10. júla 2020

Už dozrievajú! Prvé rajčiaky, paprika a dokonca aj zemiaky

Prvá úroda plodovej zeleniny zo skleníka už putuje na naše stoly. Aj napriek neskorým jarným mrazom sa pestovatelia tešia zo zberu sladkých rajčiakov, chrumkavej papriky a uhoriek. Tí, ktorí sadili veľmi skoré zemiaky, si na ich už pochutnávajú.

Chrumkavá paprika sa dá dopestovať len na stanovišti, ktoré nie je vystavené silnému vetru, pretože je naň veľmi citlivá.Autor: Jarmila Szabóová

Nie je nič chutnejšie, ako prvé plody vlastnoručne dopestovanej zeleniny. Sladké rajčiaky z obľúbenej odrody, chrumkavá a šťavnatá paprika. Na stôl už putujú aj prvé zemiaky. A ako ste na tom vy? Pochutnávate si už na uhorkovom šaláte z vlastnej úrody v skleníku? Či ešte len na úrodu čakáte?

Rajčiaky sa zberajú prebierkou

Zber rajčiakov nie je žiadna veda. V plnej sezóne si treba jednoducho počkať kým sčervenejú, vtedy sú dostatočne sladké a neobsahujú škodlivé množstvo solanínu. Samozrejme, že pri odrode zafarbujúcej sa v konzumnej zrelosti do tmavej až čiernej farby či pri takej, ktorá je v zrelom stave intenzívne zelená, čakať na červenú nebudete. 

Z čoho však máme v tomto roku obavy sú húsenice psoty rajčiakovej (Tuta absoluta), ktoré už stihli zopár nedozretých cherry rajčiakov znehodnotiť... Zatiaľ sme nesiahli po nijakom postreku obsahujúcom baktérie účinné proti nej. Podľa popisu škodcu, sa totiž psota ako výrazne nebezpečný škodca javí najmä v skleníkoch, hoci osobne si myslím, že s postupnou zmenou klímy, to bude tak aj vo voľnom priestranstve. Na čo však nezabúdajte je pevná opora, bez nej to rastliny nezvládnu. Určite, aj keď ste zaneprázdnení, si nájdite čas na vylamovanie zálistkov. Ak tak neurobíte, už po týždni bude z vašej záhrady džungľa. Rajčiaky poľahnú k zemi, vytvoria nespočetné množstvo zálistkov a násadu nových kvetov, čo bude mať za následok oddialenie dozrievania už nasadených plodov. 

S postupným ochladzovaním sa na jeseň, klesá aj množstvo slnečných lúčov a s ním aj červených rajčiakov. Na konci sezóny je najlepšie zastaviť rozbujneným rastlinám rast zaštipnutím vrcholu stonky. Nové plody sa prestanú tvoriť a tie nasadené dozrú. Určite však  ostanú aj viac-menej nedozreté. Tieto pozberajte a dajte na okenný parapet, kde sa opiera slnko. Rastlinu môžete donútiť k dozretiu plodov aj miernym šokom. Korene rajčiakov siahajú do hĺbky aj jedného metra a do šírky aj štyridsať centimetrov. Na konci sezóny vezmite do ruky starý nôž alebo ostrý rýľ. Vyrežte kruh okolo stonky vo vzdialenosti asi päť centimetrov, do hĺbky dvadsať centimetrov. Rastlinu takto vyprovokujete k urýchleniu dozretia posledných plodov. Na začiatok to však vyskúšajte len na jednej rastline.

Predchádzajúca strana 1 / 2 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Už dozrievajú! Prvé rajčiaky, paprika a dokonca aj zemiaky
Szabóová Jarmila