11. septembra 2019

Zázračná šalvia lekárska ochutí jedlá aj vylieči + VIDEOrecept na cukríky proti bolesti hrdla

Nie nadarmo sa volá lekárska. Šalvia pomáha pri vonkajších aj vnútorných zápaloch a poraneniach. Účinkuje proti bolesti hrdla spôsobenej angínou, upravuje nepravidelnú menštruáciu a pozitívne vplýva na trávenie a činnosť nervovej sústavy. Okrem toho sa radí k okrasným trvalkám s úžitkovým charakterom. Výborne totiž dochutí jedlá z rýb, ale aj bravčového či teľacieho mäsa.

Autor: Shutterstock.com

Poznáme niekoľko druhov šalvií. Za spomenutie stojí šalvia hájna (Salvia nemorosa) či šalvia lúčna (Salvia pratensis), s ktorou sa stretnete na lúke. Známa ako šalvia ananásová je Salvia elegans s anannásovou vôňou a červenými kvetmi. Dnes sa zameriame najmä na liečivý druh, ktorý aktuálne zužitkujete najviac. Koniec augusta a september sú vhodné na druhý zber šalviovej drogy v sezóne. Zberajú sa stonky, z ktorých sa oddelia listy. Tie sa nechajú sušiť na chránenom mieste v tieni. Na sušenie je vhodné použiť husté sito alebo biely papier. Drogu treba sušiť v tenkej vrstve, aby nedošlo k jej plesniveniu. Pokiaľ šalviu pestujete na semeno, listy sa z nej nezberajú.

Náročná nie je, ale....

Pochádza z oblasti Stredozemného mora, kde dodnes rastie voľne v prírode. U nás sa radí medzi trvalky, najmä preto, že jej neškodia nízke teploty v zime. Je to aj vďaka tomu, že jej korene siahajú hlboko do pôdy. Charakterizujú ju striebristé listy pokryté drobnými chĺpkami, ktoré jej pomáhajú zvládať arídne (suché) podmienky. Preto je vhodná aj do skalky či na okraj slnečného záhona. Na začiatku leta zakvitá fialovými kvetmi s modrým nádychom. Kvety môžu byť aj biele. Najviac sa jej darí v pôde bohatej na humus s dostatkom vápnika. Pokiaľ je pôda kyslá, je treba upraviť pH vápnením. Nemá rada ťažké zlievavé pôdy, ktoré držia vysokú vlhkosť. Na výšku úrody šalvie vplýva dostatok tepla, ak sú teploty počas leta nízke, klesá aj úroda. Pokiaľ sa ju rozhodnete pestovať nanovo, doprajte jej všetky makroživiny. Dusík, fosfor a draslík jej môžete dodať formou komplexného umelého hnojiva. Komu sa to zdá ako náročná chémia, pokojne použite kompost. 

Vysádzajte alebo vysievajte ju však do pôdy zbavenej burín. Lacnejšia a rýchlejšia možnosť založenia porastu šalvie je jej sejba priamo na stanovište. Keďže má veľmi životaschopné semená, môže sa siať v dvoch termínoch. V októbri a skoro na jar. Naopak výhoda výsadby priesad spočíva v jednoduchšom obrábaní hriadky. 

Aj tu je dôležitý rez

V prvých rokoch pestovania šalvie lekárskej by ste sa mali venovať jej zovňajšku pravidelným každoročným rezom. Ten sa robí na jar. Na mladých rastlinách podporíte rozkonárenie skrátením nadzemnej časti na výšku asi desať centimetrov. Staršie rastliny môžete každý rok zrezať tesne nad zemou.

A tu je sľúbený návod na cukríky:

zdroj: youtube.com    autor: dotyk bylinky

Neprehliadnite ani:

Klasika trvalkových záhonov! Stavte na krásu veroník​

Neprehliadnuteľná šalvia muškátová vynikne aj na balkóne

Pre svieži dych! Pripravte si domácu ústnu vodu so šalviou

V tomto článku sa zaoberáme šalvia ...viac
Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Zázračná šalvia lekárska ochutí jedlá aj vylieči + VIDEOrecept na cukríky proti bolesti hrdla
Jarmila Szabóová