15. mája 2019

5 dôležitých krokov na úspech s paprikou z priesad

Bez ohľadu na to, či ich získavate svojpomocne alebo ich kupujete u babičky na trhu, na pestovanie majú identické nároky.

Autor: profimedia.sk

Paprika určená do skleníka je už dávno na svojom mieste. Momentálne však nastáva vhodný čas na výsadbu priesad do voľnej pôdy, hoci si treba počkať na oteplenie. Tí z vás, ktorí nakupujú priesady na trhoch, pozorne si ich obzrite. Nemali by byť vytiahnuté, listy majú mať sýto zelenú farbu a založené aj kvetné puky, prípadne jeden plôdik. Pri výbere odrôd si u predávajúcich zistite či sú vhodné na pestovanie pod holým nebom alebo sa im viac darí v skleníku. Mnohí predajcovia totiž kupujú osivá v zahraničí a produkujú priesady vo veľkom. Môže sa stať, že majú aj iné menej bežné no pestovateľsky zaujímavejšie odrody.

1. Rozhoduje dátum výsadby

Ideálna je druhá polovica mája a už vopred pripravená pôda. Nezabúdajte na dodržanie sledu plodín. Paprika sa sadí do sponu 50 - 60 x 30 - 50 cm. Neskorší termín výsadby odďaľuje kvitnutie a dozrievanie plodov.

2. Kvalitná pôda nadovšetko

Správne pripravená pôda pre plodiny patriace do prvej trate, kam patrí aj paprika je vyhnojenie maštaľným hnojom. V súčasnosti je však náročné sa dostať k čerstvému, preto je vhodná alternatíva granulovaný maštaľný hnoj. Predáva sa vo veľkých vreciach, a pritom ho stačí použiť málo. Nemajte však obavy je ideálny aj do nádob k letničkám na balkón. Rastú po jeho aplikácii ako huby po daždi.

3. Kedy začať s prihnojovaním

Priesady veľmi dobre reagujú na prihnojovanie dusíkom. Potrebná polovičná dávka z celkovej potreby dusíka sa odporúča aplikovať vo forme síranu amónneho približne 14 dní pred vysádzaním, druhá polovica v liadkovej forme počas vegetácie.

4. Voda nesmie chýbať

Pravidelná závlaha a prekyprenie pôdy je dôležité na lepšie zapracovanie hnojív do pôdy. Obzvlášť je to vhodný spôsob na to ako dostať dusík vo forme liadku do hlbšej vrstvy pôdy v oblasti koreňov. Mimo toho podporíte rast a tvorbu plodov. Rastliny zavlažujte v ranných hodinách, keď je pôda chladnejšia. Teplota závlahovej vody v porovnaní s teplotou pôdy by nemala byť nižšia o viac ako 5 ºC.

5. Pravidelná kontrola škodcov
Medzi najčastejších škodcov patria vošky, ktoré škodia cicaním rastlinných štiav, ale sú aj prenášačmi vírusových ochorení. Proti voškám môžete použiť viacero prípravkov, ako napríklad Neemazal TS, Karate Zeon 5CS, Decis Protech, Aphipar. Postrek treba vykonať čo najskôr po zistení vošiek. Druhá významná skupina škodcov sú molice, škodiace podobne ako vošky znečisťovaním rastlín medovicou a prenosom vírusových chorôb. Proti moliciam je účinný prípravok Limonica, Delphibug, Vošky- Molice Stop, Pásavka Stop. Na zistenie ich prítomnosti môžete použiť aj žlté lepové doštičky.

O paprike sa dozviete viac aj tu :

S radami od zeleninára sa to podarí! 18 tipov na pestovanie papriky​

Ide to naozaj ľahko! Všetko o pestovaní čili v nádobách (1. časť)

Pestujte čili v nádobách! Máme pre vás TOP tipy na vhodné odrody (2.časť)

Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

5 dôležitých krokov na úspech s paprikou z priesad
Jarmila Szabóová