21. novembra 2019

Máte radi egreše? Tieto odrody stoja za to

Tento ovocný druh často trpí dvomi druhmi múčnatky, ktorá sužuje každého pestovateľa. Hoci je možné sa proti nim brániť postrekmi, oveľa lepšie je pestovať odrody proti týmto chorobám odolné či prinajmenšom tolerantné.

Vyrodené výhonky sa smú zrezať aj v lete po zbere úrody.Autor: pinterest.com/gardeningknowhow.com

V našich záhradách sa stretávame s kríčkovým i stromčekovým tvarom egrešov. Oba sú praktické, ale stromčekový má pre niektorých navrch. Minimálne v tom, že sa ľahšie ošetruje i zberá. Výhoda stromčekového tvaru je aj to, že konáriky sa pod tiažou úrody neohýbajú k zemi a nedochádza k ušpineniu plodov. Okrem voľby pestovateľského tvaru má na pestovanie vplyv aj voľba odrody. Pred výsadbou si treba preštudovať vlastnosti jednotlivých odrôd v ponukách záhradníctiev. Výber je naozaj pestrý, červené i žlté odrody, rezistentné či tolerantné.

Niečo málo z ponuky

Porozhliadli sme sa, aké odrody sa na trhu vyskytujú. Niektoré z nich, ktoré sa nám pozdávali z hľadiska ich vlastností, ktoré dostali do vienka od šľachtiteľov sme sa rozhodli vám bližšie popísať.

̒Hinnonmaki green’

Jedná sa mrazuvzdornú odrodu, ktorá za ideálnych podmienok prináša bohatú úrodu voňavých zelenožltých plodov. Tie sú vhodné na ďalšie spracovanie a samozrejme na priamy konzum. Nevýhoda je, že sa jedná o tŕnitú odrodu, čo môže sťažovať zber úrody. Naopak k jej prednostiam patrí odolnosť proti chorobám, z ktorých vyzdvihneme múčnatku.

̒Lady sun’

Sladké žlté plody sa na tejto odrode objavujú už začiatkom leta. Je to bohato rodiaca odroda, ktorá je odolná proti chorobám, a to najmä proti americkej múčnatke. Je však mrazuvzdorná a takmer bez tŕňov, čo mimoriadne uľahčuje zber plodov.

̒Tatjana’

Nová odroda so slovanským menom rodí žltozelené plody plné výbornej šťavy. Úroda veľkým plodov je pravidelná. Taktiež sa jedná o odrodu bez tŕňov a odolnú proti americkej múčnatke.

̒Niesluchowski’

Je odroda červeného egreša, ktorej plody dozrievajú v druhej polovici júla. Je odolná proti americkej múčnatke, ale iným chorobám. Táto samoopelivá odroda rodí bohato a pravidelne.

Nezanedbávajte rez

Jednoznačne patrí k pravidelnej starostlivosti o egreše, pokiaľ chcete mať rastlinu vitálnu a rodiacu. Preto sme navštívili Ing. Komžíka, aby nám ukázal ako sa to správne robí. (pozn.redakcie: Naša návšteva sa uskutočnila v októbri, avšak správny termín rezu je na konci zimy tesne pred tým ako začnú výhonky pučať. Ako model poslúžil stromčekový tvar ríbezle, no rez oboch druhov jej totožný.)

Rez stromčekového tvaru ríbezlí a egrešov

Prečítajte si aj:

Pestujete egreše? Tento rez vám výrazne uľahčí zber plodov

Získajte nové rastlinky! Vrúbľujte egreše i ríbezle​

S týmto VIDEOnávodom hravo zvládnete rez egreša

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Máte radi egreše? Tieto odrody stoja za to
Szabóová Jarmila