04. decembra 2019

Jedzte ich a vyhnete sa chrípke! Top druhy bohaté na vitamín C

Vzduch je vonku ostrejší a naše telo sa mu musí prispôsobiť. I napriek teplotám pod bodom mrazu sú baktérie a vírusy stále činné. Ich koncentrácia je vyššia v priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí. Preto je dobré neustále prijímať vitamíny, aby naša imunita zabojovala. Nesiahajte však po umelinách, ale stavte na prírodu.

Misku na klíčenie zoženiete v špecializovanej predajni.Autor: Shutterstock

Na správnu funkciu imunitného systéme najlepšie vplýva vitamín C. On je faktor, ktorý nám pomáha najlepšie sa vysporiadať s vírusom chrípky. Okrem citrusov a uskladneného ovocia sú jeho bohatým zdrojom zelené lístky dopestované  na parapete v teple domova či kyslá kapusta alebo mladá cibuľka. 

RUKOLA, ŽERUCHA a iné klíčky

Mladé klíčny listy oboch plodín obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Polahodíte si na nich, ak ich pridáte do nátierky alebo šalátu. Majú príjemne ostrú chuť podtrhnutú charakteristickou chuťou. Lístky na konzum získate naklíčením semien v miske na filtračnom papieri alebo gáze. Čistú misku postavte na okenný parapet a dno vyplňte papierom. Ovlhčite ho a posypte ho semienkami. Nezabudnite ich udržiavať vlhké, keďže papier čochvíľa vyschne pôsobením teplého vzduchu z radiátora. Už o niekoľko dní sa objavia chutné klíčky. 

Okrem rukoly a žeruchy obdobným spôsobom pripravíte klíčky reďkovky, feniklu, brokolice, horčice či listovej ázijskej zeleniny. Pozor! Na klíčky je vhodné iba semeno neupravené moridlom prípadne iným chemickým prostriedkom.

Kyslá kapusta

Jednoznačne ju nesmieme vynechať ani tentokrát. Kyslá kapusta je považovaná za všeliek. Má toľko pozitívnych účinkov na naše zdravie, ako snáď žiadna iná potravina. Je nielen excelentná z pohľadu obsahu vitamínu C, ktorého obsahuje 14,7 mg na 100 g, ale má naozaj vysoký obsah vlákniny. Vápnik v nej blahodarne pôsobí  na naše kosti spolu s vitamínom B12, ktorý sa podieľa aj na správnej činnosti svalov a na krvotvorbe. 

Cvikla

Varená nevonia každému, skôr naopak, zapácha. Jej špecifickej zemitej chuti musí človek prísť na šmak, no keď sa tak stane, nevie sa jej ako sa hovorí dojesť. Cvikla je výborný zdroj vitamínov v surovom stave, či už v podobe šalátu alebo šťavy. Samozrejme zdravá je aj po tepelnej úprave, no tu treba rátať so zníženým obsahom vitamínov v dôsledku degradácie teplom. Nič to za to, vlákninu si i v tomto prípade zachováva. Zdravé sú aj jej mladé lístky, ktoré sa dajú dopestovať na okennom parapete počas zimy. Poslúžia na príjemné farebné spestrenie šalátu k nedeľnému obedu. 

Cibuľka zelenačka aj v zime

Dopestujete ju aj počas zimných mesiacov za oknom v nádobách určených na letničky. Dobre ich umyte a naplňte univerzálnym substrátom alebo ak máte možnosť záhradnou pôdou. Napichajte do nej malé cibuľky, ktoré v záhrade narástli len do veľkosti sadzačky. Spon v tomto prípade nehrá rolu, pretože sa jedná o dopestovanie mladých úzkych cibuliek s chrumkavou vňaťou. Už o pár týždňov sa nádoby zazelenajú a vy si budete môcť dopriať jarný chlebík aj v zime.

O tematike vitamínov spoza okna a z komory sa dozviete množstvo cenných informácií z aktuálneho čísla nášho krásneho časopisu :)

Prečítajte si aj:

Zelenina v zime: Ktoré druhy môžete zberať aj v snehu?

Nekupujte, ale dopestujte! 5 top tipov na zeleninu a bylinky, ktoré porastú v črepníku aj v zime

Oplatia sa! Zaraďte zdravé klíčky do jedálneho lístka a vyskúšajte super recept

V tomto článku sa zaoberáme rukola ...viac žerucha ...viac
Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jedzte ich a vyhnete sa chrípke! Top druhy bohaté na vitamín C
Szabóová Jarmila