08. januára 2020

Mráz môže byť pre pôdu prospešný i škodlivý! Tu sú dôvody

Pôda neustále pracuje, i napriek tomu, že sa v zime javí akoby odpočívala. Svoju schopnosť rozpínať sa v dôsledku mrazu prejavuje narúšaním chodníkov či drobných stavieb. Studené dni a zväčšovanie objemu pôdy v ich dôsledku by neboli až taký problém, keby sa nevyskytovali holomrazy, a všetko by zakryla snehová perina.

Chráňte zeleninu na hriadkach pred holomrazmi.Autor: Profimedia

Suchá zima bez zrážok nie je pre prírodu to pravé orechové, ale neostáva nič iné ako sa prispôsobiť. A mali by sme tak urobiť i my, záhradkári. Napriek nedostatku zrážok sa teda radšej vyvarujme doplnkovej závlahy ovocných druhov. Ľad, ktorý by v pôde vznikol, dotrhá jemné korienky. Naopak vodu doprajme okrasným drevinám a krom, aby neprišli o ich pýchu - listy a ihličie. Zároveň nám ostáva dúfať, že teploty sa udržia v takých hodnotách, aké sú pre škodlivé organizmy likvidačné. 

Mráz pôde škodí pretože...

V pôde sa nachádza voda, ktorá sa v dôsledku mrazu mení na ľadové kryštáliky, ktoré poškodzujú jej štruktúru. Ešte nepríjemnejšie je, že striedaním teplých a studených dní počas tejto zimy spôsobuje opätovnú tvorbu ľadových krýštálov a pôda trpí.

Odborníci radia záhradkárom vynechať odporúčané zalievanie ovocných drevín počas zimy i v prípade nedostatku zrážok. Odôvodňujú to tým, že voda v prítomnosti koreňov v prípade holomrazov roztrhá korene umiestnené v povrchovej vrstve pôdy. Okrem toho opäť dôjde k vzniku kryštálikov....Toto však neplatí pre okrasné listnaté a ihličnaté dreviny, ktorým z nedostatku vlahy zhadzujú lístie či ihličie. Preto využite aj krátke teplé obdobie a suchú pôdu pod tisom, tujou, mahóniou, borievkou a smrekom občas výdatne zalejte.

Ale pozor vyhnite sa zavlaženiu trávnika a okrasných záhonov! Mráz by totiž vytiahol korene blízko k povrchu pôdy a na jar by ostali obnažené.

Mráz dokáže aj pomáhať

Teploty pod bodom mrazu redukujú aj populáciu pôdnych organizmov, a to nie len tých užitočných, ale aj škodlivých.V súvislosti so zmenou klímy k nám prúdia choroby a škodcovia, ktoré sa tu donedávna nevyskytovali. Prípadne sa premnožujú tie domáce, pretože nemajú dostatočný počet prirodzených nepriateľov. Účinná ochrana by teda mohli byť nízke teploty, ktoré ani po zalezení do pôdy neprežijú.

Mráz pomáha majiteľom ílovitej pôdy, ktorá je ťažká a hutná. Pri jesennom rýľovaní držia hrudy tohto typu pôdu pevne pohromade. Ak chce záhradkár pôdu kyprú, musí hrudy zeme prácne rozbíjať. Ušetrite si námahu a nechajte to na mráz, ktorý tvorbou spomínaných kryštálikov hrudy rozdrví a pripraví pôdu na jarnú výsadbu. Okrem toho pomôže aj zvetraniu hornín a tak k uvoľneniu živín pre rastliny. 

A hoci nemáme sneh na celom území, i mráz nám pomáha v pôde udržať nejakú tú vlhkosť. Voda obsiahnutá v póroch sa tu mrazom akoby zakonzervuje a čaká na uvoľnenie jarným teplom.

Mohlo by vás zaujímať:

Vyskúšajte 6 super tipov! Čajové vrecúška na úžitok aj pre krásne rastliny

Poznáme 6 dôvodov prečo by ste mali v záhrade použiť škrupiny z vajíčok​

TOP 4 dreviny! Tieto sú tie pravé pre nádhernú záhradu aj v zime

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Mráz môže byť pre pôdu prospešný i škodlivý! Tu sú dôvody
Szabóová Jarmila