04. februára 2015

Čo so starými semienkami? Vyskúšajte test klíčivosti

Dni sa predlžujú a spolu s nimi sa blíži aj čas predpestovania priesad. Skôr ako sa pustíte do vysievania, skontrolujte si zásoby osiva a preverte ich klíčivosť.

Vlastné semienka si preverteAutor: profimedia.sk

Každý rok si dávate tú istú otázku – vyklíčia, nevyklíčia? Reč je o osive z vlastnej produkcie. Nemusíte si však nad tým ďalej lámať hlavu, máme pre vás riešenie. Urobte si domáci test klíčivosti. Výsledok vám napovie koľko semien použiť, aby ste sa dočkali očakávanej úrody.

Život v semienku

Staršie, ale aj minuloročné osivo mohlo stratiť klíčivosť v dôsledku nepriaznivých skladovacích podmienok. Avšak táto schopnosť sa semenám znižuje aj prirodzene. Najdlhšiu životnosť majú uhorky, tekvica, rajčiaky, zatiaľ čo krátku trvácnosť má cibuľa či pažítka. Fyziologické procesy nezmeníte a už vôbec ich nezastavíte, dajú sa však trochu spomaliť.

V domácich podmienkach je to pomerne náročné, ale ide to. Najdôležitejšie je správne vysušenie semien a ich následné skladovanie. Takže, keď ste práve vybrali na kontrolu klíčivosti osivo z plastového vrecka a je vlhké, s najväčšou pravdepodobnosťou veľa osohu z neho nebude. Ak ste ho vysypali zo sklenenej fľašky či papierového sáčku, ktorý bol uložený na suchom a tmavom mieste, je to na dobrej ceste.

Skúšať netreba zakúpené semená, ktoré už týmto procesom prešli a ich kvalita by nemala veľmi kolísať do dátumu uvedeného na obale.

Skúška klíčivosti

Nie je to nič náročné, dokonca je veľa spôsobov ako stanoviť percento klíčivosti osiva. Podľa tohto čísla si budete vedieť predstaviť, aké množstvo máte vysiať. Platí nepriama úmernosť, čím nižšie percento, tým viac osiva. Asi len ťažko dosiahnete sto percent, ale to vôbec nevadí.

Nachystajte si sto kusov semien, pinzetu alebo operačné rukavice, misku, pijavý papier (môže byť aj vata či hygienické vreckovky) a igelitové vrecko. Možno sa vám bude zdať počet semien privysoký, hoci je to optimálne množstvo môžete použiť aj desať kusov.

Väčšie semená, ako je hrach, nakličujte v piesku alebo v pilinách, ktoré tiež navlhčíte a zakryjete sklenenou doskou. Priestor, kde budete robiť test nesmie podliehať výkyvom teplôt.

Nezabudnite si poznačiť druh, prípadne odrodu a dátum, kedy ste test zakladali.

Tip Záhradkárka

Rolku z vreckoviek môžete uložiť aj do uzatvárateľnej sklenenej fľaše s otvorom vo vrchnáčiku. Efekt bude podobný ako v skleníku, udrží dlhšie potrebnú vlhkosť.

Vyhodnotenie

K výsledku sa dopracujete v závislosti na osive po ôsmich až dvadsiatich dňoch. Opatrne odstráňte vrchnú vrstvu, aby sa klíčky nepolámali. Spočítajte koľko semien vyklíčilo, vydeľte ich celkovým počtom semien a toto číslo vynásobte stomi. Z výpočtu vám vyplynie percento klíčivosti.

Budete potrebovať

  • semienka
  • fľašku s uzáverom
  • hygienické vreckovky
  • pinzetu 

Postup ako na to :

1 Navlhčite vreckovky a pinzetou na ne naukladajte semená tak, aby sa nedotýkali.

2 Prekryte ich ďalšou vreckovkou, opäť dobre oroste a zrolujte do rolky.

3 Rolku vložte do pohára a dobre uzatvorte. Občas zvlhčite.

4 Po asi desiatich dňoch ju vyberte a skontrolujte či semená naklíčili.

V tomto článku sa zaoberáme osivo ...viac semená ...viac
Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Čo so starými semienkami? Vyskúšajte test klíčivosti
Záhradkár