09. septembra 2019

Veľký prehľad! Vyznajte sa v bylinkách pre budúce mamičky

Očakávanie a narodenie bábätka je pre celú rodinu veľká udalosť. Samozrejme, najviac zmien prežíva budúca mamička. Musí sa zžiť s množstvom vecí, ktoré by mala a ktoré, naopak, nemala robiť či jesť.

Autor: shutterstock.com

V tehotenstve a pri dojčení platí, že žena by si mala dvakrát rozmyslieť, aké jedlo či nápoj si dopraje. Ak ste si zvykli pochutnať na voňavom čaji z byliniek, treba sa oboznámiť s tým, či je počas gravidity bezpečné a vhodné dopriať si ho. Pretože aj keď sú bylinky väčšinou prospešné, v tehotenstve sa situácia výrazne mení. Niektoré ich účinky by mohli byť viac na škodu než na úžitok – spôsobiť nevoľnosť, krvácanie, vyvolať predčasný pôrod či dokonca potrat.

Na druhej strane, ak ženu trápia zdravotné problémy či už je to prechladnutie, bolesť hlavy, žalúdka, alebo iné. pomerne bežné zdravotné ťažkosti, môže zabudnúť na akékoľvek chemické medicíny a tablety. Vhodné dokonca nie sú ani kvapky do nosa. V takom prípade je dobré vedieť, po ktorých bylinkách môžete bez obáv siahnuť a ktoré vedia v takýchto situáciách poskytnúť úľavu.

Treba však podotknúť, že jednoznačná odpoveď na otázku, ktorá bylinka je vhodná, a ktorá, naopak, nie, nie je až tak jednoduchá. Klinické štúdie sa touto oblasťou zaoberajú veľmi málo. Dá sa teda oprieť len o dlhoročné skúsenosti a poznatky o látkach, ktoré rastliny obsahujú. Najmä preto sa treba riadiť pravidlom – menej je viac. Bylinky využívajte v malých množstvách a krátkodobo.

Samozrejme, ak sa stane, že sa vám nejaká tá bylinka zamieša do jedla, netreba panikáriť. V takom malom množstve určite nespôsobí problémy ani vtedy, keď sa v tehotenstve či pri dojčení neodporúča.

Bylinky VHODNÉ v tehotenstve

Divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum): Čaj pomáha mamičke pri kašli a chorých prieduškách.

Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos): Vo všeobecnosti prospieva pri prechladnutí. Čaj pôsobí potopudne a močopudne. Nezáleží na tom, či ide o lipu veľkolistú alebo malolistú. Obidve majú rovnaký účinok.

Medovka lekárska (Melissa officinalis): Má výborné upokojujúce účinky, ktoré cez mlieko dostáva aj bábätko, takže je vhodná pri dojčení. Počas tehotenstva pomáha upokojiť žalúdok pri nevoľnostiach.

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata): Pomáha pri kašli a prechladnutí. Má protizápalové účinky. Oplatí sa z neho pripraviť aj kloktadlo.

Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla): Odvar z neho pomôže pri kožných problémoch a čaj zase pri vykašliavaní a prechladnutí. Má protizápalové účinky a účinné je aj kloktadlo. Takisto má upokojujúce účinky. Pozitívne vplýva na trávenie a čaj z neho pomáha pri ranných nevoľnostiach.

Dúška materina (Thymus serpyllum): Počas tehotenstva sa neodporúča, ale vhodným spojencom býva vtedy, keď žena prenáša. Čaj z nej môže totiž dopomôcť k pôrodu.

Alchemilka žltozelená (Alchemilla vulgaris): Pozor! Táto bylinka nie je vhodná počas prvých mesiacov, ale až ku koncu tehotenstva, keď môže napomôcť pôrod. Vhodná je aj po pôrode pre lepšie sťahovanie maternice.

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Veľký prehľad! Vyznajte sa v bylinkách pre budúce mamičky
Patrícia Poklembová