10. júla 2019

Všetko o pestovaní! Podľahnite kyslosladkej chuti višní

Hoci nie sú také všeobecne obľúbené ako ich príbuzné čerešne, svojich fanúšikov medzi záhradkármi si určite nájdu. Hlavne dnes, keď je už sortiment ponúkaných odrôd skutočne bohatý.

Autor: profimedia.sk

Podľa pomologických znakov, ako je pevnosť dužiny, farba či tvar plodov, sa pestované odrody višní rovnako ako čerešne delia do niekoľkých skupín. Základnou sú višne pravé s menšími korunami, prevísajúcimi konármi a s drobnejšími listami. Nájdete medzi nimi takzvané kyselky s tmavými kyslastými plodmi s farbiacou šťavou a palístkami na stopkách a amarelky so svetlejšími plodmi a šťavou, ktorá nefarbí. Druhou skupinou sú sladkovišne, teda krížence čerešní a višní. Koruny stromov pripomínajú čerešne, listy sú väčšie, ale chuť plodov je kyslejšia. Patria medzi ne pravé sladkovišne s tmavočervenými plodmi a farbiacou šťavou a skleňovky (sklenky) so svetlými plodmi, ktoré môžu byť dokonca žlté alebo pestré a so šťavou, ktorá nefarbí.

Do každej záhrady 

Pestovanie višní nie je náročné. S úspechom ich môžete pestovať aj vo vyšších polohách, najvhodnejšia je však nadmorská výška do 350 m. Keďže sortiment je bohatý na samoopelivé odrody, môžete mať len jeden strom a nezamýšľať sa nad vhodným opeľovačom.

Višne patria medzi menej vysoké stromy so širokou korunou. Najčastejšie sa pestujú v podobe štvrťkmeňa (ideálna výška kmeňa 90 až 110 cm) alebo zákrpku (výška kmeňa 60 cm) s voľne rastúcou korunou, ktorá môže byť dutá alebo s centrálnym stredníkom a 4 až 5 kostrovými konármi.

Višne sa najčastejšie štepia na podpník mahalebka (MH-KL-1, MH-KL-A, SL-64) alebo čerešňa vtáčia, ale budú rásť aj na Colt či Gisela 5. Hoci nemajú vysoké nároky na kvalitu pôdy, zamokrené a ťažké im neprospievajú. Ideálne sú piesočnatohlinité. Stromy naštepené na podpníku mahalebka dobre znášajú sucho.

Pretože višne patria medzi veľmi skoro pučiace ovociny, nové výpestky je lepšie sadiť na jeseň, teda po 15. októbri. V prípade, že to nestihnete, na jar príliš nečakajte, aby boli stromčeky v zemi ešte skôr, ako sa im začnú nalievať púčiky.

Predchádzajúca strana 1 / 5 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Všetko o pestovaní! Podľahnite kyslosladkej chuti višní
Marián Komžík