02. mája 2019

Ušetrite čas, prestaňte okopávať a trhať buriny! Stačí ak budete robiť toto, nenarobíte sa a úrody bude nadostač

Tešte sa z úrody bez práce navyše. Pomôže to nielen vašej chrbtici, ale organizmom v pôde. Využite silu kompostu, zbavte sa len nových druhov buriny.

Autor: profimedia.sk

Neustále okopávanie a vytrhávanie burín zaberá čas, no namáha to aj samotnú pôdu. Jej štruktúra, rastliny aj organizmy v nej žijúce majú zabehnutý systém, ktorý ak narušíte prekopaním, potrebuje zregenerovať. Na obnovu sa spotrebuje energia. Rastliny, čiže aj buriny sa začnú obnovovať, aby zaplnili prázdne miesta. Ich rast je veľmi bujný a kolobeh začína odznova. Keby ste si sa pozreli pod lupou na život v neokopávanej pôde ostanete prekvapení koľko organizmov sa v nej nachádza. Samozrejme vždy sa vyskytnú na hriadkach aj nové druhy burín, ktoré tu nemajú čo robiť. Ale tie stačí priebežne kontrolovať a odstraňovať, práce je tak oveľa menej.

Ako zmeniť prístup vo vlastnej záhrade?

Pokiaľ máte možnosť produkovať množstvo kompostu, ktoré dokáže pokryť obrábanú plochu neotáľajte s jeho výrobou. V praxi je odskúšaný jeho blahodarný vplyv na pôdu a pestovanie zeleniny či kvetov. Vrstva 15 cm nastlaná na povrchu pôdy pomáha udržiavať zabehnutý ekosystém, ktorý sa dokáže sám brániť tlaku chorôb a škodcov. Je plný mikroorganizmov, ktoré sú zdrojom potravy pre ich predátorov a tie zas pre ďalších v potravinovom reťazci. Ak je tento kolobeh narušený, nielen okopávaním, ale aj používaním inváznej chemickej ochrany, jednotlivé zložky trpia. Vyskúšajte preto menej plieť, vytrhávajte len buriny, ktoré nie sú prirodzené pre vašu záhradu. Ostatné nechajte rásť bez narušenia. Na začiatok sa oplatí vybudovanie hriadky alebo vyvýšeného záhona. Vyhraďte si menšiu plochu, aby ste sa naučili ako na to.

Pôda sa nemá zlievať

Dokonalá pôda neexistuje, každý druh má svoje pre a proti. Dôležité je, aby bola kyprá. Zlievavá ťažká pôda sa nedrobí na čiastočky, keď je mokrá dusí korene. Ťažká suchá pôda je zas príliš tvrdá. Základná a pre rast rastlín potrebná vlastnosť pôdy je jej sorpčná kapacita a dostatok kapilár (kanálikov), cez ktoré sa voda v pôde šíri. Sorpčná kapacita je pojem zastrešujúci objem vody, ktorý je schopná pôda absorbovať. Znamená to zároveň aj ako rýchlo vie pôda s vodou naložiť tak, aby ju rastliny využili vo svoj prospech. S výnimkou ílovitej pôdy je v tomto smere vyhovujúci každý pôdny druh. Ak doňho primiešate kompost, získate ideálnu kyprú zeminu na pestovanie. Zloženie kompostu je ovplyvnené prítomnosťou druhov burín, trvácich aj jednoročných. V závislosti od ich zloženia ním prikŕmite určité pôdne mikroorganizmy. Nastlaním na povrch pôdy ich motivujete k prechodu celou štruktúrou pôdy, čím tiež dopomôžu k pozitívnym zmenám. Ak nasteliete nerozloženú slamu či trávu, poskytne úkryt užitočným organizmom.

Prečítajte si aj :

Oplatí sa! Záhradná nástielka plní v záhrade dôležitú úlohu​

8 tipov do záhrady na máj! Vysádzanie a vysievanie v plnom prúde​

Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ušetrite čas, prestaňte okopávať a trhať buriny! Stačí ak budete robiť toto, nenarobíte sa a úrody bude nadostač
Jarmila Szabóová