V rámci Európskej únie sa môžu distribuovať len osivá zapísané v Spoločnom katalógu odrôd druhov zeleniny, ktorý vznikol zlúčením národných odrodových kníh. Praktickým výsledkom je to, že sa u nás môžu distribuovať nielen odrody vyšľachtené na Slovensku, ale aj tie, ktoré pochádzajú napríklad z Talianska, Francúzska či z Poľska.
Spôsob ošetrenia osiva
Semená určené na siatie nepoužívajte na domácu prípravu jedlých klíčkov. Výrobcovia na to i upozorňujú označením „Osivo nepoužívať na konzum“. Ak je morené, chemická látka musí byť na obale presne špecifikovaná.
Deklarovaná kategória osiva
- Hybrid (F1) – prvá filiálna generácia po krížení materskej a otcovskej línie (odroda stabilizovaná samoopelením s určitými požadovanými vlastnosťami). Hybrid je takmer stopercentne vyrovnaný. V porovnaní s rodičovskými líniami sa vyznačuje vyššou vitalitou. V hybridoch je často možné skombinovať rezistencie proti chorobám s kvalitou plodov i s vysokým výnosom.
- S – štandardné osivo.
Čo je partenokarpia?
Je to schopnosť rastliny nasadiť plody bez opelenia a oplodnenia. Je podmienkou pestovania napríklad uhoriek šalátoviek v skleníku, kde nelietajú včely ani iný hmyz. Partenokarpické sú preto všetky skleníkové uhorky hadovky (‘Twenty F1,’, ‘Santos F1’, ale aj niektoré nakladačky (‘Karlos F1’, ‘Zuzana F1’).