03. júla 2019

Práve ste pozberali hrášok, skoré zemiaky či kaleráb? Poradíme vám, čo ešte na uvoľnených hriadkach dopestujete

Život v záhrade je v plnom prúde. Dozrieva hrášok, mladé cukety a tekvice i kôpor na omáčku už má tú správnu arómu. Paprika zo skleníka chutí bezkonkurenčne a sem - tam sa červenajú aj nejaké rajčiaky. Pomaly sa uvoľňujú hriadky, ktoré sa dajú znova využiť na pestovanie ďalšieho druhu.

Autor: profimedia.sk

Poradíme vám ktoré druhy zelenín dopestujete na uvoľnených hriadkach po skorej zelenine. Vďaka širokej škále odrôd je možné ešte v tomto roku pridať do domácej polievky vlastnú karotku, zavariť si sladkú mladú cviklu či pochutiť si na domácom uhorkovom šaláte. 

Zdá sa, že je to opäť tu

Áno znova ideme vysievať, sadiť, pestovať od piky. Aktuálne sa začínajú uvoľňovať hriadky po skorých zemiakoch či hrášku, ako aj po skorom kalerábe. Na tieto prázdne políčka pokojne môžete nastúpiť v plnom nasadení a čo to vysiať. Pôdu však treba predtým dobre prekopať, aby ostala kyprá. Budete totiž siať aj drobnejšie osivo, ktoré potrebuje pôdu jemnú ako obláčik. S hnojením sa nejako extra nemusíte zabávať, nie je to až tak nevyhnutné, hoci pridaním viaczložkového tekutého hnojiva nič nepokazíte. Skoré plodiny totiž nestihli pôdu úplne vysiliť. Čo však budete potrebovať je biela netkaná textília na zakrytie nových výsevov, pretože neúspech s následným pestovaním sa často spája s vtáctvom, ktoré semená vyďobe. 

Karotka

V prvom rade treba povedať, že nesmiete očakávať mrkvu gigantických rozmerov. Karotka je síce mrkva, ale je drobná a s oblým tvarom koreňa. Na sejbu začiatkom júla budete potrebovať osivo skorých odrôd, aby stihli korene narásť k vašej spokojnosti. Do skupiny karotiek patria napríklad odrody ‘Nanteska 3’, ‘Nanteska 5’, ‘Karotina’, ‘Karola’, ‘Jarana F1’, ‘Vanda’. Veľmi sladké a pre deti atraktívne sú skoré odrody ‘Nectar F1’ a ‘Mignon’, ktoré sú aj veľmi šťavnaté. Výhoda karotky je možnosť dopestovania koreňov z postupných výsevov. Ak náhodou nemáte doma odrodu, ktorá má na obale odporúčanie sejby najneskôr v júli, nevadí. Vegetačný čas jej urýchlite naklíčením semien. Stačí ak semená karotky necháte na noc namočené vo vode a ráno ich zcedíte a poukladáte na vlhkú bavlnenú handričku.  Takto pripravené zakryte opäť bavlnenou handričkou. Akonáhle si všimnete, že sa objavujú klíčky, môžete siať do pôdy. Semená predtým zmiešajte s jemným pieskom, aby ste znížili hustotu osiva na výsevnú plochu. Nebudete musieť prísne jednotiť. Pokiaľ máte v záhrade pôdu so sklonom k tvorbe prísušku, primiešajte do povrchovej vrstvy záhradnícky substrát na odľahčenie. Nezabudnite na bielu netkanú textíliu.

Uhorky do šalátu i do pohára

Kto má rád sviežu uhorkovú vôňu a chuť ešte stihne do jesene dopestovať celkom peknú úrodu. Hoci sa v literatúre odporúčajú posledné výsevy uhoriek na prvú polovicu júna, v záhrade sa to dá oklamať. Opäť budete potrebovať skoré odrody 'Othello F1', 'Santana F1' ,'Lenka F1','Potomac F1','Fatima F1' (popisy odrôd nájdete tu) a na urýchlenie celého procesu rastu a rodivosti naklíčené semená. Rovnako ako pri karotke použite vlhkú bavlnenú handričku, na ktorú poukladajte semená, zakryte a počkajte kým naklíčia. Po objavení sa klíčkov sejte do hniezd na vzdialenosť asi 15 cm. Deň pred sejbou môžete pôdu vyhnojiť viaczložkovým tekutým hnojivom. Vhodné je aj granulované organické hnojivo. Na výber je ich neúrekom. Pri uhorkách nezabúdajte na pravidelnú zálievku. Neskoršia sejba uhoriek má aj zdravotné pozitíva pre samotné rastliny, pretože menej trpia plesňou uhorkovou a ľahšie sa vyhnú horknutiu plodov. 

Naša rada

Vyskúšajte si pripraviť šalát z uhoriek nakladačiek, je famózny.

Cvikla aj do pohárov

Určite vám odporúčame vysiať si aj červenú repu cviklovú, teda ľudovo povedané cviklu. Je bohatá na vitamíny a zdraviu prospešné farbivá, ktoré náš organizmus ocení aj v zime. Cvikla z neskorých výsevov nenarastie do veľkých rozmerov, ale je šťavnatá a naložená v pohári aj estetická. Na dlhodobé skladovanie v pivnici však nie je veľmi vhodná. Tento status skôr prenecháva skôr vysiatej príbuznej. Odrody 'Crosby Egyptian', 'Betako F1', 'Renova', 'Červená kulatá', 'Cylindra' majú vo svojej charakteristike uvedené, že sú vhodné aj na skladovanie v prípade, že ostanú na hriadkach až do októbra. Rovnako aj tu proces klíčenia môžete urýchliť naklíčením semien.

Na pripomenutie

Ak už nechcete znova siať a pestovať, no na jeseň sa chystáte vysádzať zimný cesnak už teraz začnite s prípravou pôdy. Vysejte plodiny na zelené hnojenie, ktoré zaoriete asi mesiac pred jeho výsadbou. Pôda sa prekyprí, vyhnojí a facélia zo zeleného hnojenia ju aj vyčistí a ozdraví.

Nezabudnite si prečítať:

Zvoľte vhodné odrody! Ešte stále je čas na vysievanie poľných šalátoviek

Sladká oranžová maškrta vhodná do polievky i do koláča

Ešte stíhate! Vysievajte zdravú cviklu na jesenný zber

Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Práve ste pozberali hrášok, skoré zemiaky či kaleráb? Poradíme vám, čo ešte na uvoľnených hriadkach dopestujete
Jarmila Szabóová