04. júna 2020

Jablká bez červíkov? Zasiahnite proti obaľovačovi už dnes

Od dnes až do nedele sa očakávajú teploty priateľské pre samičky obaľovača jablčného, ktoré v tomto počasí už začnú klásť vajíčka.

Od štvrtka do nedele sa očakávajú priaznivé teploty na kladenie vajíčok. Obaľovače lietajú vnoci, takže neočakávajte, že ich uvidíte. Aj preto sú potrebné feromónové lapače.Autor: profimedia.sk

Na základe signalizačnej správy ÚKSÚP vás informujeme, že sa v uvedených dňoch predpokladá priaznivé obdobie na párenie a kladenie vajíčok obaľovača jablčného. 

Zodpovedný za červivosť

Obaľovač jablčný kladie vajíčka nielen na plody jabloní, ale aj hrušiek a dule. Dospelý motýľ škodlivý nie je. Na významnosti naberá v čase, keď sa larvy začnú vžierať do vnútra plodov. Postupne si tu vyžierajú chodbičku k jadrovníku a čo skonzumujú, vylúčia a zanechajú na ceste za sebou. Hrdzavo čierny trus ostáva nielen v útrobách plodu, ale dostáva sa aj na jeho povrch, čo je charakteristický znak. 

Cieľom ochrany je zabrániť samičkám v kladení vajíčok na listy a plody. Párenie a kladenie vajíčok je podmienené teplotou vzduchu, pričom minimálna hodnota je 16 až 17 °C meraná vo večerných hodinách, kedy dospelé jedince lietajú. Prvá vlna náletu škodcu už nastala v prvej dekáde mája. Vzhľadom na to, že je stále chladné počasie, vývoj sa nedá úplne presne predpovedať. Zatiaľ však podmienky počasia hromadnému kladeniu vajíčok neprajú. V každom prípade platia termíny ochrany v tabuľke nižšie, ktoré zverejnil ÚKSÚP v signalizačnej správe minulý týždeň. Na presnejšie určenie správneho termínu postreku použite feromónové lapače.

V malospotrebiteľskom balení je na ochranu proti obaľovačovi jablčnému povolený prípravok Mavrik v čase vrcholového náletu na lapače alebo aj počas signalizácie, asi týždeň po vrchole náletu na lapače sa môže ošetrovať prípravkom Decis Protech, Mospilan 20SP. Na základe signalizácie je povolený aj Karate Zeon 5CS. Ďalší možný na použitie je Samuraj. V čase liahnutia húseníc môžete použiť Spintor. Jedná sa o larvicíd, ktorý aplikujte po zistení dvoch vajíčok na sto plodoch. V čase liahnutia húseníc druhého instaru môžete použiť aj biologický prípravok Lepinox Plus, ktorý je už v dopredaji.

O obaľovačovi sa dočítate aj tu:

Kedy začať s postrekom proti obaľovačovi jablčnému

Pozor na obaľovača jablčného! Rozmiestnite lapače a sledujte počasie

Obaľovač jablčný môže spôsobiť stopercentnú červivosť plodov

 

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jablká bez červíkov? Zasiahnite proti obaľovačovi už dnes
Szabóová Jarmila