13. marca 2018

7 tipov pre začínajúcich záhradkárov! Túto zeleninu určite zvládnete vypestovať

Konečne sa vám splnil sen a vy máte k dispozícii svoj vlastný kúsok zeme? Využite ho, čo najlepšie a vypestujte si vlastnú úrodu ovocia a zeleniny. Naše tipy na nenáročné plodiny potešia aj mestských záhradkárov, ktorí môžu pestovať na balkóne.

Zelenina pre začiatočníkov Autor: profimedia.sk

Hrášok 

Pre radosť z chutných a sladkých plodov zvoľte hrach siaty cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Je to nenáročná plodina, ktorá má jedinú špeciálnu požiadavku - podoprieť stonku. Vysievajte ho od polovice marca do júna a doprajte mu svetlé miesto. Doprajte mu pravidelnú zálievku a hriadky udržiavajte bez buriny.  

Jarná cibuľka

Vďačná zelenina, ktorá je veľmi obľúbená. Jarnú cibuľku vysádzajte koncom marca až začiatkom apríla. Spon je 5x8cm a cibuľky sa vtláčajú ručne. Nie je náročná na pôdu či klimatické podmienky, ale nevyhovujú jej pôdy, ktoré sú premokrené. Po vysadení sa z úrody budete tešiť už po troch či piatich týždňoch. 

Reďkovka 

Rovnako ako jarná cibuľka je veľmi vďačnou zeleninou aj reďkovka. Vysieva sa v druhej polovici marca do sponu 5x15cm. Pri jarnom výseve jej doprajte slnečné miesto. Existuje množstvo druhov a v podstate ju môžete vysievať takmer celoročne, ale pri letnom výseve je treba uprednostniť skôr polotieň. Vyhovujú jej kypré pôdy a pravidelná zálievka. Úroda vás poteší 4-5 týždňov po vysiati. 

Paradajky 

Množstvo chutí, farieb a tvarov ponúkajú paradajky. Pre začiatočníka sa odporúča kúpiť si priesady, ktorým treba dopriať svetlé a teplé miesto s dostatočným prísunom živín a zálievky. 

Červená repa

Úplne nenáročná koreňová zelenina, ktorá má v sebe množstvo minerálov a vitamínov. Je preto veľmi vhodné zaradiť ju do jedálneho lístka. Vysádza sa v období od apríla až do júna. Doba pestovania záleží na rozhodnutí, či chcete zberať malé alebo veľké buľvy. Nie je náročná na pôdu a zalievať ju stačí v období väčšieho sucha. Zrelú cviklu rozoznáte podľa toho, že jej listy začnú strácať sviežosť.

Zemiaky

Zemiaky sa vysádzajú v polovici apríla. Ak ich plánujete pestovať vo vreciach či debničkách môžete ich vysádzať už v marci.  Pôda by mala byť kyprá s dostatočným prísunom zálievky. 

Čítajte tiež: 
Vyskúšate v novej sezóne pestovanie vo vreciach? 
Pestovanie na balkóne! Vyskúšajte obľúbené plodiny 

Šaláty

Určite vhodnou voľbou pre každého, kto so záhradkárčením ešte len začína sú šaláty. Rímsky či kučeravý, mizuna či rukola – stačí si len vybrať z bohatej ponuky.  Môžete ich vysievať od jari až do konca leta. Sadeničky si môžete dopestovať vnútri a potom ich presunúť na balkón či terasu. Keďže šalát má plytké korene, bude sa mu dobre dariť v nádobách. 

Čítajte tiež:
Šalotka poteší jemnejšou chuťou ako cibuľa! Pestujte ju aj vy 
Rajčiaky bez žltých škvŕn? Vyberte správnu odrodu 

Autor: Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

7 tipov pre začínajúcich záhradkárov! Túto zeleninu určite zvládnete vypestovať
Patrícia Poklembová