06. decembra 2017

Melikok dvojjarmový: Je exotický príbuzný liči

Tento ovocný strom je veľmi obľúbený v pralesných oblastiach strednej Ameriky a v severných oblastiach Južnej Ameriky, od Mexika až po Brazíliu. Často ho vysádzajú popri cestách ako okrasné stromy. Patrí do čeľade mydlovníkovitých a je vzdialený príbuzný aj u nás známeho liči.

melikok dvojjarmový (Melicoccus bijugatus)Autor: profimedia.sk

VIZITKA RASTLINY

Názov: melikok dvojjarmový (Melicoccus bijugatus)

Vzhľad: vždyzelený strom

Listy: perovitozložené, 5 až 8 cm dlhé

Kvety: biele, voňavé

Plody: kôstkovice

Dobre znáša sucho a nie je náročný ani na pôdu. Rastie pomaly a v dospelosti dosahuje výšku až 30 metrov. Kôra stromu je hladká, sivej farby, mladé konáriky sú sfarbené do červenkasta. Stromy sú buď samčie, alebo samičie.

Biele kvety

Kvitne bielymi voňavými kvetmi, ktoré sú usporiadané do dlhých metlín. Obsahujú veľké množstvo nektáru, preto priťahujú kolibríky a včely. Listy sú striedavé, zložené zo štyroch až šiestich listov. Sú lesklé, svetlozelené a majú výrazne krídlatú stopku.

Kyslé plody

Plody sa objavujú až na starších, asi desaťročných stromoch. Rastú vo veľkých strapcoch. Majú podobný tvar a veľkosť ako zelené olivy alebo veľké hrozno. Sú oválne, s hladkou tenkou šupkou zelenej farby, ktorá je tvrdá a krehká. Pod ňou je šťavnatá smotanovobiela až svetlooranžová dužina. Je príjemne sladká, nezrelé plody sú však kyslé a používajú sa do nápojov, podobne ako limety. Preto ich v niektorých krajinách nazývajú španielske citróny. Anglicky sa volajú genip alebo ginep, po španielsky limoncillo či mamoncillo a po francúzsky quenepe a quenett.

Šťava zanecháva tmavohnedé škvrny a v minulosti sa používala na farbenie látok. V dužine je jedna veľká kôstka vajcovitého tvaru. Semená sa pražia a konzumujú sa podobne ako u nás jedlé gaštany. Plody vďaka pevnej šupke vydržia veľmi dlho čerstvé.

Pestovanie v nádobe

Melikok si môžeme vypestovať zo semien, jednoduchšie je však kúpiť si hotovú rastlinu. Majú ju v ponuke niektoré záhradníctva. U nás ju pestujeme ako izbovú rastlinu, ktorá je príťažlivá veľmi dekoratívnymi listami. Celoročne vyžaduje teploty nad 20 °C a pravidelnú zálievku. Každé tri týždne ju prihnojíme kvapalným hnojivom. Počas teplých dní ju môžeme vyložiť na balkón alebo do záhrady, no pamätáme na to, že bez poškodenia znáša len teploty do bodu mrazu.

Autor: Danka Ačová, Soňa Bobeková
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Melikok dvojjarmový: Je exotický príbuzný liči
Danka Ačová
Soňa Bobeková