05. júna 2019

Poradíme, ako na to! Bohatá úroda marhúľ aj vďaka dôležitému Šittovmu rezu

Obdobie na prelome mája a júna patrí okrem prebierky plodov skorému letnému rezu marhúľ. Jeho základom je takzvaný Šittov rez. Poradíme vám, ako pri ňom neurobiť chybu.

Autor: youtube.com/Plat4MBooks

Princípom Šittovho rezu je skrátenie mladých letorastov a cieľom ich rozkonárenia. Ak by ste tento rez vynechali, výsledkom by bolo vytvorenie nadpriemerne dlhých letorastov. Z tých sa nielenže komplikovanejšie buduje štruktúra koruny, ale presúva sa zóna rodivosti ďalej od terminálu. Naopak, správnym rezom vznikne kompaktnejšia koruna a strom sa udrží v nižšom tvare. 

Rez sa robí prevažne na mladých stromoch, keď je to technicky možné. Niežeby staršie stromy neboli na tento druh rezu vhodné, ale ich veľkosť ( v prípade vyšších pestovateľských tvarov) ho skrátka neumožňuje vykonať. V prípade vyšších stromov odporúčame tento rez urobiť aspoň na spodných konároch. Pri štíhlych vretenách a iných nižších pestovateľských tvaroch by mal byť Šittov rez samozrejmosťou počas celej životnosti stromov. 

Ako na to? 

Samotná technika rezu je veľmi jednoduchá. Jednoročné výhonky skráťte nožnicami o polovicu až dve tretiny. Vďaka tomuto zásahu dôjde k okamžitej reakcii stromu - tvorbe sekundárnych výhonkov, ktoré vyrastú z ponechaných očiek na skrátenom výhonku. Výsledkom je teda v jesennom období niekoľko kratších výhonkov namiesto jedného dlhého. Koruna pôsobí kompaktne, celistvo, upravene a prakticky. Výhonky, ktoré vyrástli a s ktorými do budúcna nepočítate ( vertikálne rastúce, zahusťujúce, rastúce dovnútra koruny), v priebehu leta odstráňte rezom na konárový krúžok, čím podporíte vyzrievanie ponechaných vhodne položených výhonkov. Veľkou výhodou tohto rezu je aj to, že vďaka jeho skorému vykonaniu dochádza ešte v aktuálnom roku k diferenciácii kvetných pukov na vytvorených sekundárnych výhonkoch, ktoré sú zárukou úrody v nasledujúcom roku.

Dôležitý je fakt, že tieto kvety kvitnú približne o týždeň neskôr ako kvety, ktoré by sa vytvorili na primárnom výhonku bez jeho zrezania. Oneskorené kvitnutie slúži ako prevencia pred neskorými jarnými mrazíkmi. Neotvorené kvety sú totiž oveľa odolnejšie proti mrazom ako otvorené. 

Ďalšie zásahy 

V tomto období sa však v korunách marhúľ nevykonáva iba Šittov rez. Keď už ste pri strome s nožnicami v ruke, je vhodné povenovať sa mu dôkladnejšie. Odstráňte všetky zahusťujúce výhonky, rastúce nevhodným smerom, príliš vertikálne či konkurenčné výhonky, ako i poškodené. Týmto zásahom sa postaráte o vzdušnejšie koruny, čo znižuje možnosť šírenia hubových chorôb. Presvetlí sa ním tiež koruna, vďaka čomu sa dostane viac slnečného žiarenia k ponechaným výhonkom a vyvijajúcim sa plodom. Ak ste to ešte do tohto termínu nestihli, nezabudnite ani na odstránenie vyschnutých výhonkov napadnutých moniliózou. 

Pomôžte si praktickým videom: 

Zdroj: youtube.com/Plat4Mbooks

Autor: Marián Komžík, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poradíme, ako na to! Bohatá úroda marhúľ aj vďaka dôležitému Šittovmu rezu
Marián Komžík
Patrícia Poklembová