25. novembra 2019

Ste milovníci exotického ovocia? Ochutnajte dračie ovocie

Dračie ovocie už dnes nie je žiadna novinka, ktorá sa usadila na pultoch obchodných domov. Má atraktívny vzhľad zvnútra i zvonku. Je sladké, ale chuť je svojská.

Pitahayu môžete jesť lyžičkou.Autor: Profimedia.sk

I napriek tradícii a odporúčaniam, aby sme prijímali ovocie a zeleninu najmä z domácich zdrojov, prípadne plodiny z nášho podnebia, radi skúšame nové. A úprimne, kto nemá rád mandarinky, banány či ananás? Tak prečo neochutnať aj ďalšie druhy, ktoré zaváňajú exotikou a ešte stále nie sú v našich končinách bežné...

Dračie ovocie alias pitahaya

Dostala sa k nám z Južnej Ameriky, kde ako pralesný kaktus rastie v tropických a subtropických oblastiach. Latinské pomenovanie je Hylocereus undatus. Pitahaya kvitne len vnoci a jej kvety patria svojimi rozmermi k najväčším na svete. zaujímavé je, že o ich opelenie sa starajú netopiere. Po opelení a oplodnení sa vytvorí krásne sfarbený ružový plod, ktorý je posiaty útvarmi pripomínajúcimi tŕne, ktoré však nepichajú. Práve vďaka svojmu vzhľadu pitahaja vystupuje aj pod názvom dračie ovocie. Dužina plodov je biela, šťavnatá a plná drobných semien. Po prekrojení pripomína misku plnú stracciatelovej zmrzliny.

Svojská chuť

Niekomu chuťou pripomína egreše či melón vodový. Osobne ma chuťou veľmi neuchvátila. Na oko pôsobí lahodne, ale v podstate nemá žiadnu výraznú chuť Prevláda dojem sladkého vnemu. Práve nevýraznosť dovoľuje jej kombinovanie s inými druhmi ovocia. Je vhodná na ochutenie limonády či džúsu. Dokonca ju vraj využívajú na výrobu vína.

Benefity pre náš organizmus

Vraví sa, že konzumáciou pitahaje sa vám zlepší peristaltika čriev, pretože má laxatívne účinky. Samozrejme, tie sa prejavia len po konzumácii vyššieho množstva dužiny. V dnešných časoch je skvelé vedieť, že má upokojujúce účinky na náš nervový systém a ľahšie po nej zaspíme. Okrem toho pomáha mozgu lepšie sa koncentrovať a podať plnohodnotný výkon v práci. Bonusom je, že obsahuje vitamíny zo skupiny B, C , ale aj karotény, fosfor, vápnik či železo. K tomu všetkému ešte pridajme vysoký obsah vlákniny a zanedbateľné množstvo kalórií.

A kedy je najchutnejšia?

Či sú predávané plody naozaj zrelé a vhodné na konzum zistíte dotykom. Plod zrelý tak akurát je nie tvrdý, ale ani príliš mäkký. Nevýhoda nezrelého plodu je to, že dozrie i u vás doma, položený na mäkkej podložke napríklad v špajzi, kde je trochu chladnejšie ako v byte. Prezretý plod na seba upozorní fľakmi na povrchu pokožky.

Mohlo by vás zaujímať:

Rada odborníka: Ako pestovať túto exotickú izbovku?

Exotické ovocie na váš stôl: Ktoré kúsky sa oplatí vyskúšať?

Úžasná sila chia semienok! Viete, ako sa pestujú a na čo všetko sú dobré?

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ste milovníci exotického ovocia? Ochutnajte dračie ovocie
Szabóová Jarmila