23. januára 2020

Spoznajte úžasnú záhradu: Permakultúra vám zjednoduší život 

S permakultúrou sa často spája definícia, že je to systém, ktorý s prírodou nebojuje, ale spolupracuje. Hoci to znie ako fráza, je to fakt. Príroda je dostatočne múdra. Presne vie, čo robiť, aby sa rastlinám v záhrade darilo pri minimálnych vstupoch a s maximálnymi výnosmi.

Stabilitu systému ovplyvňujú aj zvieratá. Napríklad ovce spásajú trávu bez vynaloženia našej energie, hluku a znečistenia prírody. Autor: Helena BENČÍKOVÁ

Záhrada ovplyvňuje naše postoje 

Sociológovia opisujú paralelu medzi súčasným životným štýlomobrazom našich záhrad. Starí ľudia sú dnes odsúvaní na okraj spoločnosti. In sú mladí, ktorí majú drajv, sú kreatívni, vedia brainstormingovať. Mladí si však uvedomujú, že aj oni budú raz starí. A tu nastupuje strach z menlivosti, z kolobehu a zo straty kontroly. Prírodné záhrady nám svojou prirodzenou pestrosťou ukazujú, že prichádza jar, po nej leto, napokon jeseň a zavŕšením je zima, naše zrodenie, plodnosť, starobu a smrť. Moderné záhrady sú stále zelené, s monokultúrnym trávnikom od jari až do zimy, so vždyzelenými okrasnými drevinami, nemeniace sa, statické. Pri tom, čo nepodlieha zmene, máme pocit kontrolovateľnosti. Kým cyklus znamená zmenu. Dnešné záhrady sú preto ako obraz, ktorý sa nemení. Na obraz sa však pozerá, kým v záhrade sa žije.

Ako obývačka aj fitnes 

Ľudia sa boja veľkej údržby záhrady, a pritom investujú množstvo času, energie a peňazí do anglických trávnikov. To všetko je porovnateľné s investíciou do pestovania základnej zeleniny. V čom je rozdiel? V jej plodoch a tiež v príležitostiach tráviť čas na vzduchu, na slnku, v pohybe a často s celou rodinou, pretože prírodná záhrada človeka neustále láka vstupovať do nej.

Na jar začnú okolo jazierka bzučať včely, vtedy deti nadšene hlásia, že prichádza jar. Po smutnej zime vykuknú prvé veselé farebné tulipány. O niekoľko týždňov vybehnete do záhrady ochutnať prvé jahody. V lete vaše zmysly príjemne dráždia vône bylín a kvetov, chute dozrievajúcich plodov. No záhrada vás volá aj zmysluplne pracovať, tak, aby ste s ňou spolupracovali. Na jar stiahnuť nástielku zo záhonov, aby preschli a zohriali sa. V lete nastupujú ranné rituály spojené s polievaním, keď môžete byť v záhrade sami, bez vyrušovania. Na jeseň vás záhrada vytiahne na posledné teplé lúče slnka pohrabať lístie spod korún stromov. Sú to interakcie, vďaka ktorým môžete v záhrade tráviť množstvo času a naozaj v nej žiť.

FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

14 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Spoznajte úžasnú záhradu: Permakultúra vám zjednoduší život 
Zuzana MATÚŠOVÁ GIRGIŠKOVÁ