14. februára 2019

Už kvitnú! Čemerice sú krásne na záhone i v nádobe

Rod čemerica ( Helleborus ) je veľmi pestrý. Ich kvety hrajú bielymi i purpurovými farbami. Odrôd je na trhu viac než dosť a kvetmi vás dokážu tešiť od februára až do apríla.

Autor: profimedia.sk

Dokonca ešte aj po odkvitnutí sú estetické. Ich strihané listy dodávajú záhonu šmrnc, no niekedy sa stane, že sú po zime fľakaté. Tmavé škvrny sú prejav hubovej choroby listov, ktorá sa so zvyšujúcimi teplotami môže prebudiť. Preto je dobré napadnuté minuloročné listy odstrihnúť tesne nad povrchom pôdy. Tento úkon má dve pozitíva, chorba sa nerozšíri na mladé listy a kvety lepšie vyniknú.

Odkiaľ k nám prišla

U nás krásna trvalka čemerica východná ( Helleborus orientalis ) má domov v Turecku, Bulharsku a Grécku. Jej kríženci s inými druhmi čemeríc ponúkajú široké spektrum farieb kvetov od bielej cez ružovú, fialovú až po červenú. Dosahuje výšku asi pol metra a kvitne smotanovobielymi kvetmi s nádychom zelenej. Vďaka tomu je najkrajšia v spoločnosti zelených rastlín. Jej kompaktný tvar dovoľuje aj pestovanie v nádobách na balkóne.

Vyhovuje jej

Polotieň s dostatkom svetla, nemá však rada priame slnko. Neznáša ani úplný tieň, rastlina je v ňom malá a neprospieva. Na správny rast potrebuje dostatok vlahy v priepustnej pôde bohatej na humus. Vlaha je pre ňu dôležitá obzvlášť v čase kvitnutia a po odkvitnutí. Neskôr je pre ňu vhodnejšie suchšie prostredie. Vo všeobecnosti je však veľmi nenáročná na starostlivosť. Zimy v našich podmienkach prečká úplne bez problémov. K základnej starostlivosti prislúcha odstraňovanie starých listov a ak nechcete aby sa vysemenila odrežte kvety po odkvitnutí. Keď si ju domov prinesiete v nádobe, vysaďte ju hlbšie ako bola v črepníku. Do výsadbovej jamy pridajte štrk na lepšie odvádzanie vody a rozhoďte trochu hnojiva s obsahom vápnika. Miesto, ktoré pre ňu zvolíte by malo byť definitívne. Nemá rada presádzanie, podobne ako pivonky.

Rozmnožíte ju dvojakým spôsobom

Keďže je to trvalka dá sa namnožiť vegetatívnym spôsobom a to delením materských rastlín na jeseň alebo na jar. Dostupné je však aj osivo, ktoré treba vysievať v lete. Je drobné takže ho stačí len mierne prikryť tenkou vrstvou substrátu. Na trhu sa s ním však stretnete len zriedka.

Vysaďte si ju do nádoby

Záhradné centrá zaplavili rýchlené cibuľoviny a určite sa okrem nich nájdu aj kvitnúce čemerice. Cibuľky bez problémov zvládnu pobyt v chlade na chránenom mieste. Výsadbu môžete mať aj v zimnej záhrade, nie však v miestnosti s teplotou nad 20 °C. Čemerice nemajú rady teplo.

Predchádzajúca strana 1 / 4 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Už kvitnú! Čemerice sú krásne na záhone i v nádobe
Jarmila Szabóová