26. júna 2019

Jeden z najväčších producentov marhúľ na Slovensku nám prezradil, ktoré odrody sú v jeho sade naj + VIDEO

Ani my sme neodolali omamnej vôni dozrievajúcich marhúľ a šli sme sa pozrieť na samozber na juhu našej krajiny. Horúčavy tomuto teplomilnému ovocnému druhu naozaj prajú.

‘SylvercotAutor: Jarmila Szabóová

Vlastnoručne pozberané ovocie chutí najlepšie. V tomto roku je marhuľová situácia trošku iná ako v rokoch minulých. Ovocia je nadostač a horúce dni spôsobujú intenzívne dozrievanie plodov. V jednom z najväčších ovocných sadov na Slovensku majú ruky plné práce. Venujú sa samozberu, ale aj pultovému predaju. Výhoda je, že si naoberáte naše domáce ovocie. Viete, že do pohárov neputovalo cez polovicu sveta. A ten pocit pobytu na čerstvom vzduchu je bonus navyše. 

Pravidelné návštevy

Za vedúcim ovocinárom Ing. Dušanom Szabóm chodievame pravidelne, aby sme vám vedeli priniesť najnovšie informácie o pestovaní marhúľ. V menšej produkcii sa venuje aj čerešniam, ktorým tohoročné daždivé počasie veľmi poškodilo. V marhuľovom sade sa od jari intenzívne pracuje na tom, aby ste si v čase dozrievania marhúľ naoberali špičkovú kvalitu. Tentokrát sme sa boli popýtať na odrody, ktoré sú v sade vysadené. A čo to sme aj ochutnali a naozaj, najchutnejšia je tá, ktorú obľubuje najviac aj sám pestovateľ. Veď sa pozrite.

Sylvercot

Je veľkoplodá a veľmi skorá odroda, ktorá pravidelne a spoľahlivo rodí. Je uspokojivo odolná proti mrazom a chorobám, to však neznamená, že sa netreba o ňu starať. Škodcov a choroby treba vždy patrične zlikvidovať. Vyniká práve atraktívnemu sfarbeniu plodov. Veľmi veľké plody môžu dosahovať hmotnosť aj 70 g. Dužina sa dobre oddeľuje od kôstky. Chuťovo je veľmi dobrá, ale vôňou vám dokáže poštekliť nielen chuťové, ale aj čuchové bunky. Odroda je vhodná aj do okrajových oblastí pestovania.

Bergarouge

Je to neskorá odroda s krásne sfarbenými plodmi, ktoré zdobí červené líčko. Vznikla krížením odrôd Bergeron a Orangered. Je čiastočne samoopelivá a má silnejší rast. Je mrazuvzdorná. Má atraktívny vzhľad, takže sa dá využiť aj ako okrasná drevina.

Orangered

Rovnako ako Goldrich je vyšľachtená v USA. Je to odroda so stredne silným rastom, ktorá vytvára pevné kostrové konáre. Urodia sa na nej veľké až veľmi veľké plody oválneho tvaru sfarbené do oranžova pričom takmer celý povrch prekrýva atraktívne červené líčko. Dužina sa dobre oddeľuje od kôstky. Táto odroda patrí k neskorším odrodám. Dozrieva v druhej polovici júla, ale samozrejme ako vždy všetko závisí na priebehu počasia. Aktuálne je ešte zelená. 

Goldrich

Je to americká odroda kvitnúca pred našou domácou odrodou Maďarská. V dozrievaní má dokonca pred ňou náskok až 5 dní. Vyznačuje sa pevnými veľkými plodmi s hmotnosťou až 70 g. Má oválny tvar a atraktívnu oranžovú farbu s líčkom. Je vhodná na priamy konzum aj spracovanie. V čase kvitnutia vcelku dobre znáša aj prípadný pokles teplôt pod bod mrazu. Protimrazová ochrana je však na mieste. Je čiastočne samoopelivá.

V tomto článku sa zaoberáme marhuľa ...viac
Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jeden z najväčších producentov marhúľ na Slovensku nám prezradil, ktoré odrody sú v jeho sade naj + VIDEO
Jarmila Szabóová