19. januára 2019

Lišajníky na stromoch vás nemusia trápiť! Sú neškodné a navyše prezradia zaujímavý fakt

Trápia vás lišajníky rastúce na stromoch v záhrade? Nemusia. Sú úplne neškodné a navyše vďaka ich prítomnosti môžete určiť, aká je čistota ovzdušia a životného prostredia.

Autor: archív

Čo sú lišajníky? 

Lišajník nie je parazit. Je to zložený organizmus, ktorý vznikol spojením húb a zelených rias alebo siníc. V tomto spolunažívaní má každý svoju úlohu. Riasy fotosyntézou produkujú cukry a ďalšie organické látky a huby sa postarajú o príjem vody a minerálnych látok. Spolu teda vytvárajú samostatný organizmus, ktorý dokáže rásť na skalách, stenách či kôre stromov. Lišajníky môžu rásť aj tam, kde by sa im oddelene nedarilo.

Určite neškodia drevinám, na ktorých rastú. Ak túžite po prírodnej záhrade, môžete sa z nich tešiť, pretože spestria biodiverzitu a rozmanitosť živých organizmov. Navyše sú potrava, materiál na výstavbu hniezd a aj úkryt pre rôzny hmyz. Ak vám prekážajú a chcete vyriešiť tento estetický problém, urobte tak na jeseň. V tomto období sa stromy natierajú vápenným mliekom. Pripravíte ho z 1,5 kg páleného vápna a 10 litrov vody. Kmene natrite za bezmrazého počasia, takto zabránite rastu machom a hubám.

Čo prezradia?

Lišajníky sú veľmi citlivé organizmy, ktoré reagujú na čistotu ovzdušia. Vo svete sa na tento účel využívajú už viac ako sto rokov. Napríklad druhy, ktoré majú väčšie stielky indikujú čisté prostredie a najčastejšie na ne natrafíte v chránených oblastiach alebo národných parkoch. Patrí sem napríklad konárik vidlicovitý alebo bradatec srstnatý. Stredne citlivý druh na oxid siričitý je pomerne hojne rozšírený diskovník. Vyskytuje sa na ovocných stromoch a mnoho záhradkárov je presvedčených, že im škodí. Chybu však treba hľadať niekde inde, ani tento druh nepatrí medzi škodce a stromy využíva len ako podklad na svoj rast.

Medzi lišajníkmi sa však nájdu aj také, ktoré veľmi dobre tolerujú znečistené prostredie. Typickým príkladom je šáločka šupinkatá či lekanora zelenkastá. Takže ak v záhrade natrafíte na lišajník, venujte nu trocha pozornosti a dozviete sa o prostredí v ktorom žijete viac.

Autor: Lucia Horeličanová, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Lišajníky na stromoch vás nemusia trápiť! Sú neškodné a navyše prezradia zaujímavý fakt
Lucia Horeličanová
Patrícia Poklembová