03. mája 2019

Pestujte vo vlastnej záhrade super potravinu bohatú na zdravé tuky

Na jar nás okúzľuje kvetmi, ktoré sa stihnú rozvinúť skôr ako kvety. Pre záhradkárov sú zaujímavé predovšetkým jadrá, a najmä tie sladké. Poďte si ju s nami dopestovať.

Autor: profimedia.sk

Z pohľadu zdravej výživy patria mandle k najzdravším potravinám na svete. S prehľadom si ich môžete dopestovať aj vo svojej záhrade. V našich podmienkach sa mandli najlepšie darí v najteplejších oblastiach. S čoraz väčšími klimatickými zmenami sa jej možnosti uplatnenia však čoraz viac rozširujú aj do iných oblastí. V menej pohodlnom prostredí ju odporúčame pestovať v blízkosti domu.

Obľubuje vzdušnú, priepustnú, ale hlbokú a vyhrievanú pôdu. Na výsadbu by ste mali zvoliť radšej chránenú polohu, pretože kvietky a mladé plody sú náchylné na neskoré mrazy. Ak počas kvitnutia teploty klesnú na –3 °C, kvety sa poškodia. Chladný vzduch zasa nepriaznivo ovplyvní kvalitu peľu a opelenia. Výhoda je, že kvety mandle sa otvárajú postupne, takže mrazivé počasie vás neoberie o všetku úrodu. Ochranu pred mrazmi jej poskytne výsadba do vinohradu, kde je aspoň čiastočne chránená pred nepriazňou počasia. V súčasnosti sú už vyšľachtené odrody s neskorším termínom kvitnutia, ktoré už jarné mrazy nestihnú ohroziť. S prvými kvetmi sa totiž objavujú aj včely, ktoré sa podieľajú na opeľovaní. Pozor: predčasné opadávanie plodov je znakom nedostatočného opelenia.

Rozhodujúce slovo pri pestovaní mandle má aj použitý podpník, na ktorom je naštepená ušľachtilá odroda. Do ľahkých a kamenistých pôd je vhodné vysadiť mandľu na semenáči mandle horkej. Na ťažších pôdach sa jej darí na podpníku St. Julien.

Jarná výsadba je lepšia

Mladý stromček je lepšie vysadiť v marci, obzvlášť v chladnejších polohách, kde na jeseň skôr prichádzajú prvé mrazy. Jesenný termín je menej vhodný, pretože mladý výpestok treba chrániť obalením kmeňa jutovinou alebo bielym papierom. Pôdu na jarnú výsadbu si však pripravte už na jeseň. Na hnojenie použite maštaľný hnoj alebo vyzretý kompost. Pri výsadbe nezabudnite, že miesto štepenia – krčok by mal byť asi 10 cm nad povrchom pôdy. Na lepšiu stabilitu a vzpriamený rast nesmie chýbať oporný kolík až do ujatia stromčeka.

Odoláva suchám

Mandľa nie je veľmi náročná na vlahu. Bez väčších problémov zvládne dlhodobejšie sucho, a to vďaka hlbokému koreňovému systému, ktorý ju zásobí vodou z väčšej hĺbky. Technika vysádzania je podobná ako pri všetkých ovocných drevinách.

Rez a tvarovanie

V povýsadbovom reze sa zamerajte na vytvarovanie koruny. Pod stredníkom sa má nachádzať 4-6 kostrových konárov, medzi ktorými nie je výrazné poschodie. Vzdialenosť medzi nimi má byť 20-30 cm. Výhonky, ktoré si po výsadbe vyberiete ako budúce kostrové konáre, skráťte asi o štvrtinu až polovicu. Zvyšné zrežte na konárový krúžok. Stredník ponechajte dlhý asi 40 cm,a to nad posledným kostrovým konárom.

Počas vegetácie bujné výhonky vylamujte, aby nevytvárali konkurenciu. Keďže mandľa potrebuje dostatok svetla, v ďalších rokoch rez zamerajte na presvetlenie koruny. Pri tomto úkone, ideálne v predjarí, treba odstrániť poškodené, odumierajúce a zahusťujúce konáre a zrezať by sa mali aj vyrodené až po silné výhonky, ktoré vyrastajú na ich báze. Tie už ďalej neskracujte.

Odrody, ktoré sa oplatí pestovať

Na trhu je množstvo samoopelivých aj cudzoopelivých odrôd. V blízkosti mandle je dobré mať vhodného opeľovača, aby ste sa dočkali bohatej úrody. Môže to byť napríklad broskyňa alebo iná odporúčaná odroda mandle.

‘Markone’ je veľmi úrodná veľkoplodá mandľa. Jadrá tejto odrody, ktoré dozrievajú už koncom septembra, sa v cukrárstve najčastejšie využívajú.

‘Tétényi Botermo’ má stredne veľké až veľké úzke plody. Je čiastočne samoopelivá, napriek tomu je vhodné vysadiť k nej opeľovača. Predáva sa aj na podpníku, ktorý je vhodný na pestovanie v horších pôdnych podmienkach.

‘Tétényi Kedvenc’ má veľmi úzke, no veľké plody, ktoré sa ľahko vylupujú zo zeleného oplodia. Je čiastočne samoopelivá, na lepšie úrodu je vhodné pestovať ju spolu s opeľovačom ‘Tétényi Botermo’.

‘Tuono’ – na jar táto samoopelivá odroda skrášli svojimi kvetmi každú záhradu a neskôr zarodí chutnými sladkými plodmi. Na vyššiu úrodu sa napriek samoopelivosti odporúča pestovať v blízkosti broskyne s rovnakým kvitnutím.

‘Ferragnes’ sa vyznačuje vysokou rodivosťou a odolnosťou proti mrazom. Je samoopelivá, ale vo dvojici s opeľovačom dosiahne vyššie úrody.

‘Ferraduel’ odoláva neskorým jarným mrazom aj monilióze. Neodporúča sa pestovať ju v nadmorskej výške viac ako 400 m. Používa sa ako opeľovač. 

‘Supernova’ je mrazuvzdorná, ale vyžaduje si každoročný jarný rez. Na vyššie úrody potrebuje spoločnosť opeľovača inej odrody alebo broskyne.

O madli sa dočítate aj tu :

Mandľa obyčajná: Poteší kvetmi a zdravými plodmi, ktoré sú nabité zdravím​

Všetky oriešky majú niečo spoločné: V čom sú podobné tie naše s exotickými?

V tomto článku sa zaoberáme mandľa ...viac
Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Pestujte vo vlastnej záhrade super potravinu bohatú na zdravé tuky
Jarmila Szabóová