30. augusta 2019

Poznáte zdravé zemiaky? Ochutnajte batáty

Batáty, známe ako aj sladké zemiaky, sú u nás veľmi populárne. Nie len, že majú výbornú nasladlú chuť, ale obsahujú aj látky prospešné pre naše zdravie. Ich pestovanie vôbec nie je náročné a zvládnete to hravo aj vy.

Obľubujú teplo

Batáty majú rady teplo, preto sa im darí viacej v teplejších oblastiach. Nie je to však prekážka pri ich pestovaní. Stačí, ak prikryjete pôdu čiernou fóliou či netkanou textíliou. Sladké zemiaky dosahujú vysokú úrodu, pretože majú schopnosť zakoreniť sa kdekoľvek, stačí ak sa koreň dotkne zeme. Sú známe aj odrody, ktoré sú určené menším záhradkám, ich hľuzy sú však menšie. Hľuzy batátov sú približne 10 až 15 cm veľké.

Pestovanie

Pestovanie je jednoduché. Dopestujete ich z priesad vyrastených odrezkov, ktoré zasadíte do pôdy. Dodržujte rozostupy medzi jednotlivými rastlinami aspoň 30 až 40 cm. Riadky by mali byť od seba vzdialené približne 10 cm práve kvôli hľuzám, ktoré potrebujú dostatočný priestor na rast. Batáty obľubujú mierne kyslú pôdu, dostatok svetla a rovnomerne vlhkú pôdu. Pred sadením môžete pôdu prihnojiť maštaľným hnojom. Priveľké hnojenie nie je potrebné, pretože ak majú priveľa živín tvoria viac listov než hľúz. 

Kvitnú 3 až 4 mesiace od nasadenia. Listy majú dekoratívny vyrezávaný vzhľad. Kvety môžu byť biele, alebo svetlo či tmavo fialové. Batáty vykopte 4 mesiace po zasadení. Tí, čo sadili v máji sa môžu pripraviť na ich vykopávanie. Ak začnú listy žltnúť, vedzte, že je na to pravý čas. Vykopávajte ich opatrne aby ste batáty nepoškodili, rastú totiž blízko pod povrchom.

Zdravé zemiaky

Batáty obsahujú vlákninu, veľké množstvo betakaroténu vďaka ktorému majú svoju krásnu oranžovú farbu. Batáty vyvolávajú rýchly pocit sýtosti. Môžete ich variť aj piecť. Je dobré ich pred pečením poprepichovať. Taktiež ich môžete grilovať, zapekať, piecť z nich koláče, či použiť klasicky ako prílohu.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme Zemiaky ...viac
Autor: Soňa Sedláčková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poznáte zdravé zemiaky? Ochutnajte batáty
Soňa Sedláčková