31. októbra 2019

Váhate, či je potrebné na jeseň hnojiť? Máme pre vás dôležité rady

Má zmysel jesenné hnojenie rastlín, aby sme im takto pomohli zvládnuť zimu? Ako podporiť trávnik, aby zvládol chladné počasie? A čo s pôdou na uvoľnených hriadkách, ktorá je vysilená po tom, ako nám dala úrodu? Ak si kladiete takéto otázky, tak čítajte! Pripravili sme pre vás podstatné informácie o jesennom hnojení.

Postarajte sa, aby rastliny a pôda zvládli zimu.Autor: profimedia.sk

Záhrada sa pripravuje na odpočinok a rastliny potrebujú prestávku od hnojenia počas chladných zimných dní. V tomto názore sa zhodujú aj mnohí odborníci. Dôvodom je fakt, že hnojivo stimuluje rast oneskorených mladých výhonkov na rastlinách, ktoré zvyčajne nestihnú do zimy včas zdrevnatieť a odolávať nástrahám zimy.

Okrem toho, čím je chladnejšie, tým menej rastliny dokážu absorbovať živiny. To vedie k riziku, že hnojivo prenikne do hlbších vrstiev pôdy a v najhoršom prípade dokonca do podzemných vôd.

Pripravte trávnik na zimu

Na začiatku jesene toleruje niekoľko ďalších živín iba trávnik. Od konca septembra do polovice novembra vďačne príjme špeciálne jesenné hnojivá, ktoré mu pomôžu pripraviť sa na chladné zimné mesiace. Optimálne hnojivo by malo obsahovať čo najmenej dusíka, ale najmä veľké množstvo draslíka. Práve draslík podporuje silu bunkových stien a zároveň zvyšuje koncentráciu rastlinných buniek. Týmto spôsobom sa zníži bod tuhnutia bunkových štiav a trávnik je menej náchylný na poškodenie mrazom a veľmi dobre odoláva zime.

Cielené hnojenie na jeseň zabezpečuje tiež hustý rast trávnika na jar. Ak je trávnik veľmi splstený, môže sa prípadne ešte pred hnojením prevzdušniť. Tento krok sa však musí robiť s mimoriadnou opatrnosťou, pretože ak je trávnik teraz napadnutý chorobou príliš hlboko, môže mu to skôr ublížiť.

Ak sa dá, vyvarujte sa jesenného použitia hnojív s označením NPK. Tie obsahujú značné množstvo dusíka, ktorý je nežiaduci. Navyše ľahko presiakne do hlbších vrstiev pôdy a následne i do spodných vôd. Okrem toho pomerne rýchlo unikne do ovzdušia. Ak už však nemáte inú možnosť, tak aspoň rozhoďte NPK so zníženým obsahom dusíka.

Čítajte tiež: 

Predchádzajúca strana 1 / 2 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Váhate, či je potrebné na jeseň hnojiť? Máme pre vás dôležité rady
Záhradkár