22. januára 2020

Pre záhradu zmena a pre vás viac času! 5 dôvodov, prečo sa oplatí ekozáhrada

Plánujete zakladať záhradu? Alebo máte pocit, že záhrada pre vás predstavuje priveľkú námahu? A radi by ste to zmenili? Možno je na čase zamyslieť sa ako ďalej. Jedno z riešení, ktoré sa ponúka je vytvoriť si záhradné prostredie v súlade s prírodou.

Pri budovaní ekologickej záhrady je dôležité najskôr si zistiť prírodné podmienky daného miesta – svetelné podmienky, kvalitu pôdy, vlhkostné pomery či charakter podložia. Autor: profimedia.sk

Ekozáhrada

Ide o záhradu spätú s prírodou, v ktorej sa akceptujú prírodné podmienky danej lokality. Udržiava sa iba do takej miery, ktorá vyhovuje nielen človeku, ale i iným živým tvorom. Pod týmto pojmom sa skrýva obhospodarovanie pôdy, ktoré výrazným spôsobom nezasahuje do kolobehu prírody. Dbá sa na to, aby v pôde prebiehala intenzívna biologická činnosť, tvorba humusu. V súvislosti s tým pôda dokáže dobre hospodáriť s vodou aj so živinami, potláčať choroby a škodce.

Samozrejme tým, že sa nepoužívajú chemické látky, čiastočne klesá aj výška úrody, nie však extrémne. Cieľom je predsa dopestovať chutnú a zdravotne neškodnú zeleninu a ovocie. Podľa toho, akú záhradu chcete, môžete si založiť čisto ovocný sad, zeleninovú záhradu, rýdzo okrasnú alebo zmiešanú. Využívajú sa v nej vzájomné vzťahy medzi rastlinami na podporu rastu a ochrany.

Chce to trocha času 

Ekologická záhrada vyžaduje iba minimum údržby a prináša vhodnejšie životné podmienky i pre užitočný hmyz. Môžete ju založiť na prázdnom pozemku alebo prebudovať starú. Skôr ako sa však pustíte do realizácie, mali by ste vedieť, že takáto záhrada nebude biologicky rovnovážnym prostredím hneď prvý rok, ale až v priebehu niekoľkých vegetačných sezón.

Záhradu blízku k prírode nevytvoríte tak, že ju prenecháte čisto prírode. Pokojne však môžete zabudnúť na časté rezanie a kosenie, alebo hnojenie a zavlažovanie. 

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Pre záhradu zmena a pre vás viac času! 5 dôvodov, prečo sa oplatí ekozáhrada
Szabóová Jarmila
Komadelová Jana