28. decembra 2017

Pestujeme liesky: Spoznajte červenolisté odrody

Zoznámte sa s u nás najviac rozšírenými odrodami liesky s červenými listami. Odborník vám ozrejmí ich rast aj charakter plodov.

Corylus maxima PurpureaAutor: profimedia.sk

ČERVENOLISTÉ ODRODY

‘Lombardská červenoplodá’

U nás patrí k najznámejším a najviac rozšíreným odrodám s červenými listami. Je charakteristická purpurovočerveným sfarbením listov a obalových šupín. Tvorí nízke kry s rozložitými, jemne previsnutými korunami. Plody sú podobné ako pri odrode ‘Lombardská biela’ – stredne veľké, podlhovasté, po niekoľko kusov v súplodí. Obalové šupiny sú dlhé, uzatvorené, zelenkasto- alebo tmavočervené. Jadro je chutné, pokryté tmavočervenou, dobre sa oddeľujúcou šupinkou. Kvitne stredne skoro. Plody dozrievajú v druhej polovici septembra, opadávajú spolu s obalmi. Odroda sa vďaka červenému sfarbeniu listov a obalových šupín využíva skôr ako okrasná rastlina. 

‘Lombardská červenolistá’ 

Je charakteristická tmavočerveným sfarbením listov. Rast má slabý, koruna je rozložená, stredne zahustená. Plody sú malé až stredne veľké, podlhovasté, po niekoľko kusov v súplodí. Obalové šupiny sú ešte tmavšie ako listy, dlhšie ako plody. Škrupina je červenobronzovej farby, tenká. Jadro je veľmi chutné, aromatické, dobre vypĺňa vnútro plodu. Odroda je neskorá, kvitne stredne skoro, dozrieva v prvej polovici októbra. Je veľmi úrodná. Vyžaduje výživné pôdy a tienisté stanovište. Vďaka sfarbeniu listov a obalových šupín je veľmi atraktívna, často sa využíva v okrasných výsadbách. 

Obe odrody už dnes „splynuli“ do jednej, samostatne sa nerozlišujú ani nerozmnožujú a predávajú sa pod názvom Lombardská červená’.

‘Syrena’

Odroda je charakteristická červenopurpurovým sfarbením listov a obalov plodov, ale aj vynikajúcou chuťou. Rastie stredne silno, tvorí rozložité koruny. Plody sú  stredne veľké, pri nadúrode menšie, podlhovasté, vyrovnané v tvare i veľkosti, po 2 až 4 v súplodí. Jadrá dobre vypĺňajú vnútro plodu. Odroda je úrodná, stredne neskoro dozrievajúca. Časť plodov vypadáva z obalov a časť opadáva spolu s nimi. Vyhovujú jej výživné pôdy a tienisté polohy. Vďaka atraktívnemu vzhľadu, vysokým úrodám a veľmi dobrej chuti plodov sa odporúča najmä do záhrad.

‘Varšavská červená’

Jej rast je pomerne silný, koruna guľatá až eliptická, zbytočne nezahusťujúca. Plody sú stredné až väčšie, jemne podlhovasté, po 2 až 5 v súplodí. Obalové šupiny sú tmavopurpurovej farby, so zúbkatými, hlboko laločnatými okrajmi, dlhšie ako plody. Škrupina je tmavobronzová až červená, jemne lesklá, veľmi tenká. Jadro je chutné, sladkasté, šťavnaté, pokryté tenkou vláknitou šupinkou, dobre vypĺňa vnútro plodu. Kvitne neskoro, dozrieva v druhej polovici septembra. Väčšina plodov opadáva spolu s obalovými šupinami. Vyžaduje dobre pripravenú pôdu a tienisté stanovište. Rodí veľmi dobre, využíva sa tiež v okrasných výsadbách. 

V tomto článku sa zaoberáme lieska ...viac
Autor: Marián Komžík, Soňa Bobeková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Pestujeme liesky: Spoznajte červenolisté odrody
Marián Komžík
Soňa Bobeková