15. mája 2018

Úroda sladkých zemiakov? V polovici mája môžete vysádzať batáty

Stačí sa vyzbrojiť trpezlivosťou, dúfať v teplé počasie a obľúbené batáty si dopestujete aj vo svojej záhrade.

Sladké zemiaky sú hľuzy povojníka batatového.Autor: profimedia.sk

Povojník batátový u nás známy ako batát či sladký zemiak pochádza zo Strednej Ameriky. Nie je náročný na pestovanie a konzumuje sa jeho hľuza – batát. Údajne sa sladké zemiaky dostali do Európy ešte skôr ako klasické zemiaky. Aj keď batáty na prvý pohľad pripomínajú klasické zemiaky, z botanického hľadiska nie sú tieto plodiny príbuzné.

Pestovanie a vysádzanie 

Vyhovujú mu dobre priepustné a výživné pôdy. Keď sa rozhodnete pre pestovanie sladkých zemiakov je ideálne začať s prípravou hriadok už na jeseň - je dobré ich porýľovať aspoň do hĺbky 30 cm. 

Veľmi dôležitým faktorom pre úspešnú úrodu je teplota. Rastliny totiž netolerujú mráz a dokonca zle zvládajú už aj teploty pod 5 stupňov. Preto sa predpestované priesady vysádzajú až v druhej polovici mája. Na hriadky je vhodné položiť pestovateľskú fóliu, ktorá dodá pôde teplo. Rastliny potrebujú pre svoj rast aspoň 3 až 4 teplé mesiace bez mrazov. Batáty sa rozrastajú rýchlo, preto ich vysádzajte do radov vzdialených aspoň 70 až 100 cm. Ich vzájomný rozostup by mal byť aspoň 30 cm. 

Starostlivosť 

Po vysadení doprajte rastlinám zálievku. Zavlažovať je vhodné ešte ďalších 10 dní. Potom už zavlažujte len za suchého počasia a to opatrne, pretože batáty nemajú radi zamokrenú pôdu. Opatrní buďte aj pri odstraňovaní buriny, keďže rastliny majú citlivé korene a je vhodné odstraňovať ju ručne. 

Úroda

Z úrody sa môžete tešiť už začiatkom jesene. Hľuzy vyberajte opatrne s pomocou vidiel. Určite ju treba pozberať skôr, ako prídu prvé mrazy. 

Batáty pre zdravie

V prvom rade treba vyzdvihnúť veľké množstvo betakaroténu, ktorý obsahujú. Taktiež sú bohaté na vitamíny a minerály. Nájdete v nich vitamín A, C, E, železo, kyselinu listovú, draslík, vápnik, zinok, fosfor, horčík, vlákninu či iné. Obsahujú aj vitamíny skupiny B, vďaka ktorým dodávajú energiu. Vďaka draslíku znižujú krvný tlak a pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny systém. Obsah vlákniny priaznivo pôsobí na črevá a pomáha pri zápche. V nich obsiahnuté antioxidanty posilňujú imunitu. Na konzumáciu sú vhodné aj pre diabetikov, keďže majú nižší glykemický index.

Čítajte tiež:
Obľúbená tekvica Hokkaido. Dopestujte si vlastnú úrodu 
Ako správne a často hnojiť zeleninu?

Pestujeme uhorky! Doprajte im správnu starostlivosť  

Autor: Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

2 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

5 hlasov

Ildikó Nagyová

2 hlasy

Ildikó Nagyová

1 hlas
 
 

žena.sk

Môžete so zlomeninou v lete na slnko?

Môžete so zlomeninou v lete na slnko?

Opuchli vám nohy? Okamžite prestaňte jesť TOTO!

Opuchli vám nohy? Okamžite prestaňte jesť TOTO!

Chcete variť zdravo? Preskočte varenie zeleniny!

Chcete variť zdravo? Preskočte varenie zeleniny!

Aféra pred svadbou? Obyčajne býva veľmi krátka

Aféra pred svadbou? Obyčajne býva veľmi krátka

Úroda sladkých zemiakov? V polovici mája môžete vysádzať batáty
Patrícia Poklembová