03. septembra 2019

Úžasný kostihoj! Spoznajte jeho silu a pripravte z neho liečivú masť

Bylinka už svojim pomenovaním naznačuje, akú silu a pomoc ponúka. Na jeseň nastáva obdobie, kedy je vhodné poobzerať sa po tejto bylinke v prírode, ak ju nepestujete v záhrade.

Autor: archív

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)

Je rozšírený po celej Európe aj Ázii. Dorastá do výšky až 150 cm. Trvalka má kopijovité listy, ktoré môžu mať veľkosť aj 20 či 30 cm. Kvitne fialovými, ružovými či niekedy aj bielymi kvetmi. Kvitne zvyčajne od mája až do  augusta. 

Bylinku nájdeme na vlhkých miestach, takže svoje miesto má často pri vodných tokoch, v lužných lesoch či na vlhkých lúkach. 

Pestovanie 

Kostihoj môžete v záhrade pestovať zo semienok. Ešte jednoduchšie však je, ak rastlinu rozmnožíte delením a prinesiete si ju domov. Nezabudnite, že bylina uprednostňuje vlhké pôdy a tiež jej doprajte dostatočne svetlé miesto. Taktiež je náročný na živiny a preto ocení dostatočné hnojenie kompostom. 

Zber 

Z rastliny sa zberá koreň. Pre ten je vhodné sa vybrať v jarnom období, kedy je obzvlášť bohatý na všetky liečivé látky, ktoré bylinka ponúka. Vhodné obdobie je však aj na jeseň, keď už listy rastliny zožltnú a jej sila sa opäť sústredí v koreni. Výber koreňa nie je jednoduchý. pretože zvyčajne býva veľmi hlboko a je pomerne krehký, ale určite sa oplatí mať ho v zásobe domácej lekárničky. 

Liečivé vlastnosti majú však aj listy. 

Kostihoj pre zdravie 

Už samotný názov napovedá, že je to vynikajúci pomocník pre ochorenia kostí. Využíva sa najmä zvonka a úžasne pomáha pri vyvrtnutiach, zlomeninách, ale aj pomliaždeninách, zápaloch väziva či bolestiach kostí a kĺbov. Je to najmä vďaka alantoínu, ktorý rastlinka obsahuje. práve táto látka urýchľuje hojenie.

Na všetky tieto starosti slúži kostihojový koreň, ale počas sezóny sa môžu využívať aj listy, ktoré stačí pomliaždiť a prikladať ako obklad. 

Domáca liečivá masť z kostihoja 

Potrebujete: 2 čerstvé a umyté korene kostihoja, 50 g bravčovej masti

Korene pokrájajte ostrým nožom na hrubé kúsky. Potom ho vložte do hrnca, v ktorom ste už rozpustili masť. Premiešajte a priveďte na miernom ohni k varu. Potom dajte preč z plameňa a masť nechajte postáť aspoň 12 hodín. Po tomto čase masť znova priveďte k varu a prelejte cez sitko alebo plátno. Korene dobre vyžmýkajte. mastičku dajte do sklenených nádobiek a skladujte v chladničke. Podľa potreby nanášajte v tenkej vrstve, ktorú dôkladne rozotierajte, aby sa vpila. 

Autor: Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Úžasný kostihoj! Spoznajte jeho silu a pripravte z neho liečivú masť
Patrícia Poklembová