06. decembra 2017

Melikok dvojjarmový: Je exotický príbuzný liči

Tento ovocný strom je veľmi obľúbený v pralesných oblastiach strednej Ameriky a v severných oblastiach Južnej Ameriky, od Mexika až po Brazíliu. Často ho vysádzajú popri cestách ako okrasné stromy. Patrí do čeľade mydlovníkovitých a je vzdialený príbuzný aj u nás známeho liči.

melikok dvojjarmový (Melicoccus bijugatus)Autor: profimedia.sk

VIZITKA RASTLINY

Názov: melikok dvojjarmový (Melicoccus bijugatus)

Vzhľad: vždyzelený strom

Listy: perovitozložené, 5 až 8 cm dlhé

Kvety: biele, voňavé

Plody: kôstkovice

Dobre znáša sucho a nie je náročný ani na pôdu. Rastie pomaly a v dospelosti dosahuje výšku až 30 metrov. Kôra stromu je hladká, sivej farby, mladé konáriky sú sfarbené do červenkasta. Stromy sú buď samčie, alebo samičie.

Biele kvety

Kvitne bielymi voňavými kvetmi, ktoré sú usporiadané do dlhých metlín. Obsahujú veľké množstvo nektáru, preto priťahujú kolibríky a včely. Listy sú striedavé, zložené zo štyroch až šiestich listov. Sú lesklé, svetlozelené a majú výrazne krídlatú stopku.

Kyslé plody

Plody sa objavujú až na starších, asi desaťročných stromoch. Rastú vo veľkých strapcoch. Majú podobný tvar a veľkosť ako zelené olivy alebo veľké hrozno. Sú oválne, s hladkou tenkou šupkou zelenej farby, ktorá je tvrdá a krehká. Pod ňou je šťavnatá smotanovobiela až svetlooranžová dužina. Je príjemne sladká, nezrelé plody sú však kyslé a používajú sa do nápojov, podobne ako limety. Preto ich v niektorých krajinách nazývajú španielske citróny. Anglicky sa volajú genip alebo ginep, po španielsky limoncillo či mamoncillo a po francúzsky quenepe a quenett.

Šťava zanecháva tmavohnedé škvrny a v minulosti sa používala na farbenie látok. V dužine je jedna veľká kôstka vajcovitého tvaru. Semená sa pražia a konzumujú sa podobne ako u nás jedlé gaštany. Plody vďaka pevnej šupke vydržia veľmi dlho čerstvé.

Pestovanie v nádobe

Melikok si môžeme vypestovať zo semien, jednoduchšie je však kúpiť si hotovú rastlinu. Majú ju v ponuke niektoré záhradníctva. U nás ju pestujeme ako izbovú rastlinu, ktorá je príťažlivá veľmi dekoratívnymi listami. Celoročne vyžaduje teploty nad 20 °C a pravidelnú zálievku. Každé tri týždne ju prihnojíme kvapalným hnojivom. Počas teplých dní ju môžeme vyložiť na balkón alebo do záhrady, no pamätáme na to, že bez poškodenia znáša len teploty do bodu mrazu.

Autor: Danka Ačová, Soňa Bobeková

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov

Milan Fiala

23 hlasov
 begonka spálňová :-)

Katarína Furindová

2 hlasy

Milan Fiala

21 hlasov

Milan Fiala

26 hlasov
 
 

žena.sk

Otrasné znaky, že vám chýba horčík: Netrpte, keď nemusíte!

Otrasné znaky, že vám chýba horčík: Netrpte, keď nemusíte!

Relax vo vani: Ponorte sa do voňavej horúcej vody a vypnite...

Relax vo vani: Ponorte sa do voňavej horúcej vody a vypnite...

Máte citlivé oči? Obmedzujete sa s líčidlami a pobyt v chlade je pre ne úplným utrpením?

Máte citlivé oči? Obmedzujete sa s líčidlami a pobyt v chlade je pre ne úplným utrpením?

Pstruh vs losos: Ktorá ryba má lepší nutričný profil?

Pstruh vs losos: Ktorá ryba má lepší nutričný profil?