12. mája 2016

Partenokarpické uhorky nakladačky zarodia aj bez opelenia

Určite ste si už na vrecúškach so semienkami uhoriek hadoviek všimli výraz partenokarpické. Na ich pestovanie v skleníku je táto vlastnosť nevyhnutná.

Pri nakladačkách sa nemusíte báť náhodného opelenia.Autor: shutterstock.sk

Čoraz častejšie sa však s rovnakým označením môžete stretnúť aj pri uhorkách nakladačkách. Na to, v čom je partenokarpia výhodná a aké nástrahy prináša pri pestovaní na voľnom záhone, sme sa opýtali odborníka zeleninára Ing. Petra Gajdoština.

Teória na úvod

Uhorky sú rôznopohlavné, jednodomé a hmyzom opeľované rastliny. Na vývin plodu je teda potrebné, aby sa peľ preniesol zo samčieho kvetu na samičí a opelil ho. Ak sa tak nestane, neopelené kvety sa ďalej nevyvíjajú a zaschnú.

Bežné odrody uhoriek tak na úspešný vývin plodov potrebujú hmyz. Aby ich bolo možné pestovať i v skleníkoch či vo fóliovníkoch, kde nelieta, využili šľachtitelia jednu zaujímavú vlastnosť – partenokarpiu. Ide o schopnosť rastliny nasadiť plody bez opelenia, teda bez prenosu peľu z tyčiniek na bliznu samičieho kvetu a následného oplodnenia – splynutia peľového váčku s vajíčkom v semenníku a následného vzniku semienka.

Partenokarpia na hriadke

Hoci dnes sú partenokarpické už všetky skleníkové uhorky hadovky, čoraz častejšie sa táto vlastnosť stáva potrebnou aj pri uhorkách nakladačkách. Napríklad na Ukrajine a v Rusku, kde je zvykom pestovať ich v skleníkoch a vo fóliovníkoch, je partenokarpická už väčšina odrôd.

Pestovať sa však môžu aj na voľnej hriadke. Ich veľkou výhodou je, že sú podstatne skoršie ako klasické nakladačky. Navyše majú rýchly nástup do rodivosti a v rokoch, keď pleseň uhorková spôsobuje veľké škody, na plnej čiare prekonajú klasické odrody.

Nebojte sa náhodného opelenia

Pri pestovaní hadoviek v skleníku ste sa možno stretli s vedľajším negatívnym efektom partenokarpie. V prípade náhodného opelenia partenokarpickej odrody (včelou, muchou) sa tvoria deformované hruškovité a prehnuté plody, pretože v časti, kde sa vyvíjajú semená, dochádza k rýchlejšej tvorbe tkaniva.

Keďže nakladačky sa zberajú v mladom štádiu, aj po prípadnom opelení sa u nich deformácie nestihnú prejaviť. Moderné odrody majú navyše výraznú odolnosť proti ich vzniku. Pestovania partenokarpických nakladačiek na voľných hriadkach sa preto obávať nemusíte.

Je z čoho vyberať

V minulosti boli partenokarpické hlavne hladké odrody, ako napríklad hybridy ‘Elisabeth F1’, ‘Partner F1’ a ‘Sonada F1’. Výbornou novinkou medzi nimi je i odroda ‘Karlos F1’, skorý a výnosný hybrid typu multifruit. Plody sú hladké, štíhle, tmavozelené, geneticky nehorknúce. Odroda je rezistentná proti černi a múčnatke, tolerantná k virózam. Rovnako aj veľmi skorá ‘Harriet F1’ patrí do ešte stále menej známej skupiny multifruit odrôd.

Až v posledných rokoch sa objavili partenokarpické hybridy s hrubou a riedkou bradavičnatosťou, napríklad ‘Alhambra F1’ a ‘Dafne F1’. Zaujímavá je tiež poloskorá ‘Zuzana F1’ s veľmi vysokou toleranciou proti plesni uhorkovej. Plody sú štíhle, valcovité, geneticky nehorknúce a pomaly prerastajúce. Odroda stredného vzrastu je rezistentná proti virózam a černi, vysoko tolerantná proti múčnatke.

V tomto článku sa zaoberáme uhorka ...viac
Autor: Lucia Sedláček Harničárová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Partenokarpické uhorky nakladačky zarodia aj bez opelenia
Lucia Sedláček Harničárová