22. mája 2020

Pestujte exotické mučenky! Sú okrasné aj chutia

Tento početný rod zväčša popínavých rastlín pochádzajúcich hlavne z Južnej a zo Strednej Ameriky. Uvádza sa, že zahŕňa viac ako 500 druhov, pričom mnohé z mučeniek rodia chutné plody.

Mučenky konzumujte tak, že plod pozdĺžne rozrežete na polovicu a dužinu so semienkami vydlabete lyžičkou. Môžete si ich vychutnať za surova ako ovocie alebo ich využiť na prípravu chutného nápoja.Autor: shutterstock.com

V Stredomorí sa môžete stretnúť s mučenkou belasou (Passiflora coerulea) so žltooranžovými vajcovitými plodmi veľkosti 3 cm a sladkou dužinou príjemnej chuti. Podobne ako mučenka pleťová (P. incarnata) je pomerne chladuvzdorná, preto ju skúste pestovať na chránenom stanovišti v záhrade. V minulosti bola aj u nás pomerne rozšírená najmä pre krásne kvety.

Vodný citrón je označenie plodu mučenky vavrínolistej (P. laurifolia). Je 5 až 8 cm dlhý so žltooranžovým oplodím a bohatý na obsah vitamínu C.

Z Brazílie pochádza mučenka krídlatá (P. alata) s pevnou štvorhrannou, drevnatejúcou stonkou a so žltými vajcovitými, veľmi aromatickými plodmi.

Severné časti Južnej Ameriky sú okrem iných domovinou P. capsularis s plstnatou stonkou s červenými úponmi, mučenky vavrínolistej (P. laurifolia) pestovanej často v Juhovýchodnej Ázii, P. maliformis miestami pestovanej v Ekvádore, Kolumbii a v Antilách. V tropickej Afrike sa často pestuje P. foetida pôvodom tiež z Južnej Ameriky, ktorej všetky časti okrem plodov nepríjemne zapáchajú.

Existujú desiatky druhov mučeniek prinášajúce chutné, jedlé plody a je len na vás, o ktorých pestovanie sa pokúsite. Vo všeobecnosti sú to pomerne nenáročné rastliny a aj dopestované zo semien vám pri správnej starostlivosti čoskoro prinesú úrodu.

Na nasledujúcich riadkoch vám preto predstavíme u nás najdostupnejšie mučenky s jedlými plodmi.

Predchádzajúca strana 1 / 6 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Pestujte exotické mučenky! Sú okrasné aj chutia
Ftorek Marián