13. mája 2019

Netypické ovocné chute! Máme pre vás 4 tipy na menej pestované druhy

Obohaťte svoju ovocnú záhradu a dajte šancu aj menej známym druhom, ktoré vedia taktiež ponúknuť zdravú a chutnú úrodu. Máme pre vás tipy aj na overené odrody.

Zemolez rastie spočiatku pomalšie, ale potom vás zásobí bohatou úrodou.Autor: Profimedia

Zemolez kamčatský

Možno budete tento nenáročný ker poznať skôr pod ľudovým názvom kamčatská čučoriedka. Veľkosťou sa dá prirovnať k ríbezliam. Keďže majú rastliny sklon zahusťovať sa, každoročné treba odstraňovať vyrodené a zahusťujúce konáre. V našich podmienkach ho nenapádajú žiadne škodce ani choroby. Má veľmi vysokú odolnosť proti mrazom. Výhodou je aj to, že dozrieva ako prvé ovocie asi dva týždne pred jahodami. Aj u nás už môžete zakúpiť rôzne odrody, napríklad ‘Atut’, ‘Czeljabinka’, ‘Dlinnoplodna’, ‘Duet’, ‘Karina’, pričom je dobré na lepšie opelenie vysadiť aspoň dve. Valcovité bobule obsahujú veľké množstvo antokyánov, vitamínov, majú antiseptické účinky. Sú veľmi chutné čerstvé, ale aj spracované na kompóty či džemy.

Muchovník Lamarckov

Je atraktívny po celý rok. Na jar bohato kvitne nežnými bielymi kvetmi, ktoré dopĺňajú mladé medeno sfarbené listy. V lete si môžete pochutiť na jedlých plodoch, dozrievajúcich postupne dva až tri týždne, najskôr červených, neskôr fialovomodrých. Na jeseň sú listy oranžové až karmínovočervené. Vynikne ako solitér, ale hodí sa aj na vysadenie jedlého živého plota. V zásade sa mu bude dariť všade tam, kde prosperuje drobné ovocie. Výnimkou sú zasolené pôdy a stanovištia s vysokou hladinou podzemnej vody. Hoci vo všeobecnosti je proti chorobám odolný, v nepriaznivých rokoch sa môže objaviť problém s múčnatkou, moniliózou alebo vlnačkou krvavou. Na výber máte napríklad nižšiu odrodu ‘Bluemoon’ alebo vzrastnejšie, rozložitejšie kry vhodné do väčších záhrad – ‘Martiny’, ‘Northline’, ‘Thiessen’.

Arónia čiernoplodá

Výnimočná je hlavne tým, že ak jej doprajete slnečné stanovište, môžete ju s úspechom pestovať od teplých oblastí až po vyššie polohy. Keďže kvitne v druhej polovici mája, kvety nepoškodia neskoré jarné mrazíky. Hoci sa dokáže prispôsobiť aj menej kvalitným pôdam, najlepšie jej vyhovujú stredne ťažké, mierne kyslé s dostatkom humusu. Nevyžaduje špeciálny rez. Rodí na koncoch výhonkov, preto odstraňujte len poškodené či priveľmi zahusťujúce konáre. Netrpí chorobami ani škodcami. Počas vegetácie je vhodné rastlinu prihnojiť hnojivom na ovocné stromy alebo bobuľoviny. Plody obsahujú veľa vitamínov a beta-karotén, ale aj jód, preto pomáhajú pri problémoch so štítnou žľazou. Pre vysoký obsah železa sú vhodné na málokrvnosť. Ich využitie je všestranné – šťavy, sirupy, džemy, kompóty. Dajú sa konzumovať čerstvé i sušené.

Mišpuľa obyčajná

Toto jadrové ovocie má podobné pestovateľské nároky ako hrušky. Stromčeky s veľkými listami a so zaujímavými plodmi sú veľmi dekoratívne, a preto vhodné aj ako dominantný prvok okrasnej záhrady. Plody sú sladké, špecifická je ich konzumácia v takzvanej hniličkovej podobe. Dostupná je napríklad odroda ‘Domestic’. Ker alebo menší strom nenáročný na pestovanie vám spoľahlivo prinesie úrodu.

Čítajte tiež:

V tomto článku sa zaoberáme Mišpuľa ...viac muchovník ...viac
Autor: Lucia Sedláček Harničárová, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Netypické ovocné chute! Máme pre vás 4 tipy na menej pestované druhy
Lucia Sedláček Harničárová
Patrícia Poklembová