14. februára 2018

Aby ste zvolili tú správnu !Tipy na odrody čučoriedok

Okrem takzvaných amerických či kanadských čučoriedok sa môžete v obchodoch stretnúť aj s názvom patio čučoriedky, ktoré sú určené na pestovanie na balkónoch a terasách.

Čučoriedke sa bude najlepšie dariť v dostatočne veľkej nádobe.Autor: profimedia.sk

Novinkou na trhu je napríklad odroda ‘Jorma’, ktorú vyšľachtili vo Fínsku. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti mrazu. Kry rastú vzpriamene a dorastajú do výšky 60 až 80 cm. Plody sú chutné, sladko-kyslej chuti. Je zaujímavé, že dozrievajú postupne, takže sú dispozícii počas celej sezóny.

Ďalšie druhy

Krížením brusnice chocholíkatej a úzkolistej (Vaccinum corymbosum x Vaccinum angustifolium) vznikla čučoriedka nízka. Tvorí pomerne husté kry, ktoré dorastajú do výšky okolo 1 metra, preto je vhodná na pestovanie v nádobách. Vyžaduje rovnaké podmienky na pestovanie ako materské rastliny, toleruje však aj vyššie pH pôdy. Plody majú modrú farbu, sú menšie až stredne veľké, voňavé a veľmi dobrej chuti. Sú vhodné na priamu konzumáciu, ale dajú sa aj spracovať na kompóty či džemy alebo zamraziť. Vybrať si môžete z niekoľkých odrôd.

‘North Country’

Odrodu vypestovali v roku 1986 na Univerzite v Minnesote (USA). Kry dorastajú do výšky okolo 60 cm. Plody s priemerom 10 – 11 mm sú aromatické a veľmi chutné, z jedného kra býva úroda asi 1 kg. Odroda je mrazuvzdorná až do -40 °C. Listy sú úzke, v jeseni sa sfarbujú do intenzívnych červených odtieňov.

‘Northblue’

Tiež ju vyšľachtili v Minnesote a je ešte mrazuvzdornejšia ako predchádzajúca odroda. Kry sú vysoké 60 až 120 cm. Plody sú veľké do 1,5 cm a na jednom kry ich dorastie 1 až 3,5 kg.

‘Putte’

Odrodu vyšľachtili v roku 1986 vo Švédsku. Kry rastú vzpriamene do výšky asi 70 cm a výborne odolávajú mrazom. Stredne veľké plody dozrievajú na prelome júla a augusta, úroda z jedného kra je 1 až 2 kg

‘Emil’

Je veľmi podobná ako predchádzajúca odroda, lebo pochádza z rovnakého šľachtenia. Kry rastú vzpriamenejšie a sú mohutnejšie. Menšie plody dozrievajú vo veľkých strapcoch na prelome júla a augusta. 

Čítajte tiež:
Pestujte brusnice! Červené bobuľky sú chutné a plné zdravia 
Nemali by chýbať. Prečo sa oplatí pestovať višne?

 

V tomto článku sa zaoberáme čučoriedky ...viac
Autor: Danka Ačová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

0 hlasov

Ildikó Nagyová

0 hlasov

Ildikó Nagyová

1 hlas
 Nová odroda marhule dozretá teraz v skleniku.

Milan Fiala

10 hlasov
 
 

žena.sk

Leto sa blíži... Báječná Dovolenka len za 1 sms!

Leto sa blíži... Báječná Dovolenka len za 1 sms!

Takto vyzerá expresné čistenie tela!

Takto vyzerá expresné čistenie tela!

Vši a hnidy dokážu odolať chemickým prípravkom

Vši a hnidy dokážu odolať chemickým prípravkom

Sú muži, ktorí za to už po rozchode nestoja! Ku komu sa isto nevracať?

Sú muži, ktorí za to už po rozchode nestoja! Ku komu sa isto nevracať?

Aby ste zvolili tú správnu !Tipy na odrody čučoriedok
Danka Ačová