na pôdach bohatých na dusík. Zaujme vás krásnymi kvetmi, ktoré sa otvárajú postupne od júna až do augusta, na stonkách vysokých približne jeden meter. 

Na zber je ideálny čas 

Na liečivé účinky sa zberajú kvety aj listy. Kvety sú najvhodnejšie na zber tesne pred úplným rozkvitnutím, listy musia byť zdravé, bez známok hrdze na spodnej strane. Na zber sa vyberte, keď nie je veľmi horúco, ale rastliny sú suché. Pokiaľ rastú v hojnom počte na poli spolu s nechtíkom a rumančekom, dajte si pozor na včely. Bodnutiu by ste sa mali vyhnúť pri zbere v podvečerných hodinách, kedy včely končia svoju aktivitu. 

Vyzbrojte sa nožnicami a košíkom, najlepšie prúteným. Pozberajte kvitnúcu časť vňate a doma od nej oddeľte kvety a zdravé listy. Ak máte aktuálny problém s boľavým žalúdkom, môžete si uvariť čaj z čerstvej zmesi listov a kvetov. Pokiaľ potrebujete čajovú zmes do zásoby, usušte si ju.

Sušenie nie je veda

Na sušenie použite papier, na ktorý preneste budúcu sušinu. Ten uložte na tmavom a vetranom mieste bez prístupu priameho slnka. Kvety sušením stratia na atraktivite a sfarbia sa do modra. 

Na zdravie i úžitok

Zmena farby však nemení nič na tom, že čaj z kvetov a listov zmierni problémy s trávením. V zime vám uľaví od hlienov nahromadených v dýchacích cestách. Príjemnú chuť však neočakávajte, je mdlá, slizovitá bez výraznejšej vône. Aby vám lepšie pochutil, budete ho musieť zmiešať s chuťovo príjemnou bylinkou. 

Liečivé triesloviny a hojivý sliz slezu poslúži aj na vonkajšie použitie v podobe záparu, ktorý smiete kloktať, ak sa vám v ústach vytvorí afta (bolestivý hnisavý zápal). Ak vás trápi ekzém, vyrážka alebo vás poštípe komár, namočte handričku do zápary a priložte ju na postihnuté miesto.  Podobne postupujte aj pri obkladoch očí na zmiernenie podráždenia. 

Z kvetov a listov pripravte odvar a nalejte si ho do vane, po kúpeli budete mať jemnú hydratovanú pokožku. Pokiaľ nemáte nijaké problémy, nazberajte si mladé lístky len tak a okoreňte nimi rizoto alebo polievku. Zdravé lístky sa smú konzumovať aj surové, napríklad v šaláte. 

Prečítajte si aj:

Tipy na TOP rastliny pre motýle! Prilákajte ich do svojej záhrady​

Zabudnete si občas hodinky? Tieto kvety vám napovedia správny čas

7x ÁNO pre aksamietnice! Sú liečivé, ochránia vám úrodu, prospejú pôde a dokážu ešte viac

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poponáhľajte sa so zberom slezu lesného! Upokojí žalúdok, ale aj zbaví hlienov
Szabóová Jarmila